ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

İş Planı -Bussines Plan- Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

20.08.2019
47
A+
A-
İş Planı -Bussines Plan- Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

İş planının nasıl hazırlanacağı çok merak edilen bir soru olduğundan bu makalede başından sonuna kadar iş planını KOSGEB için ve diğer sizi finanse edecek olası ortaklarınız için hazırlamayı uygun bulduk. İş planı sizi yatırımcıların gözünde bir girişimci olduğunuzu gösteren en somut araçtır. Sözle, bu işi yapacağım şöyle büyüteceğim demek yerine, planlı ve programlı bir şekilde kağıt üzerinde neyi ne zaman nasıl ve nerede yapmayı planladığınızı belirttiğiniz herkesçe görülebilecek ve kavranabilecek, işinizin ne kadar istihdam vadettiğini ve en önemlisi yatırımcıların yatırdıkları o çok değerli paraları ne kadar sürede katlayacaklarını anlamalarını sağlayacak bir araç olarak düşünebilirsiniz. Para fiziksel dünyada bir çok şeyi yapabilmenizi sağlayan en önemli metadır. O yüzden iş para ve yatırım konusuna geldiğinde, sizi finanse edecek özel veya herhangi bir kuruluşun bir ışık görmesini sağlamak zorundasınız. Ayrıca o ışığın, siz tünelde iken aydınlığa çıkan bir ışık mı yoksa size doğru gelen ezici bir trenin ışığı mı olduğunu ayırmanız ve ortaya koymanız gerekiyor. İş planı hazırlamanın en önemli özelliği, karşı tarafa paraları katlayacağınız hissini ve güvenini uyandırmaktır. Gerisi sadece teferruatlardan ibarettir.

 

Bir İş Fikriniz Var mı?

Bir iş fikriniz yoksa, kesinlikle girişimci olamazsınız. Hayal kuran biri olursunuz daha ötesi değil. Ama bir iş fikriniz varsa ve bu fikir akla da yatkınsa iyi araştırılmalı ve getirisi masa üstüne konmalıdır. Sizi finanse edecek her tür finansman kaynağı sahipleri, sizin pencerenizden baktıklarında o ışığı görebilmeliler. Belki de kısa sürede milyonlarca TL kazanç sağlayabilecek bir iş fikriniz vardır ve siz de bu potansiyelin farkında değilsinizdir. O halde bu işten iyi anlayan birilerinin ufuk açıcı fikirlerine de danışmış olmanız gerekir. İş fikrinizi herkese yaymanın bir olumsuz tarafı fikrinizin çalınabilme riski olmasıdır. Dikkatle size kulak kesilenlere siz de iş fikrini açıklarken, seçici kelimeler kullanmalısınız. Karşınızdakinin niyetini anladığınızda iş işten geçmiş olmasın. Patent alınmaya kadar o iş fikri sadece sizin değil herkesindir!

 

Bir İş Planının Faydaları Nelerdir?

İş planı size finansal kaynaklar bulma yolunda bir araç olacaktır. En görünür faydası budur. Bu plan sayesinde girişimci kişi kendi düşüncesini de sık sık somut olarak gözden geçirebilir. Elde bir iş planı varken bu denetimi yapmak son derece kolaydır.  İş planınız varsa, bu planı gerçekten destek alabileceğiniz kimseleri işe katmak zorundasınız. Size destek olmayacak kimselerle iş planınızı paylaşmak hem size zaman kaybettirir hem de motivasyonunuz bozulur. Daha önce, sizin bile aklınıza gelmemiş ve hiç sorulmamış ayrıntılar bile iş planı hazırlarken ortaya çıkar. Ayrıntılar arttıkça da problemler ve çözümler beraber gelir. Çözümler sizi olaya hakim kılar. Planınızı bir finansör kişi veya kuruluşa sunduğunuzda işe hakim biri olduğunuzu bu şekilde gösterebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Denizbank Hakkında Bilgiler

 

İş  Planı İçeriği Ne Olmalıdır?

İşinizi ve fikrinizi özel kılan her ne varsa onu yazmanız gerekiyor. İş fikrinizin topluma, finansörlere ve size kazandıracaklarını açık açık belirtecek cümlelere yer vermeniz gerekiyor. Bu sadece KOSGEB iş planı için değil, tüm girişimcilere destek veren BAnka, şirket, şahıs şirketleri veya bireysel finansörler için önemlidir. Kendinizi size destek verecek kimselerin yerine koymaya alıştırarak; iş fikrinizin neden desteklenmesinin avantajlı olabileceğini somut olarak ortaya koyun. Ne satacaksınız? Belki bir ürün geliştirdiniz, ya da rakiplerinizin farkında olmadığı bir yeni hizmet türü geliştirdiniz. Detaylı bilgileri iş planı içeriğinde anlatmanız gerekiyor. İş Planınızın avantajlı yanlarını ve zayıf yanlarını ortaya koymanız iş planınızı inceleyen kurum ve kuruluşların gözünde sizi daha gerçekçi gösterecektir. İşinizde kaç kişi çalıştıracaksınız? Bu da çok önemli bir konudur. “Biz bir başlayalım gerisi gelir!” şeklinde bir düşünceniz varsa, iş planınız yok demektir! dolayısıyla içeriği de yok demektir. Bu şekilde sadece sizin gördüğünüz ve belki de milyonlarca dolar kazanç potansiyeli olan bir iş fikri; kendini karşı taraflara doğru anlatamayacak ve zihninizde hayal olarak kalmaya devam edecektir. Her konuyu gözden geçirmenizi sağlayacak tüm veriler iş planı içeriğinde olmak zorundadır. İş planınızın ya da fikrinizin kredi açısından yapısı müsait midir?  Yani sizin koyacağınız sermaye var mıdır? Ne kadarını bankalardan temin edeceksiniz?  Sakın 5 kuruş param yok demeyin! Eğer böyle ise iş planı hiç bir işe yaramaz.  İnanın değerli okurlar sermaye sıfır ise karizma ve prestij ve ışık da sıfırdır. Bu da can alıcı bir noktadır. İşte param yok da kredi çekeceğim, böylece borcumu öderim dediğinizde, iş fikrinize biraz mesafe koyacaklardır. Özellikle de bireysel yatırımcılarınız… Kredi geçmişiniz sütten çıkmış ak kaşık gibi temiz ve beyaz mıdır? Bu da yatırımcıların dikkatini bankalardan önce çeker.

 

İş Planında Bazı Ayrıntılar

İşiniz, nakit para akışına (Cash Flow) nakit akışına müsait midir?  İşi hayata geçirdiğinizde sürekli bir para trafiği olacak mıdır? Bu soru ile ilgilenen kişiler tabi ki yatırımcılarınız olacak. Ayrıca işinizin tamamlayıcı unsurları nelerdir? Para akışı nereden akmaya başlayacak, nerelerde dolanacak ve nasıl katlanarak geri gelecek. Böyle bir halka oluşturmanız lazım. Tamamlayıcı unsurlar, diğer ortaklar ve sermayenizi kapsar.  Hisseleriniz ve çalıştıracağınız kimselerin sorumluluklarının ve görevlerinin dağılımı, onlar hakkında ayakkabı numarasına kadar her tür bilgi olmalıdır. Ya işiniz düzgün gitmezse ne olacak? Mesela en kötü ne olabilir? Yatırımcıların sürekli aklında bu soru vardır ve gerçekten doyurucu olarak cevaplanması gerekir.  Bu iş planı sadece KOSGEB için değil, sizin öz iş planınız olarak, KOSGEB dışındaki yatırımcıları da kapsadığı için bu ayrıntılara dikkat etmenizi öneririz. İş fikrinizi hayata geçirdiğiniz andan itibaren haftalık aylık ve yıllık gelir gider dağılımlarını tahmini olarak ama akla yatkın bir şekilde tablo ve grafikler halinde göstermelisiniz. Analizler yapmalı ve Excel programı üzerinde, hizmet veya ürününüzün bu zaman dilimlerindeki sirkülasyonu getirisi ve götürüsü açıkça ortaya konmalıdır. Değerli okurlar, Yatırımcılar,  sizin verdiğiniz rakamlarla çizilen pembe tabloyu değil, verdiklerinizin yarısı veya üçte birinin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak tablo ile daha çok ilgileneceklerdir. Tablonuzu ona göre belirlemenizi öneririz.  Diyelim ki hedeflediğiniz satış planınızın üçte biri gerçekleşti. Bunu iyileştirmek için planlarınız neler? Hemen bunu da düşünülecekler listesine ekleyiniz. Siz, tamamen size ve yatırımcılarınıza para kazandıracak bir hamle yapmak üzeresiniz. Onları ancak, para kazanacaklarına inandırarak ikna edebilirsiniz. İşleriniz iyi gitmezse, dükkanı kapatacağım demeyi aklınızdan geçirmeyiniz. Çünkü bu çok itici bir hamle olacaktır. O halde, şirket her türlü çaba ve gayrete karşı beklenen potansiyele ulaşmazsa, yeni ortaklar alacak ve şirkete yeni bir canlılık kazandıracağınızı belirtebilirsiniz. Pes etmek yok!

İlginizi Çekebilir:  Çalışanlara Yönelik Yıllık İzinler Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

 

 İş Planı Kimlerin Dikkatini çeker?

Size para verecek her türlü özel tüzel birey veya kuruluşun dikkatini çeker. Bu yatırımcı öz akrabanız olsa bile değişmez. Bankaların bakış açısı fırsatlar ve riskler çerçevesinde değerlendirilir. Bireysel olarak katılan yatırımcılar ise girişimci kişinin karakter yapısı ile ilgilenirler. İş planını gerçeklik platformuna çekmek için, eldeki istatistiklerden ve raporlardan istifade etmeniz gerekir. Kafanıza göre, şöyle olsa şöyle olacak şeklinde subjektif açıklamalar inandırıcı olmaz. İş fikrinizi destekleyecek gerçek verilere ihtiyacınız var. Şu ürüne büyük bir talep olduğu halde, ya da şu ürüne büyük bir ihtiyaç olduğu halde ortada ürün yok! Ya da ihtiyaçları karşılayamıyor! Benim ürünüm, tüm bu açıkları kapatacak, bunu da gerçek verilere dayandırarak sunarım diyebiliyorsanız, iş planınıza her kesimden destek bulursunuz.

 

İş Planı Diğer İçerikleri

İş planının özeti başta bir kaç etkileyici cümle ile yapılmalıdır. Ayrıca raporlarla da desteklenmelidir. Örnek olarak TÜİK verilerine baş vurulabilir. İş alanınızın ne olacağını bilemediğimiz için genel ifadeler kullanıyoruz.  İş planı finansal plan, pazarlama stratejileri planı ve organizasyon şema planı gibi planları da barındırır. Finansal plan, en önemli ayak olan maddi ayağı oluşturmaktadır.  İş planınızın beklenen tahmini gelirleri ve giderleri, ürün-hizmetin maliyeti ne kadar kar oranı ile satılacağı, günlük haftalık aylık sirkülasyon hacmi nedir gibi sorulara cevap verilen kısımdır. Pazarlama ise ürettiğiniz ürünün ya da hizmetin, ne şekilde alıcı kitleye pazarlanacağı açıklanır. Yani ürünü ürettiğiniz ve binlerce X ürünü elinizde! Şimdi bu ürünle ne yapacaksınız? Bu ürünü etkin ve hızlı bir şekilde piyasada eritmeniz gerekir. Ama zaten sizin X ürününüzü satan belki de onlarca rakipleriniz vardır? Bunlarla nasıl başa çıkacaksınız?

İlginizi Çekebilir:  Katılım Bankacılığı Nedir?

A- Onlardan daha ucuza satacaksınız

B- Onlardan daha kaliteli ürün satacaksınız

C- Müşterinin yüzünü daha çok güldüreceksiniz

D- Müşterinin size geri dönüşünü garantiye almaya çalışacaksınız.

Bunun için, yeni pazarlama stratejilerini geliştirmiş olmanız çok yararlı olacaktır. Yeni pazarlama stratejilerini geliştirirken, ürününüzü ve dünyayı güncel olarak takip etmeniz gerekir. Alanınızda Trend olan ne varsa mercek altına almanız gerekir. Bu trendleri kendi  lehinize nasıl çevirebileceğinizi yani fırsata dönüştürebileceğinizi düşünmeli ve iş planına aktarmalısınız. Rol model olarak alacağınız en iyi şirketlerin listesini çıkarıp, onları rol model olarak almak, onların pazarlama stratejilerini izlemek ve açıklarını bulmak ilk işiniz olmalıdır. Bu pazarda, müşterilerin eksik kaldığı ve karşılanmayan ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayabileceğinizin yolunu bulmalısınız. Rakiplerinizin vermediği /vermeyi akıl edemediği tüm hizmetleri masaya yatırmalısınız. Böylece dar alandan sahaya çıkacaksınız. Yeni bir firma olarak çok iyi bir fırsat gözlemcisi olmanız gerekiyor.

İş planının organizasyon kısmı da önemlidir, planı yürütecek insan kaynakları hakkında detaylı bir tablo olması gereklidir. Bu insanların yetenek ve deneyimleri var mı? Amca oğlunu mu kritik görevlere getireceksiniz? Yoksa bu alanda en iyi eğitimi almış birini mi? Tüm yatırımcılarınız bu tablolardan ziyadesiyle etkileneceklerdir.

 

 İş Planı Hazırlarken Dikkat Edilecekler

İş planını hazırlarken, yatırımcıların ve tüm muhataplarınızın bu konuda sıfır bilgiye sahip olduğunu var sayarak anlatmalısınız. Yani her şeyi en temelden alarak hazırlamanız gerekir. Böylece şeffaf bir plan hazırlayabilir ve daha kolay kabul ettirebilirsiniz. Başlangıçta iş planında işi yapacak olan kimselerin eğitim deneyim yaş cinsiyet bilgilerini barındıran tablolar, yönetici özetleri alanında hazırlanır. İş planını inceleyen muhataplarınız, bu bilgilere dikkat ederler.  İş planınızı etkileyebilecek, hesapta olmayan riskler de olaylar da ihtimal dahilinde ele alınmalıdır. Güncellenen rekabet dinamiklerine ne kadar ayak uydurabilirsiniz? Değişen ve gelişen şartlara şirketinizi hazır hale getirebilecek misiniz? Bunun için planlarınız nelerdir? Rakip firmaların açılan/kapanan firmaların bilgilerine ulaşmak da bir girişimci için zor değildir. Sizin sektörünüzde, bu piyasaya son 3 yılda ne çeşitlilikte ürün girişi olmuştur? Tüm o bölgedeki rakiplerinizin, en güçlü ve en zayıf yönlerini tek tek bir tablo halinde açıklamanız çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.