Portal

Psikolojik iş tecavüzü: Mobbing

İşyerinde maruz kalınan ya da başkasına uygulanan psikolojik taciz, uluslararası literatürde mobbing olarak adlandırılmaktadır. Genellikle bilerek ve kasıtlı olarak yapılan taciz mobbing olarak isimlendirilse de, aslında farkında olmadan iş hayatında psikolojik tacizlerin meydana gelmesi de mobbing içerisine dahil edilebilir.

Psikolojik iş tecavüzü: Mobbing

Mobbing Nedir?

İşyerlerinde veya benzeri bir topluluk içinde bir kişiyi hedef alarak çalışmalarını engellemek, huzursuzluk vermek, yıldırmak yada dışlamak kaydıyla meydana gelen mobbing, kişinin psikolojik dünyasını ve iş yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda eğitim, sağlık ve finans sektöründe daha sık karşılaşılan mobbing bir bakıma duygusal şiddet anlamı taşımaktadır.

Mobbing hangi aşamalardan geçer? Nasıl meydana gelir?

Mobbing kasıtlı ve sistemli bir baskıdır. Bu nedenle belirli aşamalardan geçerek insanlara duygusal baskı ve şiddet olarak yansır. Bu aşamaları numaralandırarak anlatırsak şu şekilde bir sıralama yanlış olmaz:

  • Güvenilirlik kaybettirme ve yalnızlaştırma; bu aşama da kişiden bilgi saklanması, kişinin yapılan işin dışında bırakılması gibi faaliyetlerle yalnızlaştırma ve kişinin güvenilir olmadığı hissi ortaya koyulur.
  • Mesleki yetersizlik duygusunun aşılanması; bu aşamada yalnızlaşan kişinin mesleki yeterlilik konusunda kendisini olumsuz olarak yargılaması sağlanır.
  • Sosyal alanın dışına itmek; bu aşamada kişi artık tam anlamıyla toplumdan soyutlanır ve sosyal alanın dışına itilir. Bu aşamadan sonra artık kişinin yaptığı işten verim alması beklenemez. Zira mobbing ile amaç da zaten kişinin iş hayatına tecavüz etmektir.

Mobbinge uğruyorum ne yapmalıyım?

Aslında yukarıda belirtilen aşamalardan önce de kişi mobbinge maruz kalıp kalmadığını anlayabilir. Bunun çeşitli yolları olsa da yaptığınız işe karşı tuhaf bir müdahale ya da çekememezlik olduğunu anladığınızda gardınızı almanız gerektiğini bilmelisiniz. Mobbinge karşı savaş vermek onu en başında önlemekten daha zordur. Kısacası erken teşhis hayat kurtarır. Çünkü siz eğer örneğin yeteneklerinizin sorgulandığı aşamaya gelmişseniz mobbinge karşı yapacak çokta bir şeyiniz kalmamış demektir. Bu aşamada daha fazla yıpranmamak için iş değişikliğini ciddi anlamda düşünebilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz şekilde mobbingi erken farkederseniz, onunla mücadelenizde de ona göre strateji belirleyerek önlem almış olursunuz. Örneğin yaptığınız işleri direk olarak yöneticinize ya da patronunuza sunarak onun onayı ile hareket etmek size karşı yapılacak tacizleri en aza indirgeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ