Portal

KOSGEB Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

KOSGEB Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

KOSGEB bilindiği gibi girişimci kimseleri, şirketlerini kurmaları ve işletmeye devam ettirmeleri amacıyla girişimcileri mali açıdan desteklemek amacıyla kurulmuştur. Yeni bir iş kurmak isteyen genç girişimcilere destek olmak, kuruluş aşamasında masrafları karşılamak için bir kısmı hibe yani geri dönüşümsüz, bir kısmı da sıfır faizli krediler olarak çeşitli programlarla destek sağlanmaktadır.

 

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından verilen hibe ve desteklerden faydalanmak için KOSGEB tarafından belirlenmiş sektörlerden birinde faaliyet göstermek gerekir. Çünkü her sektör, desteklenmemektedir. Örneğin gıda ürünlerini imal edecekseniz ya da içecek ürünlerini imal edecekseniz giyim eşyalarının imalatı kimyasal ürünlerin imalatı kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, metal sanayi sektörü, makine ve ekipman imalatı,  bina inşaatı bilgisayar elektronik Optik ürünlerin imalatı özel İnşaat faaliyetleri, konaklama Toptan ve perakende satış yapacak işletmeler kuracaksanız KOSGEB desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için KOSGEB kredi alma şartları mevcuttur. Öncelikli olarak KOSGEB sitesine online kayıt olmanız gerekir. Kredi başvuru şartlarından bir diğeri de işin girişimci tarafından, hali hazırda İdare ediliyor olması ve girişimcinin bizzat bu işte çalışıyor olması gerekmektedir. Ortakların işe başlama tarihi baz alınarak 29 yaşını doldurmamış olması ve bu işletmenin akrabalardan devralınmamış olması gerekiyor. Ek olarak sonradan işletmeye ortak olmak da kredinin alınmasına engel durumlardan biridir. Kobiler için yine KOSGEB’e üye olmak gerekiyor; esnaf ve kobiler sisteme üye olduktan sonra sistemdeki beyanname bilgileri doldurmaları ve kredi başvurusu için KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları gerekiyor. Bunun için, KOBİ ve esnaf girişimciler, istenen bilgileri vergi numaralarını da girmek zorundadır. Birkaç dakikalık işlem sonunda KOSGEB kaydınızı tamamlamış olacaksınız. KOSGEB’den kredi almak isteyen bireysel girişimcilerin ise KOSGEB girişimcilik eğitimini almış olması gerekiyor. Ayrıca tam kapsamlı bir iş planını da hazırlamış olmaları gerekiyor. İş Planı hakkında bilgi verilecektir. Üçüncü aşamada kredilerin güncel olarak takip edilmesi ve sektörünüze uygun olan kredi çekilmesi için başvuruda bulunulması gerekiyor.

 

KOSGEB İş Planının Önemi

Krediyi verecek olan KOSGEB, kime ve ne amaçla kredi vereceğini görmek ister. Bunun yolu da sözlü anlatımlarla değil, bizzat hazırlayacağınız iş planı dosyası ile olmaktadır. Etkileyici bir iş planı hazırladığınızda kredinin önündeki engelleri büyük oranda aşmış olacaksınız. Bireysel olarak ilk defa işletme kuracak kişilerin, bu konuda ne kadar bilgi ve deneyime sahip olduklarının bir göstergesi olan iş planında; işin tanımı, neden seçildiği, iş potansiyelinin ne olduğu, ne kadar kar getirebileceği, piyasanın bu işe ihtiyaç durumu, arz- talep durumu, işte kaç kişinin istihdam edileceği, insan kaynaklarının nereden ve nasıl temin edileceği, şirketin organizasyon şeması, rakiplerin analizi, başlangıç sermayesi, varsa ortakların bilgisi, deneyimi ve yatıracakları para miktarı ve ortaklık hisse oranları da teker teker anlatılmalıdır. Yeni bir şirket açacak girişimcinin, var olan rakiplerine karşı nasıl bir avantaja sahip olduğu, hammaddesini nereden ve ne şartlarda temin edeceği gibi bilgiler önemlidir. KOSGEB kredisi alabilmek için işletme ile ilgili hiçbir karanlık noktanın kalmaması ve akıllarda soru işaretinin kalmaması gerekir. KOSGEB kredinizi onaylayacak olan komisyon, işiniz rast gitmediğinizde ne gibi B ve C planlarınızın olduğunu da bilmek isteyeceklerdir. İşe ne kadar hakim olduğunuzu göstermeniz gerekir. En azından bu alanda daha önceki deneyimlerinizi de referans olarak kullanabilirsiniz. Girişimci kişi olarak, başka yerlerde bu işle ilgili çalıştığınızı ama artık kendi işinizin patronu olmak istediğinizi beyan etmeniz daha mantıklı olur.

Daha önceki iş deneyimlerinizi açıklarken; işten atılma kovulma senaryolarını biraz yumuşatmak gerekecektir. Çünkü artık neden kovulduğunuz üzerine birçok senaryo kendi kendine türeyecektir. İşten ayrılmanızın tamamen patronun maaşınızı karşılayamaması, orada kendinizi ispat edeceğiniz alan bırakmaması nedeni ile ayrılmışsanız, bunu izah etmeniz gerekir. O nedenle iş planı sizi karşı tarafa yansıtacak tek araç olduğundan iş ile ilgili her ayrıntıyı önceden bilmeniz yararlı olur.

 

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

Girişimcilerin en iyi şekilde eğitilmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulamalı olarak açılan bir kurstur. 70 küsur saatten 30 saate kadar indirilen bu kursu, üniversitenizde seçmeli ders olarak almışsanız, KOSGEB den almanıza gerek yoktur. Kursta girişimcilik, işletme tanımı, ekonomi, malın arz ve talebi, pazarlama terimleri, başarı hikayeleri gibi renkli ve sizi hemen işe atılmak için motive edecek konular işlenir. Bu kursun sonunda, işinizi yapmaya nereden ve nasıl başlayacağınız hakkında daha iyi bir farkındalık kazanmış olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ