Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

IMF-Dünya Bankası bahar toplantılarında yeşil yatırım konuşuldu

07.04.2021
9
A+
A-

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Dünya Bankası Lideri David Malpass ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, IMF-Dünya …

IMF-Dünya Bankası bahar toplantılarında yeşil yatırım konuşuldu

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Dünya Bankası Lideri David Malpass ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Ekonomik Toparlanma: Yeşil, Güçlü ve Kapsayıcı Geleceğe Doğru” başlıklı aktiflikte konuştu.

ABD’DEKİ BÜYÜMENİN GLOBAL GÖRÜNÜME OLUMLU YANSIMASI BEKLENİYOR

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iktisatta süratli bir toparlanma beklediklerini, ABD’deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir formda tüm global görünüme yayılacağını aktardı.

Yellen, iktisatta süratli bir toparlanma beklediklerini, ABD’deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir formda tüm global görünüme yayılacağını aktardı.

“DESTEKLER ÇABUK GERİ ÇEKİLMEMELİ”

Salgının tesirlerine karşı sağlanan dayanağın çok çabuk geri çekilmemesi gerektiğini vurgulayan Yellen, global iktisadın büyümesi emeliyle toparlanmayı desteklemeye devam etmek için mali ve para siyasetini kullanacak kapasitesi olan tüm gelişmiş ülkeleri teşvik edeceklerini söz etti.

“BIDEN İKLİM GÜNDEMİNE ODAKLANDI”

İklim değişikliğinin de global bir sorun olduğuna işaret eden Yellen, ABD Lideri Joe Biden’ın iklim gündemine odaklandığını, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma gayelerinin yanı sıra iklim gayelerine de ulaşmalarına yardımcı olunduğundan emin olunması gerektiğinin altını çizdi.

“İKLİM RİSKLERİNİN MAKROEKONOMİK VE FİNANSAL İSTİKRAR İÇİN BÜYÜYEN BİR TEHDİT”

IMF Lideri Georgieva ise dünya iktisadının daha sağlam bir yerde olduğuna işaret ederek, toparlanmanın ilerlediğini ve ABD’nin toparlanma beklentilerini artırmak için attığı adımların tüm dünyaya yardımcı olduğunu söyledi. İklim risklerinin makroekonomik ve finansal istikrar için büyüyen bir tehdit olduğuna dikkati çeken Georgieva, iklimle ilgili riskleri, değerlendirmelerine entegre ettiklerini anlattı.

İlginizi Çekebilir:  ABD'nin Afganistan'daki tüm askerlerini 11 Eylül'den önce çekeceği açıklandı

Yeşil yatırım atılımının 15 yılı aşkın bir müddette büyümeyi yüzde 0,7 artırabileceğini belirten Georgieva, yeşil, akıllı ve kapsayıcı bir gelecek için işbirliğinin kıymetini vurguladı.

SALGININ DİREKT TESİRLERİNDEN EN BESBELLİ OLANI EŞİTSİZLİK

Dünya Bankası Lideri Malpass da dünyanın koronavirüs, iklim değişikliği, artan yoksulluk ve eşitsizlik ile birçok ülkede artan kırılganlık ve şiddet dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu aktardı.

Eşitsizliğin koronavirüs salgının direkt tesirlerinden en bariz olanı olduğunu belirten Malpass, eşitsizliğin aşılamalara, varlıktaki ağırlaşmaya, mali teşviklerin ve varlık alımlarının eşitsiz tesirine ve bilhassa en fakir ülkelerdeki beşerler için borçlu-alacaklı bağlantılarındaki dengesizliğe kadar uzandığını anlattı.

Malpass, yeni bir iklim değişikliği hareket planını da tamamladıklarına dikkati çekerek, bunun son iki yıldaki rekor iklim finansmanının üzerine inşa edilen büyük bir adımı atmayı içerdiğini tabir etti.

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.