Portal

Ofiste doğru bilgisayar kullanımı: Sağlığınız için bunlara dikkat!

Ofiste doğru bilgisayar kullanımı: Sağlığınız için bunlara dikkat!

Bilgisayarlar iş hayatının olmazsa olmaz yardımcıları ve bir okadar değerli aktörleridir. Mesleklere göre değerleri göreceli olarak artar yada azalır. Örneğin bir bankacı için bilgisayar hayati öneme sahipken, bir inşaat işçisi için pek fazla birşey ifade etmeyebilir. Her ne kadar önemli olursa olsun, veya hiç önemi olmasın, bilgisayar kullanımı sürekli olduğunda insan sağlığını tehdit eden bazı durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle yanlış bilgisayar kullanımı vücudunuzda kalıcı sorunlara yol açabilir. Vücudumuzun bazı bölgeleri bu sorunlara rastlayabileceğimiz en aktif bölgelerdir. El bilekleri, parmaklar, omuzlar, sırt ve bel bölgesi ve omurga bölgesindeki yanma, ağrı, iltihaplanma gibi şikayetler ofis çalışanlarının ve yoğun olarak bilgisayar kullananların en çok şikayet ettiği durumlardandır. 

Bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeli?

Yoğun bilgisayar kullanımı gerektiren ofis işinde çalışıyorsanız ve de sağlığınızı önemsiyorsanız, yukarıda saydığımız sorunlarla karşılaşmadan belirtilen kurallara uymanız gerekmektedir. Doğru bilgisayar kullanımı yaşlandıkça karşılaşacağınız kalıcı sorunlara karşı sizleri daha korunaklı hale getirecektir. 

  • Rahat bir çalışma ortamı oluşturmalısınız:

Çalışma ortamınızın rahatlığı ve kendinize göre dizayn edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle çok fazla etrafınızla iletişim halince olmanız gerekiyorsa ve evrak alıp vermek için uzanmanız gereken bölgeler varsa, kendinizi buralara rahat ulaşabilecek şekilde ayarlamanız sırt ve boyun bölgelerinizde sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Ayrıca düzenli bir çalışma ortamı sizi zihinsel olarak da güvende ve rahat hissettirir. Peki rahat bir çalışma ortamı neleri kapsar? 

Rahat bir çalışma ortamı masanızın konumunu, bilgisayarınızın yükseklik ve konum ayarlamasını, sandalyenizin yerden yükseliği ve bilgisayarınıza olan uzaklık mesafesini, ulaşmak zorunda olduğunuz dosya ve dokümanların yerlerini, ofis aydınlatmasının yeterliliğini gibi pek çok konuyu içinde barındırır. Ancak hepsinin tek bir başlığı vardır. Rahat bir çalışma ortamı. Aslında saydığımız konuların herbirinin uzman görüşlerine dayalı matematiksel bir formülü var. Ancak herbirini aklımızda tutmamız mümkün değil. Bu yüzden size en doğu açıyla dik oturuş stilinizi bozmadan etrafınızla olan iletişiminizde size sıkıntı çıkarmayan her türlü çalışma ortamı size iyi gelecektir. Unutmayın! İnsan kendisinin en iyi doktorudur. 

  • Gözlerinize vakit ayırın:

Gözlerimizin uzun süre monitör ışığına maruz kalmasının zararlı olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Bu yüzden gözlerinizi dinlendirmek için en az yarım saatte bir 2-3 dakika başka yönlere bakarak gözlerinizi dinlendirmeli ve göz yorgunluğunuzu gidermelisiniz. Monitörünüz gözlerinizin bakış açısından ne yukarıda olmalı ne de aşağıda olmalı. Düz bir şekilde monitöre baktığınızda ekranınızın tamamına hakim bir pozisyonda oturmalı ve oturuşunuzu buna göre ayarlamalısınız. 

  • Parmaklarınızı dinlendirin:

Klavyeler ofis çalışanlarının önemli yardımcılarıdır. Ancak onlarda vücut sağlığımızı özellikle parmak yapımızı önemli ölçüde tehdit etmektedir. Bu yüzden klavye kullanımlarımıza en azından 1-2 saatte bir ara vermeli ve en az 10-15 dakika kadar dinlenmeli ve el egzersizleri yapmalıyız. Parmaklarımızı yazı yazma pozisyonundan uzak şekillerle egzersize alıştırmalı ve varsa ağrının gitmesini beklemeliyiz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ