Portal

KOSGEB 150.000 TL Girişimci Desteği

KOSGEB 150.000 TL Girişimci Desteği

Kalkınma ve istihdam problemlerinin ortadan kaldırılması için KOSGEB tarafından verilen 150.000 TL girişimci desteği, işletmelerin girişimcilik alanında kendini gösterebilmeleri için desteklenmesi, işletmenin gelişmesinin sağlanması ve başarılı işletmelerin artırılmasına yönelik sunulan bir destek türüdür. Bu destek türünde 2.000 lira limitli olarak işletme kuruluş desteği verilmekte, makine teçhizat donanımlarının satın alınması için geri ödemesiz olarak 18.000 lira verilmekte ayrıca işletme gider desteği olarak geri ödemesiz 30.000 lira destek sağlanmaktadır. Birinci ve ikinci bölgeler için, kadın girişimciler gaziler, şehit yakını ve engelli girişimcilere yüzde seksen; 2. bölge içinse kadın girişimci gazi ve şehit yakınları için yüzde 90 destek sağlanmaktadır. Bu destek programında geri ödemesiz desteklerin toplamı 50.000 lira olup geri ödemeli sabit yatırım desteği ise 100 bin lira olarak verilmektedir. Bu destek programında 2 yıl süre içinde gerçekleşen iş yerinin kiralanması personellerin ücretlerinin ödenmesinde yönelik olarak ayda 5.000 TL ve toplamda 30.000 TL destek sağlanmaktadır. Makine ve tesisatlar için sağlanan desteğin kurul kararı ile yer yer yer artırılması durumu söz konusudur. KOSGEB destek planında, ofis –donanım ve yazılım masrafları, makine ofis desteğinin üst limiti 27.000 TL olarak belirlendi.  İşletme giderleri verilen destek 45.000 lira olup üst limit 48.000 lira seviyeye çıkarılabilmektedir. Geri ödemeli olarak teminat karşılığı geri ödemeli 100 bin TL KOSGEB tarafından sağlanmaktadır bu 100.000 TL teminat karşılığı sağlanabilir.

 KOSGEB 150.000 TL destekten nasıl faydalanılabilir?

Girişimcilerin iş kurma becerilerini arttırmak ve ülkemizdeki girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri vermektedir. Böylece girişimciler daha bilinçli olarak işletme açabileceklerdir. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için girişimcilik eğitiminin alınması gerekiyor. Bu eğitimler herkesin katılımına açık olmakla beraber ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Başarılı İş Planı Hazırlayanlara Ödüller var

 Ayrıca en başarılı iş planını hazırlayan kişiye 25.000 TL ödül verilmektedir, ikinciye 20.000 TL ve üçüncüye de 15.000 TL ödül verilmektedir.

İŞGEM Desteği

İŞGEM bilindiği gibi iş geliştirme merkezidir. İŞGEM iki farklı destek sunuyor; bunlardan biri kuruluş desteğidir diğeri ise işletme desteğidir. İŞGEM kuruluş desteği üst limiti 650.000 lira, tadilat onarım için geri ödemesiz 500.000 lira Mobilya donanımları için 100.000 lira personel giderleri için 50.000 lira ve  işletme desteği olarak 200.000 lira destek verilmektedir. İşletme desteğinde personel gideri 100.000 lira olup da eğitim Danışmanlık giderleri 50.000 lira olarak desteklenmekte; küçük tadilatlar için 20.000 lira geri ödemesiz destek sağlanmaktadır. İŞGEM programı kapsamında organizasyon giderleri için 30 bin lira geri ödemesiz işletme desteği sağlanmaktadır.

KOSGEB Kredisi için Girişimcilik Kursu Ne Kazandırır?

KOSGEB Kredisi alabilmek için gereken şartlardan biri de “girişimcilik kursu” almaktır. KOSGEB tarafından verilen bu kursu, üniversitelerden de bölümünüzde varsa alabilirsiniz. Bazı mühendislik bölümlerinde Zorunlu/Seçmeli olarak verilmektedir. Kurs sınıf içinde yürütülen eğitimler ve ek olarak atölye eğitimlerinden oluşmaktadır. Kurs boyunca girişimcilik hakkında tüm temel bilgilere ve bu alandaki terim ve kavramlara hakim olabilirsiniz. Bu kurslarda bir girişimcinin kazanması gereken 4 önemli temelden bahsedilir. Girişimcilik temelleri olan

a-Yaratım süreci

b-Çaba sarf etme

c-Risk alma

d-Getiri

Kavramları açıklanmaktadır. Bir girişimcide olması gereken özellikler vurgulanmaktadır.  Mesela bir işletmeyi kurma ve işletmeyi yürütme-geliştirme sorumluğu girişimcinin temel özelliğidir. Girişimci kişi, işe duygularını katmadan, ekonomik anlamda rakiplerini gözünü kırpmadan saf dışı edebilir, tüm amacı işletmeye kar kazandırmak olan girişimci aynı zamanda verimlilik odaklı da çalışmaktadır. Kursta girişimci ile yönetici özellikleri kıyaslanır, aralarındaki farklar anlatılır. Yöneticinin rolleri hakkında detaylı bilgi verilir. Ülkemizde en çok görülen girişimci türleri olan fırsat girişimciliği ve sıfırdan bir fikri ortaya atma-yaratıcı girişimcilik alanında bilgi verilir. Fırsat girişimciliğinde, piyasadaki değişimi dikkatle izlemek ve fırsat görüldüğünde hemen bunu kazanca dönüştürmek vardır. Yaratıcı girişimcilikte de yeni bir düşünce- fikir ortaya atılarak bu fikrin nasıl kazanca dönüştürüleceği saptanmaktadır. Diğer girişimcilik türleri olan yerel girişimcilik, Uluslararası girişimcilik ve bölgesel girişimcilik hakkında bilgi verilir. Yeni bir kavram olan ve bilişim teknolojilerinin getirdiği “sanal girişimcilik” kavramı da çok yeni bir kavramdır. Özetle girişimcilik kursu; toplumda var olan ekonomik kaynakların, arz ve talep gözetilerek ihtiyaçları karşılamak üzere üretim dağıtım pazarlaması yapılarak kazanç elde etme konusunda girişimciye farkındalık kazandırır. Çok daha disiplinli hareket etmeyi öğretir. Daha önce hiç duymadığı ya da yüzeysel olarak duyduğu kavramları yeniden öğrenir ve girişimcilik yolunda bu kavramları kullanır. Girişimci kişinin nasıl başarılı olabileceği ve hangi durumların onu başarısızlığa iteceği konusunda bilgi sahibi olur. Mesela müşterilerin taleplerini bilmek ve onları karşılamayı en önemli hedef kabul etmek; girişimciye başarı getirir. Girişimci kişi bunu da iyi bir empati yeteneği ile gerçekleştirebilir. Kendini müşterinin yerine koyarak, beklentileri ortaya koyar. İş konusunda kafasını karıştıracak olan çevresinin kararlarına göre davranış değiştirmez. İşe eleman alırken, fabrikasına ham madde temin ederken, pazarlama ağını kurarken tüm adımları dikkatle planlamalıdır.

Girişimcinin Başarısız Olması

Bir girişimci daima başarılı olacak diye bir kural yoktur, girişimci kişi de başarısız olabilir. Bunun bariz nedenleri arasında yetersiz eğitim alması, girişimcilik vasıflarının bir kısmını taşımaması, yetenek ve sorumluluk olmaması, profesyonel davranış sergileyememe, sermaye azlığı ve finansal sorunlar, krizler girişimciyi başarısız kılabilir.

Girişimcinin Belirgin Özellikleri

  • Girişimci kişi para kazanmayı istemelidir
  • Şirketini büyütmek ve dünya çapında şirket olmayı arzu etmelidir
  • Sosyal prestij sahibi olmayı istemelidir
  • İş fırsatlarını gördüğünde hemen değerlendirmelidir
  • Liderlik vasıflarına sahip olmalıdır
  • Tek başına olduğunu daima hatırlamalı, başarı varken etraftaki kalabalığın, başarı yokken yok olacağını bilmelidir. Tıpkı işe sıfır sermaye ile yeni başlarken etrafında kimsenin olmaması gibi; her şeyin aslında başarı ile değiştiğini bilmelidir.
  • İleride başarıyı görüyorsa risk almaktan kaçınmamalıdır
  • Yenilgi geldiğinde pes etmemeli ve başka yollar aramalıdır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ