Portal

Pasaport Türleri Nelerdir?Hangi pasaport kime verilir?

Pasaport Türleri Nelerdir?Hangi pasaport kime verilir?

Türkiye Cumhuriyeti’ne ait dört adet pasaport mevcuttur.Bunlar;

1.Umumi Pasaport (Bordo Renkli Pasaport)

2.Hususi Pasaport (Yeşil Renkli Pasaport)

3.Görev veya Hizmet Pasaportu (Gri Renkli Pasaport)

4.Diplomatik Pasaport (Siyah Renkli Pasaport)

 

2011 senesinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti, çipli pasaporta geçti ve haliyle pasaport renklerinde ve anlamlarında birkaç değişiklik söz konusu oldu. Tüm pasaport türleri nelerdir ve Hangi pasaport türleri kimlere verilir ? Sizler için aşağıda anlattık.

 

Önemli Bilgi: Bu pasaport türleri haricinde Geçici pasaport veya Seyahat belgesi gibi şeylerle de yurtdışına seyahat edilebilir. Geçici pasaport, yurtdışına çıktıktan sonra pasaportunu kaybetmiş, son kullanma tarihi dolmuş ya da ülkeden sınır dışı edilmiş kişilere verilen pasaport türüdür. Bu tür pasaportlar genellikle vatandaşların Türkiye’ye geri dönmesi için tek seferlik kullanım amacıyla verilen pasaport türüdür.

 

1.Umumi Pasaport Kimlere Verilir ? (Bordo Renkli Pasaport)

Devlete hizmet etmekte olan, farklı seviyelerde olan kişilere, yaptıkları göreve göre hususi, görev veya hizmet, diplomatik gibi pasaportlar verilmekte. Umumi pasaport yani bordo pasaport ise, bunların dışında kalmış olan, birçok vatandaşımızın normal olarak alabileceği pasaport türüdür. Eğer diğer pasaportları alma hakkınız yok ise mecbur olarak umumi pasaporta başvurmak zorundasınız.

Umumi pasaport, diğer pasaportlara göre ülkelerin sınırlarına girme konusunda en kısıtlı özelliklere sahip olan pasaport türüdür. Ancak yine de umumi pasaportunuz ile dünyadaki ülkelerin neredeyse yarısına pasaporta ihtiyaç olmadan ya da kapıdan vize alarak girme hakkına sahip olabilirsiniz.

Eğer umumi (bordo) pasaport çıkarmak isterseniz yapmanız gerekenler;

Pasaport almak için gerekli olan evrakları temin etmek

Pasaportunuzun süresine karar vererek harç ve defter bedelini ödeyin

Pasaport başvurusu için randevu alın

Pasaportunuzun adresinize teslim edilmesini bekleyin.

 

2.Hususi Pasaportu Kimlere Verilir ? (Yeşil Renkli Pasaport)

Hususi pasaportu, kadro derecesi 1,2 veya 3 olan devlet memurlarına ya da eski bürokratlara verilen pasaport türüdür.

Yeşil Pasaport çıkarma hakkına sahip devlet memurları arasında öğretmen ve doktorlar da mevcut ancak başta da belirttiğimiz gibi kadro derecelerinin 1,2 veya 3 olması gerekmekte. Bu memurlar emekliye ayrıldığında, görevden çekilerek işten ayrılma durumlarında da yeşil pasaportlarını koruyabilme haklarına sahiptirler.

Ayrıca yeşil pasaport sahibi bireyin ailesindekilerin de yeşil pasaport sahibi olabildiğinin altını çizmeden geçmeyelim.

Yeşil pasaportluların vize konusunda oldukça avantajlı olduklarını belirtmeden geçmeyelim.Tüm Avrupa ülkeleri neredeyse dahil olmakla beraber, 130 ülkeye vizesiz veya kapıdan vize alarak girme hakkına sahiptirler.

 

3.Hizmet Pasaportu Kimlere Verilir ? (Gri Renkli Pasaport)

Hususi yada diplomatik pasaportu olmayan ve resmi kurumlar tarafından herhangi bir görev için yurtdışına gönderilen vatandaşlar için hizmet pasaportu verilmektedir. Örnek verecek olursak, bordo pasaport sahibi ancak belediye veya özel idare tarafından yurtdışına çıkmak ile görevlendirilen bir vatandaş hizmet pasaportu almaya hak kazanabilmektedir.

Hizmet pasaporta sahip olan kişi hizmete devam ettiği sürece, ailesinden bazı kişiler de yeşil pasaport almaya hak kazanabilir.

 

4.Diplomatik Pasaport Kimlere Verilir ? (Siyah Renkli Pasaport)

Diplomatik Pasaportlar, TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve belediye başkanları gibi devletin en üst kademesinde olan kişilere verilen pasaport türüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nde verilen en üst kademe pasaporttur.

Siyah pasaportu olan vatandaşların ailelerinden bazı kişiler de yeşil pasaport almaya hak kazanabilir.

Sizde pasaport türlerinin özellikleri ve kime verildiği konusunda bu yazımızda bilgi edinerek, ona göre pasaport sahibi olabilir ve bazı ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Öneri ve görüşlerinizi yorumlardan belirtebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ