Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

SPK: Kâr veya zararla sonuçlanan işlemlerde herhangi bir sorumluluğumuz yok

05.04.2021
8
A+
A-

Sermaye Piyasası Şurası (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarına manipülatörler yatırımcıları tuzağa düşürmek için farklı …

SPK: Kâr veya zararla sonuçlanan işlemlerde herhangi bir sorumluluğumuz yok

Sermaye Piyasası Şurası (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarına manipülatörler yatırımcıları tuzağa düşürmek için farklı yollara başvurduğunu belirterek, yatırımcılara bilgi verdi.

“YATIRIMCILAR PROFESYONEL DAYANAK ALMALI”

Manipülatörlerin bilhassa küçük yatırımcının tecrübesizliğinden faydalanarak “kısa müddette borsadaki parasını katlama” taahhüdü ile yatırımcıları yanlış yönlendirdiğine işaret eden uzmanlar, SPK ve Borsa İstanbul’dan yapılan ikazlara kulak verilmesi ve profesyonel takviye alınması gerektiğini vurguluyor.

“ARTAN YATIRIMCI SAYISI SERMAYE PİYASALARINI DERİNLEŞTİRMEK İÇİN BİR FIRSAT PENCERESİ”

SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, SPK olarak temel sorumluluklarının, sermaye piyasasının muteber, şeffaf, faal, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişi ve gelişmesinin sağlanması olduğunu vurguladı.

Türkiye’de özel bölüm fonlamasının borçlanma yoluyla bankacılık kesimi üzerinde ağırlaştığını aktaran Taşkesenlioğlu, şunları kaydetti:

“Bu durum, bir yandan şirketlerin uzun vadeli fon sağlamalarında külfetler yaşanmasına ve öz kaynak finansmanı alternatifinin dışlanmasına neden olurken, öbür yandan tasarruf sahiplerinin de sağlam ve kârlı şirketlere ortak olabilmesinin önüne geçiyor. Sermaye piyasaları, öz kaynak finansmanı yolu ve şirketlerin finansman karmasındaki hissesinin artması, bu iki sorunun çözülebilmesine epeyce kıymetli katkılar sağlayacak. Bu husus, kamunun ilgili stratejik planlarında da yer alıyor ve uzun yıllardır çalışılıyor.”

YATIRIMCI SAYISI İKİYE KATLANDI

Uzun yıllardır 1 milyon civarında seyreden hisse piyasası yatırımcı sayısının 2021 prestijiyle 2 milyonu aştığına işaret eden Taşkesenlioğlu, artan bu ilginin sermaye piyasalarını derinleştirebilmek için kıymetli bir fırsat penceresi sunduğunu vurguladı.

İlginizi Çekebilir:  Salgına karşın global askeri harcamalar 1,83 trilyon dolara yükseldi

Taşkesenlioğlu, birçok yatırımcı davranışı ve yansısından, yatırım kararları alınırken şirketlerin gereğince incelenmediği ve yatırım kararlarının finansal bilgilerle desteklenmediğine de dikkati çekerek, “Maalesef birçok yatırımcının şirketlerin ticaret unvanlarını, faaliyet mevzularını dahi bilmeden yalnızca şirketlerin borsa koduna bakarak yatırım yaptığı örnekleri görüyoruz.” dedi.

“MEYDANA GELEBİLECEK ZİYANLARLA İLGİLİ SPK’NIN TAZMİN YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOKTUR”

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Türkiye’de sermaye piyasalarının, fiziki ve yasal düzenleme altyapısı bağlamında, yatırımcıyı müdafaa açısından gelişmiş ülke örnekleriyle tam uyumlu bir biçimde dizayn edildiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“SPK olarak, şirketlerin kurumsal biçimde yönetilmeleri, büyük ortaklarıyla olan ticari alakaları, kıymetli bilgilerin kamuya eş vakitli bir biçimde aktarılması, sermaye artırımları ile elde edilen fonların kullanılması ve yanlışsız raporlama yapılması üzere hususlara direkt müdahil oluyoruz ve gerektiğinde mevzuata muhalif davrananlara dönük idari para cezaları tesis ediyoruz. Lakin tüm dünya örneklerinde olduğu üzere manipülasyon, içsel bilgiye dayalı süreç ya da gibisi usulsüzlükler olmadığı sürece SPK’nın da misyon tarifinde yer almayan ve müdahil olmadığı yegane öge, piyasa paydaşlarının daima birlikte karar verdikleri hisse fiyatıdır. Fiyat oluşumunda rastgele bir usulsüzlük tespit edildiğinde aslında idari para cezaları, süreç yasakları, hata duyuruları ve süreç temellerine yönelik önlemler ile müdahale ediyoruz. Bunun dışında hisse fiyatları; kelam konusu şirkete, kesime, ulusal iktisada ve her bir yatırımcının şahsi risk algısı ve beklentisine nazaran dinamik bir süreçte şekillenmektedir. Bu yüzden yatırımcılarımızın, hisse piyasalarında hesap ettikleri değerleme ve şahsi beklentilerine nazaran süreç yapmaları gerek. Bu süreçte yatırımcıların kendi yatırım tercihlerinin sonucunda kâr yahut ziyanla sonuçlanan süreçlerde SPK’nın rastgele bir sorumluluğu bulunmamaktadır.”

“YAZILAN HER BİLDİRİNİN, ATILAN HER TWEET’İN ARDINDA ŞAHSİ MENFAATLER OLABİLİR”

İlginizi Çekebilir:  Borsada işlemler geçici olarak durduruldu

Yazılan her iletinin, atılan her tweet’in gerisinde o bireylerin şahsi menfaatleri olabileceğini belirten Taşkesenlioğlu, “Bunu kapalı kümeler dahil birçok toplumsal medya mecrasında görüldüğü üzere SPK, tespit ediyor ve ilgililer hakkında yüksek dengeli idari para cezaları tesis ediyor. Şunu da belirtmek isterim ki bu para cezaları piyasa bozucu süreçler yapan şahısları caydırma ve cezalandırmaya yönelik olup bu cezalarla yatırımcı ziyanlarının karşılanması kelam konusu değildir.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.