Portal

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

 Kredi kartları hayatı kolaylaştıran, ödeme kolaylığı sağlayan ve alış verişinizi vadeli bir şekilde, internette veya reel alış veriş merkezlerinde yapabilmenizi sağlayan kartlardır. Ancak bu kartlarla yapılan alış verişlerin neticesinde, bankaya ödemelerin de zamanında yapılması gerekiyor. Düzenli ödemesi yapılan kredi kartlarının limiti de yükseltilebilmektedir. Kredi kartına bloke koyma işlemi ise bu alış veriş ayrıcalığını elinizden alır. Kredi kartı ödemelerini zamanında yapmamak, kartın bloke olmasını sağladığı gibi, haciz işlemlerinin başlatılmasına yol açar. Günümüzde, gerçek paradan bile daha geçerliliği olmaya başlayan kredi kartınızın bloke olmaması için, ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekir

 

Kredi Kartının Bloke Olması

Yüksek meblağlarda ödemeleri yapmanızı sağlayan kredi kartlarının geri ödemeleri geç yapılırsa kısa süreli bir bloke olabilir.  Kredi kartları çalındığında da karta bloke konur…  Böylece istenmeyen kişilerin sizin hesabınızdan ödeme yapması önlenmiş olur. Kredi kartının kaybolmasının bankaya bildirilmesi durumunda, banka kredi kartına bloke koyabilir.

Demek ki kredi kartının bloke olmasının nedenleri borç ödemesinin yapılmaması,  veya zamanında yapılmaması, kredi kartının çalınması, kredi kartının kaybolması, kredi kartının şifresinin 3 kez yanlış girilmesi olarak sayılabilir. Bloke konan bir kredi kartının blokesi açılmaz, bunun yerine müşterinin yeni kart istemesi üzerine 7 günde müşteriye yeni kredi kartı ulaştırılır.

Kredi Kartı çalınırsa

Kredi karı çalınırsa, hemen kartı aldığınız bankanın müşteri temsilcilerine bağlanarak kartı bloke ettiriniz. Eğer kart çalınması ile bankaya bildirim arasında zaman varsa, bu zamanda yapılacak işlemler müşterinin sorumluluğunda olur. Kartınızı kaybettiğinizi farz edelim. Sizde durumu bankaya bildirdiniz. Daha sonra da kartınızı buldunuz diyelim. Bu durumda da kartınız bloke olduğundan dolayı kartı kullanamazsınız.  Kredi kartınızla ATM makinelerinde EFT havale para çekme para yatırma işlemini yaparken, şifrenizi yanlış girdiniz diyelim. Bu durumda kartınız ATM makinesi tarafından yutulur ve bir daha kullanılamaz. Kartı ATM makinesinden çıkarttırıp, banka müşteri temsilcisini arayarak, şifrenizi unuttuğunuzu ve yanlış girdiğinizi belirtirseniz, sizi yeni şifre için yönlendireceklerdir.  Sadece kredi kartı yasal takibe giren müşterilerin kredi kart blokesi kaldırılmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ