ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

KOSGEB Girişimciler İçin İş Planı Nasıl Hazırlanır?

15.08.2019
228
A+
A-
KOSGEB Girişimciler İçin İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İş kurmak isteyen genç yaşlı bütün girişimciler için KOSGEB çeşitli hibe ve krediler veriyor, KOSGEB tarafından verilen kredilerin bir kısmı faizsiz geri ödemeli diğer kısmı ise hibe olarak kullanılabiliyor. Ancak KOSGEB’in vermiş olduğu kredi ve hibeler belli şartlara bağlı olmak zorunda. Çünkü herkes kredi istiyor, ve herkes iş kurmak peşinde! Ancak bunlar arasında seçici davranmak gerekiyor. KOSGEB temel Kriter olarak daha fazla istihdam alanı yaratacak olan iş fikirlerine öncelik vermektedir. Bu nedenle girişimci iş planını hazırlarken ne kadar istihdam yaratacağını iş planı dosyasında vurgulamak zorundadır. İş planı hazırlamadan önce KOSGEB tarafından hazırlanan ve belirli zamanlara yayılan girişimcilik kursu eğitiminin başarıyla alınmış olması gerekiyor. Daha sonraki aşama ise KOSGEB iş planı hazırlama profesyonel bir şekilde yapılarak komisyona sunuluyor. Komisyon, KOSGEB iş planı inceledikten sonra başarılı ve geleceği parlak bir iş planı olduğunu düşünürse hibe ve kredinize kavuşursunuz. Her yıl çeşitli miktarlarda hatırı sayılır kredi ve hibe desteği veren KOSGEB ülke çapında binlerce girişimcinin hayallerini gerçeğe kavuşturmasına önayak oluyor. Siz de girişimci iseniz ve yeteri kadar sermayeniz yoksa KOSGEB kredi ve hibelerinden yararlanmak için KOSGEB iş planı hazırlayabilirsiniz. Tabii öncesinde girişimcilik kursunu başarı ile geçmiş olmanız gerekiyor.

 

KOSBEB İş planı 1. adım

 İş planı hazırlamadan önce zaten nasıl bir iş yapacağınızı ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu önceden hesaplamış olmanız gerekiyor. Bununla ilgili birçok not almış olmanız ve cetveller çizmiş olmanız iş planı hazırlarken işinize yarayacak. İstihdam yaratacak bir iş planı fikrinizin ne olduğunu biz bilmiyoruz, ancak örnek bir plan üzerinden yürüyelim istedik. Böylece siz de kendi işinizi bu plana göre uyarlayabilirsiniz. 1 adımda girişimci İş planının özetini yapmak durumundadır. Girişimci ne yapmak istemektedir? Piyasadaki rakiplerine fark atacak ne gibi özellikleri vardır? Kuracağı şirketin avantaj ve dezavantajları nelerdir? Girişimcinin bu konuda bilgi sahibi olması gerekiyor ve birkaç cümle ile iş planı özeti kısmında bunu açıklaması gerekiyor. İş planı 1. aşamasında iş fikrinin açıklaması bulunuyor. İş planı açıklaması tam olarak ne yapmak istediğinizi açıklayacağınız kısımdır. Örneğin bir salça fabrikası kurmak istediğinizi düşünelim. Bulunduğunuz yerde çok fazla domates üretimi olduğunu varsayalım bu domateslerin alınarak salça imalatında kullanılacağını varsayalım. Bulunduğunuz bölgenin istihdamını artırmak istediğinizi etrafınızda birçok domates üreticisinin bulunduğunu bu domateslerin daha iyi değerlendirilmesi için merkezi noktada bir domates salça üretim fabrikası kurmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda düşünceniz oldukça mantıklı olacaktır, kuracağınız fabrikada birçok kişiyi çalıştıracağız için istihdam yaratacağınız da görülmektedir. Bu durum size büyük avantaj sağlayabiliri iş planınızın KOSGEB komisyon tarafından kabul edilmesi açısından isabetli bir karar vermiş oluyorsunuz. Bu bölümde yine işyeri açma ruhsatı çıkarma, sicil kaydı, vergi levhası Ticaret Odasına kayıt işlemleri banka hesap açma işlemleri gibi işlemleri sırasıyla tablo halinde kaç günde bitireceğiniz gösteren bir çizelge hazırlamanız gerekir.

 

KOSGEB İş planı 2. adım

 Öncelikle kişisel bilgilerinizi yazmanız gerekiyor, adres telefon e-mail doğum yeri doğum tarihi gibi bilgilerinizi tablo olarak yazmanız gerekiyor. 2. tabloda ise eğitim durumunuzu belirtmeniz medeni durumunuz hangi okulları okuduğunuz ne zaman mezun olduğunuz, katıldığınız seminerler ile ilgili bilgiler vermeniz gerekiyor. 3. tabloda ise daha önce bu alanda çalıştığınız kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Bu da sizin iş tecrübeniz olduğunu gösterecektir. Bu adımda deneyim bilgi ve becerilerinizi ortaya koymanız isteniyor ve iş fikrini neden seçtiğinizi birkaç cümle ile açıklamanız isteniyor. Seçmiş olduğunuz işi neden seçtiniz? Kendinizi komisyon üyelerinin yerine koyarak bu işinizin hibe- krediyi hak edip etmediğini objektif bir şekilde görmeye çalışın. Cevabınız hayırsa iş planınızı değiştirin. Yine bu bölümde hedeflerinizi ortaya koymanız gerekiyor. Bu hedefler kısa dönemli orta dönemli ve uzun dönemli hedefler olarak 3 ayrı paragrafta yazılmalıdır. Örneğin salça fabrikanızı tanıtmak için ilk etapta reklam ve tanıtım işlerine ağırlık vermeniz gerekecektir bu kısa dönemli planlarınızı oluşturacaktır. Orta dönemde müşterilere daha fazla ulaşmak için pazarlama tekniklerini devreye koyacaksınız, personel durumunuzu gözden geçireceksiniz yeni personeller alacaksınız. Sanatsal organizasyonlarda sponsor olmaya çalışacak ve kendinizi tanıtmaya devam edeceksiniz. Uzun dönemli hedeflerde bütün yeni kurulan şirketlerde girişimcinin uzun dönemde önce kendi bölgesinden sonra da bütün ülke çapında marka değerini yükseltmek gibi hedefleri vardır. Girişimci kendi işletmesinin yerinde saymasını istemez belirli bir plan ve program hazırlayarak yıllar İçinde bu şirketin gelişmesini ister. Dolayısıyla uzun dönemli hedefleriniz yazılırken bu paragrafta buna değinmeniz gerekiyor.

 

 KOSGEB İş planı 3. adım

 İş planı hazırlanırken 3. bölümde kuracağınız işin temel niteliklerine bilmeniz gerekiyor. Bu işin yasal statüsü nedir, işletmenizi hangi işletme türü olarak kuracağınız burada yazılacaktır. (AŞ, LTD ŞTİ vs) birden fazla kişi ile ortaklaşa açılan işletmeler Limited Şirketi olarak kurulur. Yine bu bölümde kurucu ortaklarınızın isimleri ve ortaklık paylarını gösteren bir tablo hazırlayınız. Ortaklarınızın projeden hangi görevleri alacaklarını belirtmeniz gerekiyor. İşletmeyi kurarken alacağınız ruhsatlar izinler ve diğer bütün resmi dökümanları, adlarını ve alacağını süreyi gösteren bir tablo oluşturmalısınız.

 

İlginizi Çekebilir:  FED faiz arttırımına gitmedi!

KOSGEB İş planı 4. adım

 Bu bölümde piyasa araştırması yapmış olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor dahası bu sektörde hizmet veren başka firmalar varsa onların da isimlerini yazmanız ve kendi firmanızın, oluşan bu pazar açığını kapatacak en iyi firma olduğunu ifade etmeniz gerekiyor. Ayrıca işgücü piyasası girdi potansiyeli ve müşteri potansiyeli hakkında da bir iki cümle yazmanız yararlı olacak. Müşteri kitlenizin yaş cins tüketim alışkanlıkları gibi özellikleri bilmeniz ve vurgulamanız gerekiyor, büyük ihtimalle bir salça fabrikası kuracaksınız. Toptancılarla çalışacaksınız, perakende satış yapmayacaksınız. Bu açıdan işiniz biraz daha şeffaf ve rahat olacak. Piyasanızda sizinle aynı işi yapan rakipler hakkında birkaç cümle yazmanız gerekiyor. Örneğin kalitenizin daha yüksek olacağı ve fiyatının daha düşük olacağını vurgulamanın sizin rakiplerinizden daha avantajlı olduğunuzu hissettirecektir.

 

 KOSGEB İş planı 5. adım

 İş planının bu bölümünde pazarlama ve satış alanındaki temel hedefleriniz nelerdir, bunu açıklamanız gerekiyor. İlk 5 yıllık hedeflerinizi gösteren bir tablo oluşturmanız yararlı olacaktır. Öncelikle il çapında toptan satışlarınızı Belli bir zaman sonra komşu illere ve sonra komşu bölgelere yayacağınızı ifade etmeniz gerekiyor. İş planının bu kısmında müşteri gruplarının büyüklüğü ve müşterilerimizin harcama potansiyeline olduğu genelde yazılır. Ama siz örnek olarak bir salça üretim fabrikası açtıysanız genelde ilk etapta perakende satışa yönelmeyeceksinizdir, o yüzden o ilin toptancıları sizin ilk muhataplarınız olacaklar. Bu toptancıların nitelikleri hakkında bilgi vermeniz yeterli olacaktır. 5. bölümde rakiplerinize yönelik alacağımız önlemlere de değinmeniz faydalı olacak. Örneğin işletmenizi kurduğunuzda, toptancılar neden hazır olan işletmeler yerine sizin firmanızı tercih etsinler? Bu soruyu kendinize sormanız gerekiyor. Ayrıca yine bu bölümde bir tablo da hazırlamanız gerekiyor: İşletmenizin tahmini satış planını oluşturan bu tabloda üreteceğiniz ürünün 1 yıl boyunca bir aydan başlayarak 12 aya kadar her ay ne kadar satış potansiyeli olduğunu belirteceksiniz. Yine bu başlık altında işletmenizin hedefi olan yıllık satış oranlarınızı 10 yıl için gösteren başka bir tabloda hazırlamanız gerekiyor. Son olarak bu bölümün önemli kısımlarından biri de üreteceğini ürünleri listelemek ve bunların karşısına toplam birim maliyetlerini yazmaktır. Kar oranınızı yazmak ve birim satış fiyatlarınızı yazmak önemli olacaktır. Bu satış fiyatlarını belirlerken rakiplerinizi dikkate alarak onlardan daha düşük fiyatlar vererek bu tabloyu hazırlamalısınız. Rakiplerinizle aynı kalitede ve aynı fiyatta ürün sunduğunuzda, müşterilerin sizi tercih etmeleri için ve var olan düzeni değiştirmeleri için bir sebep olmayacaktır. Bu nedenle ürününüzü ilk etapta sunarken uygulayacağınız politika pazar pastasından pay almak için düşük kar ve yüksek kaliteli ürün politikasını izlemeniz gerekiyor. Yine bu bölümde ürünlerinizi hedeflediğiniz kitleye ulaştırma yollarını birkaç cümle ile açıklamanız isteniyor. işletmeniz için seçtiğiniz üretim mekanının müşteri kitleniz açısından ve pazarlama faaliyetleri açısından bulunduğu nokta önemlidir. Fabrika ile toptancılar arasında sürekli bir trafik oluşturmanız gerekeceğinden nakliye masraflarını da mümkün mertebe düşük tutacak bir program hazırlamanız gerekiyor. Bunun için merkezi bir nokta seçmeniz yararlı olabilir. Ayrıca Seçtiğiniz üretim alanının avantajlarını da belirtmeniz gerekiyor Örneğin Trafik açısından avantajlı olduğunu kira ve Ulaşım masraflarının düşük olduğunu, Seçtiğiniz alanın üretimi için rahat bir alan olduğunu belirtebilirsiniz. Bu bölümde ürünlerin dağıtımında kullanacağınız araç ve gereçlerle ilgili bir paragraf yazmanız istenecek. Reklam ve tanıtım çalışmalarına ne kadar bir bütçe ayıracağınızı burada belirtmeniz yararlı olacak. Yapacağınız reklam çalışmalarının ürünün sirkülasyonu konusundaki yararlarını da vurgulamanız gerekiyor. Bu bölümde pazarlama aktivitelerinizi tablo halinde yazmanız istenecek. Örneğin internet siteleri açma yerel basını kullanma, gazete radyo televizyon masrafları reklam tabelaları billboard masrafları gibi tanıtım masraflarını içeren bir tablo oluşturmanız istenecektir.

 

İlginizi Çekebilir:  Döviz işlemlerine binde 1 vergi getirildi

 KOSGEB İş planı 6. adım

 Bu bölümde bir şema hazırlamanız gerekli… Bu şema üretim akış şeması adını alıyor. Şemada ihtiyaç analizi görev analizi hammaddenin temin edilmesi ham maddenin işlenmesi kontrol edilmesi müşteriye sunum bölümü ve teknolojiye göre yeni ürünler geliştirme gibi kriterlerin belirtilmesi gerekiyor. Yine 6 bölümde üretim planı tablonuzu bir senelik program olarak tahmini verilerle ifade etmeniz gerekiyor. Üreteceğiniz ürünün çeşitliliğini listelemek, 1 ayda ne kadar üretileceğini 2-3 ve 12 aya kadar ne kadar üretim yapılacağını tablo halinde yazmanız gerekiyor. Bir sonraki tablo ise makine ve ekipmanların gereksinimlerini ifade eden bir tablo olacak. Örneğin ürettiğiniz salçaları toptancılara götürecek olan kamyonları marka modellerini maliyetlerini ve ödeme planlarını yazmamız gerekiyor. Salça yapacaksanız domatesi ezecek makine, ürettiğiniz salçayı taşıyacak taşıma bantları yıkama makineleri paketleme üniteleri ile ilgili bütün cihazları bu tabloda belirterek marka model adet sayısı maliyet ve ödeme planı belirtmeniz isteniyor. Bu makineleri seçerken nelere dikkat ettiğinizi de bir paragrafta ifade ediniz. Bir sonraki tablo ise hammadde bir malzeme girdi türlerinin listesi olacak. Başlangıçta ihtiyacınız olan domates ve biber miktarının kaç ton olacağını belirtmelisiniz. Bir sonraki tablo hammadde temini için yer, şartlar ve fiyat tablosu hazırlamanız gereklidir. Her şey bu planda açık ve net olmalıdır. Komisyon üyelerinin kafasında soru işareti bırakmak, iş planının reddedilmesi demektir. Yine bu bölümde iş grubu tablosunu da hazırlamanız gerekiyor: Örneğin üretimde çalıştıracağınız personel sayısı pazarlama ve satışta, nakliyede yönetim grubunda çalıştıracağınız personellerin sayısını yazmanız gerekiyor. İşgücü ücretlerini ne şekilde belirttiğinizi de ifade eden bir tablo hazırlamanız gerekiyor. Üretim akışında iş gücünüzü nasıl temin edeceğiniz ifade eden bir paragraf yararlı olacaktır. Bu bölümün son tablosu ise şöyle; kuracağınız işletmenin aydınlanma ısınma elektrik tesisatı ofis donanımları gibi ihtiyaçların maliyetleri yazılacaktır.

 

İlginizi Çekebilir:  Poşet kullanımı ne kadar düştü? İşte son açıklama

KOSGEB İş planı 7. adım

 Bu bölümde örgütlenme ve yönetim planını Belirtmeniz gerekiyor. Satın alma birimi, üretim birimi pazarlama birimi satış birimi gibi birimleri nasıl oluşturacağınızı tablo halinde yazınız. İşletmenizde yer alacak yönetim kadrolarının görevlerini şematik olarak gösteriniz. Örneğin satış departmanının kargolama paketleme pazarlama ve üretim departmanlarının şemasını hazırlayarak açık bir şema ortaya koyabilirsiniz. Daha sonra işletmenizde çalışacak kişilerin yetki ve sorumluluklarını ifade eden bir tablo daha oluşturmanız istenecektir, bu kişilerin teker teker görevleri isimleri bağlı oldukları birimler vekalet edecekleri kadrolar özgeçmişleri tecrübeleri, temel nitelikleri iş deneyimleri ve referansları ile ilgili bilgiler vermeniz gerekiyor.

 

KOSGEB İş planı 8. adım

 Bu bölümde kuracağınız işletme için başlangıç yatırım sermayesi ihtiyacınızı gösteren bir tablo oluşturmanız gerekiyor. Örneğin yatırım harcamalarınız başlığı altında makine ve techizat giderlerinizi, yardımcı işletme makine ve ekipman giderlerinizi, lisans giderlerini, montaj giderlerini ve diğer giderleri ifade eden giderleri listelemeniz gerekiyor. Bu tablonun altına ise yıllık işletme gider tablosunu oluşturmanız isteniyor. Bu tabloda yer alacak giderler işletme giderleri kira giderleri elektrik giderleri aidat giderleri işçilik personel giderleri bakım onarım giderleri ambalaj paketleme giderleri Kargo giderleri lisans giderleri gibi bütün giderlerin hepsi tablo şeklinde yazılacak. Bir sonraki tablo ise işletmenizin serma tablosu olacak. İşletme sermaye kalemlerini sıralayacağınız bu tabloda ham madde stok, yardımcı madde stok, yakıt stok, ambalaj malzeme, mamul madde stok, yedek parça stok gibi stoklara yer vermeniz gerekiyor. bunların yıllık işletme giderleri ve işletme sermaye ihtiyacı belirtilecektir. 8 bölümün sonunda ise işletmenizin sabit yatırım ihtiyacının ne kadar olduğunu işletme sermayenizin ne kadar olduğunu ve yatırım ihtiyacınızı net olarak belirtmeniz gerekiyor. Bunu da İşletme finansman tablosu adı altında bir tablo hazırlayarak oluşturabilirsiniz. Örneğin gelir gider tablosu en genel ifade ile oluşturarak açıklamalar kısmına işletme gelirleri 5 yıllık plan olarak yazılabilir, altına işletme gelirlerinin toplamı yazılabilir. Daha sonra işletme giderlerinin 5 yıllık tahmini tutarları yazılabilir, altına işletme giderlerinin genel toplamını eklendikten sonra gelir gider farkı 5 yıl için bu tabloda ifade edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.