Portal

Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

Günümüz dünyasında artık her yetişkin bireyin cebinde bulunan kredi kartları insanoğlu için vazgeçilmez bir mertebeye ulaşmıştır. Herkesin en az bir ve birçok kişinin birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Bu kredi kartlarını maaşlarını alana kadar kullanan ve maaşlarını aldıktan sonra bunların borçlarını kapatarak sonraki ay tekrar kullanmaya devam eden insanlar, kredi kartının kolaylığı nedeniyle para yerine onları kullanmaktadır. Peki bu kadar sık kullanılan kredi kartlarının limitlerini nasıl öğrenebiliriz. Birçok kişi kredi kartının limitini aldıktan sonra ilk kez kullanımın ardından öğrenmektedir. Bazı kredi kartları limit aşımlı olduğu için limiti geçenler olduğu gibi limite gelince bakiye yetersiz tepkisi alanlarda oluyor. Genelde herkes ilk harcamalar sonunda kredi kartının limitini öğrenmiş oluyor. Ancak limiti yüksek kredi kartlarında bunu böyle öğrenmek tabii ki çok zor. Bu nedenle bu yazımızda sizlere kredi kartı limitinizi nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

 

Kredi Kartı Limitini Bilmek Neden Önemlidir?

Kredi kartı limitini bilmek günümüzün en önemli bankacılık terimi olan kredi notu için oldukça önemlidir. Kredi notu kısaca kredi kartı, kredi veya bankaların verdiği diğer borçlanma hizmetlerinden birisini kullanan bir bireyin borçlarını düzenli şekilde ödeyip ödememesine göre belirlenen bankalara arası bir değerlendirmedir. Bu değerlendirmeye göre bir banka veya benzeri bir kuruluştan alacağınız kredi, borç veya bir ürün size bu kredi notunuz doğrultusunda verilir. Eğer ki kredi notunuz düşükse bu kurumlar size olumsuz geri dönüş yaparak size istediğinizin verilmeyeceğini söylerler. Özellikle ülke çapındaki birçok teknoloji mağazası bu yöntemi kullanarak ürün satmaktadır. Eğer ki kredi notunuz düşükse ne istediğiniz ürünü alabilirsiniz ne de istediğiniz zaman bankalardan gerekli nakit kredisini alabilirsiniz. Bu nedenle kredi kartı limitinizi bilmeniz gerekmektedir. Buna göre kredi kartı borcunuzun asgarisini düzenli olarak yatırmalısınız. Eğer varsa tamamını düzenli şekilde yatırmalısınız. Unutmayınız ki bankalara borcunuzu bir gün bile geciktirirseniz kredi notunuz olumsuz yönde artmaktadır. Ancak tam gününde yatırırsanız kredi notunuz olumlu yönde artmaktadır. Sizde eğer kredi notunuzun olumsuz etkilenmemesini istiyorsanız ve hala kredi kartı limitinizi bilmiyorsanız aşağıda vereceğimiz yollardan bir an önce kredi kartı limitinizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Limitini Öğrenmenin Yolları

  • Telefon bankacılığı yöntemi: Bu yöntemi kullanabilmek için ilk önce kullandığınız bankanın müşteri hizmetleri numarasını bilmeniz gerekmektedir. Ardından bankanızı aramalısınız ve bankanızın sizden istediği bilgileri vererek kredi kartı limitinizi öğrenebilirsiniz. Bankalar genellikle müşterilerinde kredi kartı limiti bilgilerini vermek için şu bilgileri istemektedir; kredi kartı numarası ve kredi kartı şifresi
  • ATM üzerinden öğrenme yöntemi: Bankanızın size en yakın ATM şubesine gitmeniz gerekmektedir. ATM’de işlem yapabilmeniz için kredi kartınıza ihtiyaç duyabilirsiniz. Bankanızın ATM’sinin isteklerine göre menüden kredi kartı limitinizi öğrenebilirsiniz.
  • Mobil, İnternet ve Dijital bankacılık yöntemi ile öğrenme: Bankanızın size sunduğu internet hizmetlerinden olan mobil bankacılık veya internet şubesi aracılığıyla kredi kartı limitinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken eğer telefondan öğrenecekseniz, akıllı telefonunuza bankanızın uygulamasını indirin ve gereken işlemleri yaparak limitinizi öğrenin. Eğer PC aracılığıyla yapacaksanız, bankanızın resmi internet sitesine girin ve buradan gerekli işlemleri yaparak limitinizi öğrenin.
  • En yakın banka şubesinden öğrenme yöntemi: Eğer ben bunların hiçbirisini yapamam diyorsanız size diğerlerine göre biraz uzun sürse de geleneksel bankacılık hizmeti olan banka şubesine giderek öğrenme yöntemini önereceğiz. Bu yöntemde ise kimliğiniz veya kimlik fotokopiniz gerekebilir. Banka şubesine gitmenizden sonra kimliğiniz ile gereken işlemleri vezne aracılığıyla yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ