Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Salgının birinci yılında hava kirliliği İstanbul, Ankara ve Bursa’da azaldı

07.04.2021
6
A+
A-

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros …

Salgının birinci yılında hava kirliliği İstanbul, Ankara ve Bursa’da azaldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros koordinatörlüğünde, kısım öğrencileri tarafından Türkiye’de koronavirüs salgınının birinci yılında, hava kirliliği oranı üzerine araştırma yapıldı.

Bu kapsamda, Türkiye’deki 36 ilin Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonlarındaki azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı incelendi.

EN ÇOK ADANA KİRLENDİ

Sonuçlara nazaran, Türkiye’nin 36 vilayetinde hava kirliliği oranı salgının birinci yılında bir evvelki yılın birebir devrine nazaran ortalama yüzde 8 azaldı.

Bilgilere nazaran, Türkiye’de hava kirliliği artışı en çok yüzde 21 ile Adana’da kaydedildi. Adana’yı yüzde 20 ile Artvin, yüzde 16 ile Düzce, yüzde 13 ile Kırklareli ve yüzde 12 ile Eskişehir takip etti.

EN FAZLA AZALAN KENT KIRIKKALE

Hava kirliliğinin en fazla azaldığı kentlerin başında ise yüzde 38 ile Kırıkkale yer aldı.

Kırıkkale’yi sırasıyla yüzde 27 ile Kars, yüzde 25 ile Sinop, yüzde 22 ile Edirne ve Balıkesir takip etti. Hava kirliliği oranı 25 kentte düştü, 10 kentte arttı, 1 kentte ise değişmedi.

İSTANBUL, ANKARA VE BURSA’DA AZALDI, İZMİR’DE ARTTI

Türkiye’nin en kalabalık kenti İstanbul’da hava kirliliği salgının birinci yılında, evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 11 azaldı. Ankara ve Bursa’da kirlilik oranı yüzde 8 azalırken, İzmir’de yüzde 5 arttı.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin canlı ve cansız varlıkları olumsuz etkileyen, fizikî ziyanlara ve ekonomik kayıplara yol açan kıymetli bir etraf sorunu olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Liderlerin güç zehirlenmesi: Hubris sendromu nedir?

“İNSANLIĞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK TEHDİT”

Dünya Sıhhat Örgütü raporlarında dış yahut iç ortam hava kirliliğinin her yıl 7 milyon civarında insanın vefat sebebi olarak gösterildiğini belirten Toros, “Raporlar hava kirliliğinin, akciğer kanseri, kalp-damar ve inme hastalıklarını artırması üzere direkt yahut iklim değişikliği üzere dolaylı olarak insanlığın önündeki en büyük tehditlerden biri olduğunu vurguluyor.” dedi.

Toros, kentlerin meteorolojik açıdan plansız yapılaşması, endüstrileşme, motorlu vasıtalar ve binaların ısıtılması sonucu atmosfere salınan kirleticilerin, insanlığın önünde çözülmesi gereken global bir sorun olarak durduğunu lisana getirerek, şöyle devam etti:

“HAVAMIZIN KALİTESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

“İTÜ’de öğrencilerimiz ile koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranını bir evvelki yıla nazaran değerlendirdik. Buna nazaran azotdioksit kıymetleri incelemeye alınan 36 kentin ortalama bedellerini karşılaştırdık. İnsanların incelediğimiz periyotta hareketliliği vakit zaman değişti. Türkiye’de koronavirüs salgını önlemleriyle beşerler bir periyot konutlarında kaldı, araç kullanmadı. İnsan aktifliğinin azalması havanın kalitesine olumlu tesir yaparken, kirliliğin de azalmasını sağladı. Normalleşmeyle bir arada ise insan aktifliğinin tekrar fazlalaşması hava kirliliğinin artmasına yol açtı. Araştırmamız sonucunda koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 8 azaldı. İstanbul, Ankara, Bursa üzere nüfusun fazla olduğu kentlerde hava kirliliği azaldı. Nüfusun ağır olduğu büyükşehirlerde hava kirliliğinin azalması, havamızın kalitesi açısından son derece değerli.”


Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.