Portal

Mevsim Değişikliği Hastalıklarından Korunma Yolları Nelerdir?

Mevsim Değişikliği Hastalıklarından Korunma Yolları Nelerdir?

Bu hayatta en önemli konuların başında insan sağlığı gelmektedir. Çünkü sağlık, yaşamımıza yön veren çok önemli bir husustur. Sağlığınız iyiyse siz de iyisinizdir, şayet sağlığınız bozuksa hayattan zevk duymaz ve yaptığınız işten de lezzet almazsınız. Bunun yanında sosyal hayatta kalitenizde düşer.

     Dolayısıyla kaliteli bir yaşam için sağlığınıza çok iyi bakmalı, hasta olmamak için bir takım tedbirler almalısınız. Fakat hastalıklara oluşmasına meydan veren birçok sebep vardır. Bu sebeplerden biri de mevsimlerin değişkenliğidir. Ülkemizde bu mevsim değişkenliğinden dolayı sıcaklık farkları oldukça hissedilir bir biçimde yaşanmaktadır.

 İşte, mevsim değişkenliğinin yol açtığı hastalıkları sizin için derledik.

     Mevsim Değişikliği Hastalıkları Nelerdir?

     Havaların aşırı ısınması veya buna mukabil havanın aniden soğuması, yağmurların çok yağması, rüzgârların sert esmesi, polenlerin her yerde uçması derken vücut direnci ister istemez düşmektedir. Yani bu zaman dilimlerinde vücut mikroplara karşı savunmasız bir duruma gelir. bu durumda da kişilerde kolaylıkla hasta olabilmektedir. Bundan dolayı mevsim değişikliklerinde sağlığınıza gereken önemi vermeniz gerekiyor. Mevsim değişkenliğine bağlı olarak belirli olan birçok hastalık görülmektedir. Şimdi onlara bakalım;

 • Grip

     Grip, bu hastalıkların başında gelmektedir. Özellikle sonbahar ayının girmesiyle kendini gösteren bir enfeksiyon hastalığıdır. Ayrıca kişiden kişiye bulaşabildiğinden dolayı dikkatli olmak gerekir.  Öte yandan bu hastalık yüksek ateş, eklem ağrısı, bitkinlik hissi, yorgunluk ve öksürük gibi şekillerde kendini gösterir. Grip asla hafife alınmayacak kadar tehlikeli bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde daha büyük problemlere yol açar.

 • Soğuk Algınlığı (Nezle)

     Halk arasında nezle olarak geçer. Soğuk algınlığı, üst solunum yolları hastalıklarından birisidir. Grip hastalığından sonra en fazla şikâyet edilen ve çok fazla görülen hastalıkların başında gelir. Grip kadar tehlike arz etmezse de zamanında tedavi edilmeği takdirde gribe hastalığına yol açar. Bu hastalığın başlıca belirtileri şunlardır. Öksürüğün kuru şeklinde olması, halsizlik durumun yaşanması, burun akıntısı, aksırık ve hafif ateş. Bu rahatsızlık bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Lakin bu süreden uzun sürerse mutlaka doktora muayene olmak şarttır.

 • Akut Bronşit

      Solunum yollarlının iltihaplanması neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle virüsler, bakteriler ve mikropların yol açtığı çok rahatsız edici bir hastalıktır. En belirgin özellikleri boğaz ile burunda yaşanan enfeksiyonlardır.

 • Astım

      Mevsim değişkenliklerine bağlı olarak hava şartlarının değişken olması virüslerin oluşmasına zemin hazırlar. Bu da astım hastaları için tehlike oluşturur. Doktorların ifadesine göre en küçük üşütme bile astım hastalığını tetikleyebilmektedir.

 • Alerji

      Alerji rahatsızlığı da bu mevsim geçişlerinden en fazla etkilenen hastalıkların başında gelir. Özellikle bu zaman dilimlerinde ortaya çıkan polenler büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır. Alerji özellikle kızarıklıklar, sık öksürük ve kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterir.

 • Mide hastalıkları

     İlkbahar mevsiminde sebebi bilinmemekle birlikte reflü, gastrit ve ülser gibi hastalıklarda bir hayli artış gözlenir. Daha önce hafif olarak seyreden hastalık bu zaman dilimlerinde ağırlaşmaktadır. Hiç şikayeti olmayanlarda da azar azar yakınmalar kendini gösterir. Bu hastalığın en belirgin özelliği karın bölgesinin üst kısmında yanma ve ağrı olmasıdır. ayrıca karında şişkinlik meydana gelmesi, ağza kadar ekşimsi su gelmesi, bulantı ve kusma gibi belirtilerde sık görülür. Bu hastalıktan korunmak adına özellikle yağlı, baharatlı ve kızartmalı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. öte yandan alkol, asitli ve gazlı içeceklerdende kazmak en doğrusu olacaktır.

 • Ürtiker (Kurdeşen)

      Toplum içinde ‘kurdeşen’ olarak da adlandırılan ciltte kızarıklık, kabarma ve kaşıntı ile kendini hissetiren bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa daha çok ilkbahar aylarında polenler neden olmaktadır. Bundan ötürü bu zamanlarda alerjilerden kaçınmak en iyisidir

 • Depresyon

      Yaz aylarının rehavetine alışmışken birden kış aylarının kapıya dayanmasından ötürü insanlarda depresif duygularda bir artış gözlenir. Çünkü bu zamanlarda beyinde bulunan melatonin hormonunun gereğinden fazla salgılanması sonucu bu rahatsızlık belirir. Yoğun ve stresli işlerde çalışanların mevsimsel depresyona girme olasılığı daha yüksektir.

       Mevsim Değişikliği Hastalıklarından Korunma Yolları

 • Dengeli beslenin ve mevsimsel ürünleri tüketmeye özen gösterin.
 • Güne ne olursa olsun güzel bir kahvaltıyla başlayın ve asla atlamayın. Çünkü kahvaltı günlük enerjiyi size verecek olan yegane işimizdir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en önemli bir etkendir. Ayrıca kan şekerinin dengelemesine de yardımcı olur.
 • Taze olan meyve ve sebzeleri tüketin. Protein kaynaklı ürünleri tüketmeye özen gösterin.
 • Yaz ayından sonra sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle birlikte kişilerde su içme isteği azalır. Vücut susuz kalırsa çoğu fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez. Bundan ötürü günlük içmeniz gereken 8 bardak suyu ihmal etmeyiniz.
 • Mevsimsel geçişlerin olduğu zaman dilimlerinde hava sıcaklıkları çok değiştiğinden hava şartlarına göre inçe ya kalın elbiseler giyinmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bundan dolayı çok üşümek ya da terlemek hastalıklara kapı aralar.
 • A ve C vitaminlerini yeterince almayı ihmal etmeyin. A vitamini vücuda mikropların girmesine karşı kalkan olurken, C vitamini de vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ