Portal

Nakit Avans Hakkında Merak Edilenler

Nakit Avans Hakkında Merak Edilenler

Nakit avans bankaların, müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını gidermek amacıyla hizmete sunduğu, kredili ürünlerden bir tanesidir. Bankanın, kredi kartına ayırdığı kredi limiti yada vadesiz hesaptaki kredili mevduat hesabının (KMH) limiti dahilinde kredi kartından veya kredili mevduat hesabından nakit para çekildiğinde nakit avans kullanılmış olur. Nakit avans sisteminde nakit paraya ihtiyaç duyulduğu anda  kredi kartından yada hesaptan nakit çekilerek bu ihtiyaç kolaylıkla giderilebilir. Üstelik bunun için hesapta para olmasına gerek yoktur. Bu işlemi yapabilmek için kredili mevduat hesabının yada kredi kartının kullanılabilir limiti, çekilecek nakit miktarından daha az olmamalıdır. Kredi kartından veya kredili mevduat hesabından çekilecek nakit avans miktarına günlük faiz işler. Aynı zamanda faiz miktarı üstünden BSMV(%15) ve KKDF(%5) gideri ve nakit çekim ücreti alınır. Kredi kartı ile nakit avans çekimi yapıldığında peşin veya taksitli nakit avans seçenekleri bulunur. Müşteriler,nakit avansın kullanım süresi ve geri ödeme koşullarını göz önünde bulundurarak bu seçeneklerden bir tanesini tercih edebilirler. Ayrıca bazı bankalarda kredili mevduat hesabından da taksitli nakit avans seçeneği bulunur. Bankalarda nakit avans çekimi için işlem ücreti alınırken taksitli nakit avans işlemi için ücret alınmaz.

Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit avans çekebilmek için bazı koşulların gerçekleşmiş olması gerekir.Bu koşullar; kredi kartının kullanılabilir limiti yada kredili mevzuat hesabına tanımlı kredi limitinin çekilecek nakit avans miktarından,bu miktar üzerinden işleyen faiz ve alınacak diğer masraflardan daha fazla olmasıdır.Kredi kartının yada kredili mevduat hesabının kullanılabilir limiti kadar nakit avans o anda çekilebilir.Banka,çekilen nakit avans miktarı üzerinden günlük işleyen faizi kredi kartına veya müşterinin banka hesabına yansıtır.Nakit avans çekim işlemi banka şubelerinden, ATM’lerden,internet ve mobil bankacılık uygulamalarından gerçekleştirilebilir.Bu işlem banka şubelerinde yapılmak istenirse banka çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. ATM’lerden yada internet ve mobil bankacılık uygulamalarından yapıldığı takdirde,haftanın her günü ve  24 saat boyunca gerçekleştirilebilir.İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi kartından nakit avans çekildiğinde çekilen nakit para kredi kartının verildiği bankada bulunan vadesiz hesaba aktarılır.Müşteri,hesaba aktarılan nakit avans miktarını dilerse başka hesaplarına havale yada transfer edebilir,ATM’lerden veyahut banka şubelerinden nakit olarak alabilir.Banka şubesinden nakit avans çekimi yapmak için kimlikle birlikte bankaya giderek çekilmek istenen nakit miktarını ve taksit sayısını banka görevlisine iletmek gerekir.İşlemler bittiğinde nakit avans ilgili müşteriye ödenir. ATM ve internet bankacılığında ise bu durum biraz daha farklıdır.Nakit çözümleri bölümüne girilir,nakit avans yada taksitli nakit avans seçeneğine tıklandığında müşterinin önüne bir ekran gelir.Bu ekranda çekilmek istenen nakit miktarını ve taksitli nakit avans çekiliyorsa taksit sayısını girmek gerekir.Miktar ve taksit sayısı girildiğinde toplam faizin ve masrafların göründüğü bir sayfa açılır.Devam seçeneğine tıklandığında ise müşteriden taksitli nakit avans sözleşmesini okuduğuna dair bir onay istenir.Sözleşmenin okunduğuna dair onay verildikten sonra nakit avans müşterinin hesabına sorunsuz bir şekilde aktarılır.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli nakit avans,bankaların kredi kartı kullanan müşterilerine sunduğu ayrı bir seçenektir.Taksitli nakit avansta 2 ay ile 12 ay arasında taksit seçenekleri bulunmaktadır.Bu taksit seçenekleri ise bankadan bankaya farklılık gösterebilir.Taksitli nakit avans çekildiğinde,nakit avans miktarı,vergiler ve toplam faiz seçilen taksit sayısına eşit olarak bölünür.İlk taksit çekiminden sonra gelen,birinci kredi kartı özetine ve vade sonuna kadar gelecek olan tüm kredi kartı özetlerine yansıtılır.Çekilen nakit avans miktarı,vergi tutarı ve toplam faiz müşterinin kredi kartı limitinden düşülür.Taksitli nakit avans için herhangi bir işlem ücreti talep edilmez.Buna ek olarak,bazı bankalar müşterilerine kredili mevduat hesabı yada ek hesap için taksitli nakit avans seçeneği bulundurur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ