Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Zuhal Öztürk Satılmış, 17 yılda 4 kez yakalandığı kanseri yendi

08.04.2021
9
A+
A-

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışan Zuhal Öztürk Satılmış,  40 yaşındayken göğüs kanseri tanısı aldı. Ameliyatın akabinde kemoterapi ve …

Zuhal Öztürk Satılmış, 17 yılda 4 kez yakalandığı kanseri yendi

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışan Zuhal Öztürk Satılmış,  40 yaşındayken göğüs kanseri tanısı aldı. Ameliyatın akabinde kemoterapi ve radyoterapi tedavileriyle sıhhatine kavuşan Satılmış’ın bedeninde 9 yıl sonra metastaz fark edildi. Uygulanan birinci tedaviye bedeni bir mühlet karşılık vermese de hormonal tedavi sonrası Satılmış, eski günlerine döndü.

“ARTIK BİTTİ” DERKEN, KANSER BU KERE CİLDİNE SALDIRDI

Kanser hücrelerinin 2015’te tekrar hareketlenmesiyle ameliyat ve kemoterapi, radyoterapi tedavileri hayatına geri geldi. Tedavi tamamlanıp “Artık bitti” dediği anda bu kere kanser hücreleri cilt üzerinde kendisini gösterdi. Tedavilere beden olumlu karşılık vermedi, lakin kanser hücrelerinin yanı sıra önerilen akıllı ilacı almak için de çaba veren Satılmış, her iki çabayı de kazanarak hayata tutunmaya devam etti. Satılmış’ın 2019’da yine bedeninin farklı bölgelerinde ortaya çıkan kanser hücreleriyle uğraşı eşi ve kızının dayanağıyla sürüyor.

SOL GÖĞSÜNÜN TAMAMI ALINDI

Zuhal Öztürk Satılmış, teşhis aldığında yaşadıklarını şöyle anlattı:

“O gün beni hastaneye eşim bırakmıştı. ‘Geleyim mi?’ diye sorduğunda, ‘Ben hallederim, raporu gösterip çıkacağım.’ dedim. MR çekilirken rapordaki ‘karsinom’ tabiri beni bir anda dalgalandırdı. Sonucu okuduğumda şaşırdım, beklemediğim bir şeydi. Hekimim ‘Siz güçlü birisiniz, artık gidin bir çay, kahve için, öğlenden sonra tekrar görüşelim. Ameliyat edip onu alacağız oradan, tedavilerinizi olacaksınız ve iyileşeceksiniz.” dedi. Eşimi aradım yalnızca ‘Yanıma gelir misin?’ dedim. Hastane dışında kafeteryada oturdum, eşim ağlayarak geldi. ‘Ağlama lütfen, sen ağlarsan ben de ağlarım.’ dedim. Sonrasında hekim görüşmeleri, hastaneye yatış süreçleri, tetkikler. Yeniden de birinci etapta, ‘1 ay içerisinde fark ettim tamamı alınmaz.’ diye umudum vardı, lakin dağınık ve küçük hücrelerin yanı sıra koltuk altında metastaz nedeniyle sol göğsün tamamı alındı.”

“EN BÜYÜK FOBİM, KIZIMIN ÜVEY ANNESİNİN OLMASIYDI”

Ameliyat sonrası ruhsal bir çöküş yaşadığını söz eden Satılmış, Kızım 11 yaşındaydı, benim en büyük fobim kızımın üvey annesinin olmasıydı. Bunu his olarak içimde yaşıyordum, dışa vuramıyordum. Birden kilo verdim, hiçbir şey yiyip içemedim. Çalışan bir anneydim ve kızımı okuldan konuta geldiğinde karşılayamamıştım. O devir kızım okuldan geldiğinde ağlamaya başlıyordum. Kızım sorduğunda da ‘Seni okuldan gelince karşıladığım için duygulanıyorum, sevinç gözyaşı bu.’ diye yansıtmaya çalışıyordum.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Kupta kadayıflı muhallebi nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir? Kupta kadayıflı muhallebi tarifi..

“HAYAT SENİ BIRAKMAYACAĞIM DEDİM”

Zuhal Öztürk Satılmış, ruhsal takviye aldığını lisana getirerek, “Kolumdaki lenfler alındığı için kol ağrısı çekiyordum. Yeniden ağrıdan uyuyamadığım bir gece antrenman yaparak olumlamalar yapıyor, hayatı kendime çekiyordum. ‘Hayat seni bırakmayacağım, gayret edeceğim.’ dedim. ‘Hayat seni bırakmayacağım, Çağlasu seni bırakmayacağım, Turgut seni bırakmayacağım.’ O günden sonra farklı bakmaya başladım. Hala bu inançla yoluma devam ediyorum. Hayatta her şeyin bir tahlili vardır. Bu, benim için hayat ideolojisiydi. İnsan bir şeyi bilmezse onun için çaba edemez.” dedi.

“9 YIL SONRA BAŞARDIK DERKEN..”

Ameliyatın akabinde 8 kür kemoterapi ve 33 seans radyoterapi aldığını, tedavisinin Mayıs 2005’te bittiğini kaydeden Satılmış, şöyle devam etti:

“Rutin denetimlerde rastgele bir şey çıkmadı, hormonal tedavi de uygulandı. ‘9 yıla geldik, başardık’ sevincini yaşarken, bende bir şeyler aykırı gitmeye başladı. Göğüs kafesinde, koltuk altında, şah damarına yakın bir yerde ve sağ göğsün içinde metastazlar fark edildi. Tedaviler yaklaşık 1 yıl devam etti. Birinci 6 ayda cevap alınamadı lakin sonrasında cevap almaya başlandı. Ek tedavi olarak bir hormonal iğne vardı. Onu oldum ve her şey silindi, hiçbir şey kalmadı. 2015’te tekrar bir hareketlenme başladı. Biyopsi sonrası birtakım tedaviler uygulandı. Mart 2016’da sağ göğsüm ve koltuk altından lenf bezleri alındı. Kemoterapi ve radyoterapi aldım. Ameliyat sırasında sol silikonun altında kanser hücrelerine rastlandı. Heyet kararıyla 2017’nin başında da sağdaki ve soldaki silikonlar çıkarıldı. Ameliyat yerleri kapanmadığı ve dikişlerde ıstırap olduğu için yaklaşık 6 ay tedavi görmek durumunda kaldım. Bütün tedaviler uygulandı ve en sonunda iltihabı çeken bir makinayla dolaşmaya başladım. Bunlar bittikten sonra ‘Tamam artık bitti’ derken, hekimime göğsümün üstünde elime minik modüller geldiğini söyledim. Biyopsi yapıldı ve onların da kanserli olduğu, cilt üzerinde ilerlemeye başladığı anlaşıldı. Kemoterapi uygulandı lakin istediğimiz sonuçları alamadık. Hekimlerim günlük ağızdan alınan akıllı bir ilaç kullanmamı istedi fakat ilacın maliyeti yüksekti. Heyetten ‘Bu hasta bir sürü kemoterapi almıştır, onun için bu ilacı veremeyiz.’ üzere bir açıklama yapıldı. Birinci etapta kendi imkanlarımız, daha sonra dayanışma halinde olduğumuz arkadaşlarımızın takviyesiyle 5 ay temin edip kullanabildim ilacı. CİMER ve BİMER’e sıhhat göstergelerine nazaran ilacın bana yeterli geldiğini yazdım. 5’inci ayın sonunda kabul gördü ve ben bu ilacı 20 ay kullandım.”

Zuhal Öztürk Satılmış, tedavinin akabinde sıhhatine kavuştuğunu ve işine gidip gelmeye başladığını söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Yasa dışı bahisle mücadelede 408 kişinin 6 milyon liralık fonuna el kondu

Yıllık müsaadeye çıkmaya hazırlandığı Ağustos 2019’da cilt üzerindeki hareketlenmeye yönelik denetimlerinin akabinde tekrar kemoterapiye başladığını belirten Satılmış, “Başka metastazlar da gelişti. Cilt üzerindeki hücreler için kemoterapiden sonra radyoterapi aldım. Cilt üzerinde istediğimiz sonuca ulaştık. Bunun yanı sıra mesanede, böbreklerde ıstırap oldu. Süreç devam ediyor.” dedi.

“ZAFER KAZANMIŞ KUMANDAN ÜZERE HİSSEDİYORUM”

Zuhal Öztürk Satılmış, hastalığa “Niye bana oldu?” diye değil, “Bu bir süreç, bir evvelki de geçti. Bu basamağa geldik.” biçiminde yaklaştığını belirterek, “Onunla barışığım ben. Kanser makus değil, bizim ona bakış açımız kıymetli olan. Tedaviler sırasında zorlanıyorum devir dönem lakin ‘Kendimi şarj ediyorum.’ diyorum, sonrasında güzel hissettiğim vakit yapmak istediklerimi yapıyorum. Beşerler kanserle çaba etsinler ancak savaşmak manasında cebelleşmesinler. Onu içsel olarak ne kadar içsel kötülersek, o daha çok bizi yıkıyor ve üzüyor.” diye konuştu.

Kanser tedavisinde pek çok alternatif sistem olduğuna işaret eden Satılmış, şunları söyledi:

“Akıllı ilaçlar ve yeni tedavi sistemleri gelişiyor fakat hastanın ilaca erişim hakkı çok kıymetli. Ben bir biçimde CİMER’e, BİMER’e yazıp bunun uğraşını verdim, lakin bunu yapamayanlar var. Hastayı yormayan şeyler olması gerekiyor. Hem hasta olup hem bu çabayı verdiğimde zafer kazanmış kumandan üzere hissediyorum. İlaç benim omuzlarımda o denli bir yük ki ‘Olmazsa ne yapacağım’ diye düşünmek korku seviyemi artırıyor.”

“HER İLAÇ ŞİŞEDE DEĞİL”

Zuhal Öztürk Satılmış, kanser tedavisinde hasta tabip bağlantısının kıymetinin altını çizerek, şunları anlattı:

İlginizi Çekebilir:  Bodrum havalimanına yılın ilk turist kafilesi geldi

“Hastanın hekimine güvenmesi değerli. Güvensizlik bu hastalıkta hastayı daha çok zorlayan bir nokta. Hekimine güvenmek, onun sizin için uygulayacaklarını sorgulamamak daha âlâ yol almayı getiriyor. Her ilaç şişede değil, bazen hekimin bir yaklaşımında, bir gülüşünde, hemşirenin bir dokunuşunda. Bunlar çok kıymetli biz kanser hastaları için. 2016’da ameliyat olduğum devirde çok yakın bir arkadaşımızı kanserden kaybetmiştik. Onun travmasının üstüne benim ameliyatım geldi. Ameliyat sonrasında patoloji raporunu hekimimle görüşmek için gittiğimizde, hekimim lenf bezinde 26 tane tutulum olduğunu söylediğinde eşim ağlamaya başladı ve odadan çıktı. Hekim ‘Ne oldu?’ diye sordu. ‘Artık duyduklarına dayanamıyor.’ dedim. Hekim ayağa kalktı benim omuzlarımdan tuttu, beni sarstı ve ’19 taneyi nasıl gönderdik, 26 taneyi de göndeririz, kâfi ki sen kendini bırakmayacaksın.’ dedi. Dışarı çıktığımda eşim ağlıyordu, tabip onu da teselli etti. Bunlar çok değerli şeyler biz hastalar için.”

Europa Donna Türkiye’de, (Meme Hastalıkları Koalisyonu Derneği) kendisiyle birebir süreçleri yaşayan şahıslarla bir ortada olmaktan memnun olduğunu söz eden Satılmış, “Biz his olarak birbirimizi o kadar yeterli anlıyoruz ki bu da toplumsal açıdan uygun geliyor. Ayrıyeten uzmanlar tarafından hasta ve ailesine hastalık, tedavi süreci ve tedavi sonuçlarına ait bilgi verilmesi de büyük değer taşıyor.” dedi.

Zuhal Öztürk Satılmış, kanserde erken teşhisle tedavi imkanının artığına ve hastalığın ilerlemeden önlenebileceğine işaret etti.

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.