Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Güney Kore, İran Merkez Bankasına ilişkin 1 milyar doları hür bırakacak

23.02.2021
6
A+
A-

İran devlet televizyonuna nazaran, Rebii, başşehir Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Güney Kore …

Güney Kore, İran Merkez Bankasına ilişkin 1 milyar doları hür bırakacak

İran devlet televizyonuna nazaran, Rebii, başşehir Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Güney Kore’ye petrol ihracatından elde edilen ve bu ülkedeki bankalarda tutulan milyarlarca dolarlık Dövize erişim konusunda Seul idaresi ve Japonya ile mutabakat sağlandığını aktaran Rebii, Merkez Bankası Lideri Abdunnasır Himmeti’nin, bu mutabakatlara ait raporu Hükümet İktisat Şurasına sunduğunu belirtti.

Rebii, “Kendisi (Himmeti), birinci evrede Güney Kore’de tutulan İran Merkez Bankası kaynaklarından yaklaşık 1 milyar doların bizim erişimimize açılacağını söyledi.” dedi.

Irak ve Umman ile de bloke edilen kaynaklara erişim konusunda görüşmeler yürütüldüğünü aktaran Rebii, bu ülkelerdeki dövizin temel muhtaçlık unsurları, tarım eserleri, ilaç ve sıhhat gereçleri üzere gereksinimlerin karşılanması için kullanılmasının planlandığını kaydetti.

Ek Protokol’ün askıya alınması UAEA ile iş birliğini etkilemeyecek

Mecliste çıkarılan yasa kapsamında Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) müfettişlerine özel kontrol müsaadesi veren Ek Protokol’ün askıya alınmasının UAEA ile iş birliğini etkilemeyeceğini belirten Rebii, “Ek Protokol askıya alınırken milletlerarası toplumun İran’ın barışçıl faaliyetlerine duyduğu itimadın sütunlarını oluşturan İran ile Ajans ortasındaki iş birliği, karşılıklı itimat ve alakalara ziyan vermemek için efor gösterildi.” diye konuştu.

ABD idaresinin yaptırımları kaldırarak, nükleer muahedeye dönmesi halinde nükleer alanlarda attıkları adımları durduracaklarını yineleyen Rebii, “Daha evvel de söylediğimiz üzere nükleer muahedenin başka tarafları 2231 sayılı (Birleşmiş Milletler) Güvenlik Kurulu kararı uyarınca mutabakattaki taahhütlerine geri dönerse biz de taahhütlerimize geri dönmek için hazırız.” sözlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  “Bugün imalat kesimi süratle makineleşiyorsa, bunun sebebi tüketicidir”

ABD’nin nükleer muahede toplantılarına “misafir” olarak katılma önerisi

Hükümet Sözcüsü Rebii, ABD idaresinin, nükleer muahedenin tarafları 5+1 ülkeleri ile İran’ın yer alacağı bir toplantıya katılma teklifine ait ise, “İran ile ABD ortasındaki müzakere sadece nükleer muahede çerçevesinde mümkündür ve ABD şimdi muahedeye geri dönmedi. Bu yüzden nükleer muahede içerisindeki düzenek ve müzakere yapısını kullanamaz.” formunda konuştu.

Avrupa Birliği Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından sunulan ve ABD’nin nükleer mutabakatla ilgili toplantıya “misafir” olarak katılabilmesini öngören teklifi incelediklerini belirten Rebii, şöyle devam etti:

“Sayın Borrell’in niyetini yeterli biliyoruz ve bunu nükleer muahedeyi müdafaa eforlarının bir kesimi olarak kabul ediyoruz. İran, şimdi bu hususta sonuncu karara varmadı. Son karar, bu diyaloğun oluşturulmasının ABD’nin mutabakattaki yükümlülüklerini yerine getirmesine katkı sağlayacağına ikna edilmemize bağlıdır.”

UAEA ile varılan uzlaşmaya karşı Meclisin reaksiyonu

Muhafazakarların çoğunlukta olduğu Meclisin, Cumhurbaşkanı Hasan Manevî hükümeti ile UAEA ortasında varılan uzlaşının çıkarılan nükleer yasaya muhalif olduğuna dair suçlamalarına da karşılık veren Rebii, “Bu kanunun uygulanması Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu kararına dayanıyor ve herkesten sabırlı davranışlar bekliyoruz. Ülkenin büyük sıkıntılarını sakinlikle çözmek daha kolay ve daha mümkündür.” diye konuştu.

Rebii, suçlamaların tersine UAEA ile varılan ve uzlaşının, “Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Aksiyon Planı” ismi verilen yasaya ters olmadığını savundu.

İlginizi Çekebilir:  UAEA İran'ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum ürettiğini açıkladı

Devlet televizyonu canlı yayını kesti

Öte yandan basın toplantısını canlı yayınlayan İran devlet televizyonunun, Hükümet Sözcüsü’nün İran ve UAEA ortasında varılan mutabakata karşı suçlamalara cevap verdiği sırada yayını kesmesi dikkati çekti.

İran Meclisi, hükümet ile UAEA ortasında varılan uzlaşmanın çıkarılan yasaya karşıt olduğunu savunarak dün Cumhurbaşkanı Manevî ve UAEA ile varılan uzlaşmada yer alan öteki yetkilileri Yargı Erki’ne şikayet etmişti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.