Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Meme kanserinin izlerini onarmak mümkün

06.04.2021
10
A+
A-

Göğüs kanseri tedavisinde göğsün tamamı yahut bir kısmı alınabilir. Göğüs kaybına bağlı olarak da hastalarda eksiklik duygusu, asimetri ve …

Meme kanserinin izlerini onarmak mümkün

Göğüs kanseri tedavisinde göğsün tamamı yahut bir kısmı alınabilir. Göğüs kaybına bağlı olarak da hastalarda eksiklik duygusu, asimetri ve kadınsı davranışlarda azalma gözlemlenebilir. Rekonstrüksiyon yani tamirattaki hedefimiz ise kaybedilen göğsün yine kazandırılması. Rekonstrüksiyonu kanser cerrahisi ile eş vakitli olarak ya da kanser tedavisi sonrasında yapabildiklerini söyleyen Medipol Mega Üniversite Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kısım Lideri Prof. Dr. Naci Karacaoğlan, kıymetli açıklamalarda buulundu.

“AMAÇ KAYBEDİLEN GÖĞSÜN YİNE KAZANDIRILMASI”

Prof. Dr. Karacaoğlan, kansere bağlı göğüs kaybının bayanlar üzerinde ruhsal tahribata neden olabildiğini belirterek “Meme dişiliğin sembolüdür. Ayrıyeten annelik ve emzirme hissinin yaşandığı değerli bir organdır. Bu nedenle göğüs bayan vücudunun ayrılmaz bir modülüdür. Göğüs kaybı eksiklik duygusu, asimetri ve kadınsı davranışlarda azalmaya yol açmaktadır. Göğüs kanseri bayanlarda en sık görülen kanserlerden biridir. Göğsün tamamı yahut bir kısmının alınmasıyla tedavi edilmektedir. Tamiratta emel, kaybedilen göğsün tekrar kazandırılmasıdır. Göğüs kanserinde tedavi multidisipliner bir yaklaşımla uygulanır. Göğüs kanseri tedavisi genel cerrah, plastik cerrah, onkolog, radyasyon onkoloğu, psikiyatrist, psikolog üzere branşların ortak yaklaşımıyla yürütülür.” dedi.

Göğüs tamir formunu ve vaktini belirleyen en kıymetli faktörün kanserin evresi ve genel cerrahın yapacağı ameliyat formülü olduğuna değinen Prof. Dr. Karacaoğlan, şöyle devam etti: “Plastik cerrahi göğüs kanser cerrahisinden sonra kalan göğüs cildi ve dokusunun durumuna nazaran tamir metodunu seçer. Göğüs tamiratı için uygun adaylar kanser evresi geç olmayan ve kaybedeceği ya da kaybettiği göğsünü yine kazanmak isteyen adaylardır. Göğüs tamiri iki vakit diliminde yapılabilir. Birincisi kanser cerrahisi ile eş vakitli olarak ikincisi ise kanser tedavisi sonrasında yapılabilir. Hangi periyotta yapılırsa yapılsın şayet kâfi cilt kalmışsa tamir için göğüs protezleri tek başına kâfi olur. Kâfi göğüs dokusu kalmamışsa karın, sırt bölgesi üzere kişinin öteki bir yerinden doku transferi yapılarak tamir yapılabilir. Ayrıyeten hastalarımızın durumuna nazaran her iki seçeneği de kombine kullanabiliyoruz.”

“PROTEZLER ÖMÜR UZUNLUĞU KULLANIMA UYGUN”

Prof. Dr. Karacaoğlan, şayet kanser cerrahisinden sonra kâfi deri ve deri altı dokusu kalmışsa yalnız başına göğüs protezleriyle tamirat yaptıklarına dikkati çekerek “Kanser cerrahisi esnasında göğüs ucu birtakım olgularda korunur. Şayet müdafaa talihi yoksa tamirden sonraki bir vakit diliminde göğüs ucu ve areola dediğimiz göğsün kahverengi halkası yapılır. Kanser cerrahisi tamamlandıktan sonra eş vakitli olarak hastanın başka göğsünün formu, büyüklüğü ve yapısını da dikkate alarak uygun form ve boyutta göğüs protezi yerleştirerek memeyi yine şekillendirir ve onarırız. Tamiratta seçilen göğüs protezleri 1960 yılından beri göğüs büyütme gayesiyle kullanılagelen ve günümüze kadar teknolojik olarak geliştirilmiş yeni protezlerdir. Bunların kıymetli bir yan tesirinin olmadığı bilinir. Protezleri ömür uzunluğu kullanmak mümkündür. Yıllar içerisinde olağan göğüslerde de görülebilen sarkma ve deformasyonlar ortaya çıkarsa protezi çıkarmadan bu sorunları düzeltmek mümkün olur.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Erzurum'daki meslek lisesi Nahçıvan’a maske ihraç edecek

“ÖNCESİNDE YETERLİ BİR PLANLAMA ŞART”

Prof. Dr. Karacaoğlan, değerlendirmelerini şu halde sürdürdü: “Eğer kanser cerrahisi sonrasında kâfi cilt ve cilt altı dokusu kalmadıysa o vakit kişinin flep olarak isimlendirdiğimiz dokularını kullanarak tamirat yapabiliriz. Bunlardan biri sırt bölgesi, adale ve cildini eksilen göğüs tarafına taşıyıp ek hacim yaratmak gayesiyle da altına protez yerleştirdiğimiz tekniktir. Burada eksik deri sırt derisiyle telafi edilirken kaybedilen göğüs hacmi ve büyüklüğü de protezle sağlanır. Daha sonraki bir vakit diliminde göğüs ucu ve areolası ile şayet karşı göğsüyle bir asimetri varsa karşı göğse de simetriyi sağlamak için süreç yapılabilir. Başka taraftan şayet karın alt bölgesinde kâfi hacimde doku varsa uygun olgularda protez kullanmadan kişinin kendi dokusundan göğüs yapılabilir. Bu dokular pediküllü yahut özgür doku formunda mikro cerrahi tekniklerini kullanarak göğüs alanına taşınır. Taşınan bu dokular ikinci bir seansta yine şekillendirilerek göğsün son hali verilir.”

Göğüs tamir ameliyatları öncesi kesinlikle yeterli bir planlama yapılması gerektiğini tabir eden Prof. Dr. Karacaoğlan, “Yapılacak kanser cerrahisi tekniği, kanserin evresi, tedavide kemoterapi ve radyoterapi yapılıp yapılmayacağı, hastanın yaşı ve beklentisi dikkate alınarak uygulanacak tamirat tekniğine karar verilmeli. Hangi tekniğe karar verilirse verilsin ameliyat öncesi mutlak planlama ve çizimler yapılarak ameliyata girilmeli. Ameliyat sonrası bir yahut iki gün hastanede tutulan hastalar taburcu edildikten sonra yakın takip edilir. Takip sürecinde ikinci seans estetik tamiratlar için zamanlama ve planlama yapılarak göğsün son hali verilir. Bu basamakta göğüs simetrisinin sağlanması, onarılan göğsün ucunun ve aerolasının yapılmasıyla rekonstrüksiyon süreci tamamlanmış olur.” değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilir:  Edirne’de Kadir Berke, burnuyla cep telefonunda tasarım yapıyor

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.