Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Model Portföy Güncellemesi: Ereğli, Sabancı Holding, ve Mavi’yi Ekliyoruz

04.03.2021
38
A+
A-

Ereğli Demir Çelik:  Şirket, yüksek seyreden demir çelik fiyatlarının yanında demir cevheri muhtaçlığının %15’ini yurt içinden tedarik etmekte …

Model Portföy Güncellemesi: Ereğli, Sabancı Holding, ve Mavi’yi Ekliyoruz

Ereğli Demir Çelik: Şirket, yüksek seyreden demir çelik fiyatlarının yanında demir cevheri muhtaçlığının %15’ini yurt içinden tedarik etmekte ve avantajlı bir maliyet yapısına sahiptir. Bu eğilimler göz önünde bulundurulduğunda,  şirketin finansal açıdan güçlü bir 1Y21 geçirmesini beklemekteyiz. Buna ek olarak idare heyetinin aldığı karar ile şirket Mart’ta pay başına TL1.85 temettü ödeyecek olup (%12.6 getiri), yüksek temettü randımanının kısa vadede şirket paylarının performansını destekleyeceğini düşünüyoruz. Değerleme açısından paylar 2021 beklentilerimize nazaran epey cazip olan 4.7x FD/FAVÖK ve 7.5x F/K çarpanlarında süreç görmektedir.

Sabancı Holding: Sabancı Holding net faal bedeline (NAD) %45 üzere son 5 yılın ortalaması olan %33’ün ıskontosunda süreç görmekte. Kümenin banka harici kesimleri %17’lik öz sermaye getirileri ile güçlü bir finansal performansa sahip olup, idarenin bu segmentlerdeki güçlü büyüme odağı NAD’de çeşitlendirici bir tesir yapma potansiyeli yaratmaktadır. Öte yandan, Kümenin elektrik üretim işkolunu (NAD’in %4’ü) halka açma dileğini açıklaması ve bu arzdan yaratılacak nakit kısa vadede paylara takviye olabilir. Son olarak, NAD’in %31’ini oluşturan Akbank’ın yılın ikinci yarısında hayli düşük bir öz sermaye getirisi döngüsünü sona erdirme potansiyeli paylara ek bir katalizör olabilir.

Mavi: Mavi pay senetlerinin pandemi sonrası döngüsünde fırsat arayan yatırımcılar için uygun bir yatırım aracı olduğunu düşünmekteyiz. Söyle ki, kapanmalardan etkilenen operasyonlar nedeni ile paylar Mart 2020’den beri BIST-100’ün %29 gerisinde kalmasının yanında, beklentimiz şirketin 2020 4. çeyreğinin epey zayıf geçtiği, ve 2020 yılının tümünde şirketin satışlarının %20 FAVÖK’ünün ise %40 daralması. Mavi’nin 2020 karının 15 Mart’ta açıklamasını bekliyoruz. Öte yandan, toplumsal hayatın kademeli olarak devreye girmesiyle, şirketin 2021 yılının ikinci yarısında güçlü bir finansal toparlanma yaşamasını ve yılın tümünde satışlarını %25 FAVÖK’ünün ise % 40 artmasını beklemekteyiz. Olağan trendinde 5 yıllık sürdürülebilir büyümesinin %20’lerin üzerinde gerçekleşmesini beklediğimiz Mavi,  2021 beklentilerimize nazaran epeyce cazip 4.7x FD/FAVÖK (2022: 3.6x) çarpanında süreç görmekte.  

Kaynak: Gedik Yatırım

İlginizi Çekebilir:  Yatırım Alanları: Hisse Senedi

Kaynak: paraanaliz.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.