Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Kompulsif biriktirme hastalığı nedir? Kompulsif biriktirme hastalığı (istifçilik) belirtileri ve tedavisi

05.04.2021
9
A+
A-

Halk ortasında istifçilik olarak bilinen kompulsif biriktirme hastalığı (dispozofobi), çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan …

Kompulsif biriktirme hastalığı nedir? Kompulsif biriktirme hastalığı (istifçilik) belirtileri ve tedavisi

Halk ortasında istifçilik olarak bilinen kompulsif biriktirme hastalığı (dispozofobi), çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan bireyler; kıymetsiz, eski, meskende işe yarama ihtimali dahi olmayan birçok eşyayı çöpe atmayıp biriktiriyor ve vakitle eşyalarla duygusal bağ kuruyor.

Vakitle konutlarında adım atacak yer kalmayınca hem kendileri hem de birlikte yaşadıkları bireyler için külfetli durumlar ortaya çıkıyor.

Bu hastalığın temelinde genetik faktörler, travmalar, erken çocukluk periyotlarında maruz kalınan aile tavırları, ayrılık anksiyetesi olarak da bilinen terk edilme korkusu üzere sebepler yatabiliyor.

Pekala, kompulsif biriktirme hastalığı (istifçilik) belirtileri neler? Kompulsif biriktirme hastalığından kurtulmanın yolu var mı? İşte, Kompulsif biriktirme hastalığı (istifçilik) belirtileri ve tedavisi..

KOMPULSİF BİRİKTİRME HASTALIĞI NEDİR?

Günümüzde nüfusun neredeyse %3’ünde görülen kompulsif biriktirme hastalığı (dispozofobi); bireylerin kıymetsiz, kullanılmayan ve sıhhatsiz bir ortam yaratan birçok eşyayı saklamaları, biriktirmeleri yahut atmamaları olarak tanımlanabilir. Bu hastalıkta, saklanan eşyalar sistemsiz ve birbirinden bağımsızdır. Yani ‘Hayatın bir alanında lazım olur’ diye bir şeyleri saklamak ile tıpkı şey değildir.

Saklanan yahut biriktirilen şeyler çoklukla anlamsızdır ve epeyce sistemsiz bir biçimde toplanmaktadır. Bu nedenle bu eşyaların dağınık, kirli ve epeyce bakımsız bir imaj oluşturduğu söylenebilmektedir. Ayrıyeten, biriktirilen bu eşyalar hiçbir vakit bir işe yaramamakta ve kalabalık bir manzara oluşturmaktan ileri gidememektedir.

Belli bir vakit sonra bu hastalığa sahip olan bireylerin ömür alanlarında neredeyse adım atacak yer kalmamaktadır. Bu durum şahısların kendileri ile birlikte yaşadıkları öteki bireyler için de epey dertli durumlara neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Avusturalyalı müzayede evine 87 bin 500 dolarlık Hitler tepkisi

KOMPULSİF BİRİKTİRME HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın en net belirtisi, şahısların, her türlü eşyayı biriktirme eğiliminde olmalarıdır. Ekseriyetle bu şahıslarda farklı çeşitte kişilik bozuklukları da görülebilmektedir. Belirtiler şu halde sıralanabilmektedir:

  • Kağıt, tarihi geçmiş gazeteler, plastik eşyalar, poşetler, eski kıyafetler üzere işe yaramayan şeyleri saklama
  • Toplanılan eşyaları çöpe atamama
  • Çöpleri atmaya çalışanlara öfkelenme ve ileri seviyede rahatsızlanıp korku duyma
  • Eşyaların rastgele birinin kaybı durumunda korku, kaygı, öfke, toplum içinde garip davranışlar sergileme
  • Kişinin toplumsal hayatında davranış bozuklukları göstermesi
  • Toplanan eşyalar ortasında bir benzerlik ya da bir temas olmaması
  • Ekseriyetle denetimsiz biriktirme nedeniyle mesken ve işyerlerinde hareket alanı pek olmaması
  • Nerdeyse tüm odaların eşya ile dolu olması

KOMPULSİF BİRİKTİRME HASTALIĞI NEDENLERİ

Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OKKB) durumu olan bu hastalığın temelinde bireylerin dürtülerini denetim edememeleri yatmaktadır. Çocukluk periyotlarında aile içi meseleler, yoksulluk, kıtlık üzere önemli sorunlar yaşamış şahıslar, ilerleyen yaşlarda kompulsif biriktirme hastalığı yaşayabilmektedir.

Ayrıyeten anne, baba, eş yahut çok sevilen bir dosttan gelen rastgele bir ikramın kaybedilme korkusu da kompulsif biriktirme hastalığının başlamasına neden olabilmektedir. Duygusal eksiklikler, sevgi ve şefkat eksikliği, çeşitli dehşet ve telaşlar, reddedilme ve aldatılma üzere durumlar bu hastalığın başlamasına ve gelişmesine sebep olabilmektedir.

Şahısların içinde bulundukları ağır bir depresyon, istifleme hastalığını beraberinde getirebilmektedir. Biriktirdikleri eşyaları gereksiz şeyler olarak göremez ve onlar ile duygusal bir bağ kurarlar. Bunama da istifçiliğe sebep olabilmektedir. Ayrıyeten sevgi eksikliği, meslek sıkıntıları yahut psikoz da kompulsif biriktirme hastalığının nedenleri ortasındadır.

İlginizi Çekebilir:  ABD tek doz uygulanan koronavirüs aşısının acil durum kullanımına onay verdi

KOMPULSİF BİRİKTİRME HASTALIĞINDAN KURTULMANIN YOLU VAR MI?

Bireylerde gelişen kompulsif biriktirme hastalığı, kişinin kendi hayatının yanı sıra bu kişi ile yaşayan öbür insanların da hayatı üzerinde hayli külfetli durumlar yaratmaktadır. Bu nedenle kesinlikle bir uzman yardımı almak gerekmektedir.

Kompulsif biriktirme hastalığı olan şahıslar genel olarak bu durumdan rahatsızlık duymaz ve bilakis bu bireyler biriktirdikleri şeylerin atılması ve kaybolması durumunda rahatsızlık hissetmektedir. Bu nedenle tedavi olmaya yönelik rastgele bir gayretleri yoktur.

Bu şahıslar, ekseriyetle etrafları tarafından desteklenerek ve yönlendirilerek bu hastalıktan kurtulmaktadır. Kompulsif biriktirme hastalığı olan bireyler için alanında uzman bir psikologdan yardım almak en gerçek yoldur. Psikologlar tarafından uygulanan yanlışsız tedavi prosedürleri ile şahıslar dispozofobiden kurtulabilmektedir.

Biriktirme hastalığında daha çok bilişsel davranışçı terapi yolu uygulanmaktadır zira ilaç tedavisi, takıntı hastalığı olan bireylere pek tesir etmeyebilir.

Kaynak: ensonhaber.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.