Portal

Yeni Girişimcilik Hibe ve Destekleri 2019

Yeni Girişimcilik Hibe ve Destekleri 2019

 Parası ya da sermayesi olmayıp veya sermayesi az olup iş kurmak isteyen girişimciler için oldukça avantajlı hibe, krediler ve destek kredileri verilmektedir. Bu kredileri ve geri ödemesiz destekleri veren birçok kuruluş var; bu makalede girişimcilik hibe ve destekleri başlığı altında girişimcilere destek olan banka ve diğer kuruluşlara değineceğiz.

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere KOSGEB Girişimcilik desteği

KOSGEB girişimcilik destek programı adı altında uygulamalı girişimcilik eğitimi verdikten sonra kendi işini kurmak için hayal kuran birçok girişimciye, hayallerini gerçekleştirme fırsatı veriyor. Bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için parasal destekler vermektedir. Bu girişimcilerin hazırlayacağı iş planına göre çeşitli miktarlarda parasal kredi veren veya geri ödemesiz destek veren KOSGEB yeni girişimci desteği adı altında bir program daha sunuyor; bu programa göre genç girişimcilerin ya da ilk defa iş kurmak isteyen girişimcilerin desteklenmesi amacıyla ve bu işlerin yaygınlaşması amacıyla 30 bin lira ile 70 bin lira arasında değişen destekler sunuluyor. Bu destekler de 30 bin lira geri ödemesiz 70.000 lira ise geri ödemeli destekler oluyor.

KOSGEB işletme kuruluş desteği olarak 3.000 lira geri ödemesiz, 15.000 lira kuruluş dönemi makine teçhizat alımı yazılım desteği ofis donanım desteği gibi destekler için girişimcilere yardımcı olmaktadır. Ayrıca KOSGEB işletme giderleri desteği olarak 12 bin lirayı geri ödemesiz girişimcilere sunmaktadır. Geri ödemeli olarak sabit yatırım desteği adı altında 70 bin lira üst limitte olmak üzere destek vermektedir. Girişimci kişi eğer kadın ise yüzde altmış oranında destekler, birinci ve ikinci bölge için verilmekte, girişimci kişi engelli ise yüzde 70 oranında birinci ve ikinci bölge için destekler verilmektedir.

İş Geliştirme Merkezi Desteği

 İş geliştirme merkezi desteği de yine girişimcilerin işlerini yürütmeleri için sağlanmaktadır Finans kaynaklarına erişim imkanı sağlayan bu program KOBİ  işletme geliştirme koçluğu hizmeti veren uygun yerlerde iş yeri mekanı ofis ekipmanı ofis hizmetleri sunmak amacıyla kurulan işgem tarafından hazırlandı.   İŞGEM Firmaların kuruluş ve işletme giderlerine destek sağlamaktadır. Üniversitelerde girişimcilik dersini alan öğrenciler arasında iş planı ödüllü yarışmaları da düzenlenmektedir, iş planları ilk 3 sıraya girmiş olan öğrencilerden 2 yıl içinde işini kurmuş olmaları şart koşularak birinciye 15.000 lira ikinciye 10.000 lira üçüncüye  ise 5 bin lira ödül verilmektedir

Tübitak sermaye destek programı

Türkiye bilim teknoloji araştırma kurumu yenilik ve girişimcilik alanlarında destek programları faaliyetlerini sürdürmektedir, bu kuruluş tarafından teminatsız olarak hibe adıyla geri ödemesiz tekno girişim sermaye desteği 150.000 lira tutarındadır. Ayrıca proje desteği üst sınırı işletilerek 110.000 lira desteği üst sınırı da 40.000 lira olarak belirlenmiştir. iş planına destek kararının alınmış olduğu sene de geçerli olan bilim kurulu kararı ile alınan tekno girişim destekleri iş kurmak isteyen gençlerin yolunu açmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı desteği

 İş kurmak isteyen yoksul girişimciler ve vatandaşlar için sermaye desteği sunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kredisi alabilmek için vakıftan alınacak proje dokümanını hazırlayıp başvurmak gerekiyor. Bu kurum yoksul girişimcilere 15.000 lira destek verebilmektedir. Bankalardan daha avantajlı bir destek olan bu programda 2 yıl ödeme yapılmamakta sonraki yıl proje desteğinin yüzde 20’si  alınmaktadır. 4. yıl ve 5. yıl desteğin yüzde 30’u geri ödenmektedir. Toplamda 5 yıl vade ile hiçbir faiz oranı eklenmeden ve ilk 2 yıl hiç bir ödeme yapılmadan 15.000 lira Girişimcilik desteği almak mümkündür.

Halkbank destek ve kredileri 2019

 Halkbank tarafından girişimci kredileri verilmektedir. Örneğin genç girişimcilere 50 bin lira destek verilmektedir. Bu kredi üniversite mezunu, deneyimi olmayan fakat mezun olduğu bölümde çalışmak isteyen ve iş kurmak isteyen gençlere yönelik hazırlanmış bir kredi paketidir. Yine Halkbank tarafından Usta girişimci kredisi 30.000 lira olarak verilmekte, herhangi mesleki kuruluşlardan sertifika eğitim belgesi alan ve kendi işyerini açmak isteyen parası olmayan girişimcilere 30 bin lira destek sunulmaktadır. Halkbank’ın bir diğer kredi programı Cesur girişimci kredisi adı altında sunuluyor. Bu da 75 bin lira ile sınırlı bir programdır. Cesur girişimcinin üniversite mezunu olması belli bir işte deneyim kazanması, kuracağı işin eğitimini almış olması ve bu iş kolunda kendi işini kurmak istemesi ve hayallerini gerçeğe kavuşturulması amacıyla verilen bir kredidir. Halkbank’ın verdiği bir diğer Kredi ise mucit girişimci kredisi bu kredinin toplamı 75 bin lira olarak programlanmıştır. Bu krediyi mucitlerin alabilmesi için tekno kentlerde faaliyet gösteren ve patenti alınan icat buluş ve yeni fikirleri faaliyete geçirmek isteyen girişimciler olmaları gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ