Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Gece terlemelerinin 10 yaygın nedeni

04.04.2021
10
A+
A-

Gece terlemeleri yahut gece hiperhidrozu, siz uyurken bedeninizin salgıladığı çok terdir. Öteki bir deyişle, bedeninizin serinlemek ve iç …

Gece terlemelerinin 10 yaygın nedeni

Gece terlemeleri yahut gece hiperhidrozu, siz uyurken bedeninizin salgıladığı çok terdir. Öteki bir deyişle, bedeninizin serinlemek ve iç sıcaklığınızı denetim etmek için gerekenden daha fazla ter üretmesidir. Gece terlemesi, yatak örtülerinizin ve çarşaflarınızın terleme nedeniyle, değiştirilmesi gerekecek kadar çok ıslanması tanımlanır.

Gece terlemelerinin nedenleri, çok sıcak bir uyku ortamı yahut bilhassa rahatsız edici bir kabus görmek kadar kolay olabilir. Lakin bazen temel sorun daha karmaşıktır. Gece terlemelerinin nedeni, sıcak ortamlardan ve makûs düşlerden çok daha geniş kapsamlı olabilir. Kimi sıhhat meseleleri da dahil olmak üzere gece terlemelerine neden olabilecek birçok farklı şey vardır.

Tekrar eden gece terlemeleri, çok sıcak bir uyku ortamı üzere bir dış faktörden daha çok, altta yatan bir sıhhat sıkıntısına bağlı olarak gelişir.

İşte gece terlemelerinin 10 mümkün nedeni.

MENOPOZ

Gece terlemelerinin en yaygın nedenlerinden biri menopozdur. Menopozda, bilhassa azalmış östrojen ve progesteron nedeniyle dalgalanan hormonlar, gece terlemelerine, ruh hali değişikliklerine, vajinal kuruluğa, daha yavaş bir metabolizmaya ve saçların incelmesine neden olabilir.

Ortalama olarak, beşerler 51 yaşında menopoza girerler, lakin yaş, şahsa nazaran değişir. Menopoza giren insanların sırf yaklaşık yüzde 1 kadarı bunu 40 yaşından evvel yaşar.

Menopoz, çok erken başlamadıkça, tedavi gerektirmeyen büsbütün olağan bir durumdur. Lakin bu, gece terlemeleri üzere belirtiler hayatınızı etkiliyorsa seçeneğiniz olmadığı manasına gelmez. Menopoz nedeniyle dayanılmaz gece terlemeleri, hormon tedavileriyle çözülebilir.

ÇEŞİTLİ İLAÇLAR

Bir dizi ilaç potansiyel olarak bir yan tesir olarak gece terlemesine neden olabilir. Antidepresanlar, hipertansiyon ilaçları yahut öteki ilaç çeşitlerini kullanmak bazen rahatsız edici ter birikintileriyle uyanmaya neden olabilir. Bu, beyninizin ter bezlerinizi ve iç beden sıcaklığınızı düzenleyen kısmını etkileyen ilaçların bir sonucu olarak ortaya çıkar. İlaçla ilgili gece terlemeleri ile gayret etmenin en bilnidik yolu, hekiminizle farklı bir ilaca geçiş hakkında konuşmaktır.

Bunu yapmak istemiyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç şey var. Daha nefes alabilen pijamaları tercih edin ve yalnızca doğal gereçten yapılmış bir çarşaf kullanın, Yatağınızın üstündeki nefes alabilen gereç, beden sıcaklığınızı düşürebilir.

ANKSİYETE

Beşerler çoklukla anksiyeteye sahip olmanın yalnızca orantısız telaş ve dehşet yaşamakla ilgili olduğunu düşünür, fakat bu hisler birçok fizikî semptomu da tetikleyebilir. Bunlardan biri, kestirim ettiğiniz üzere, çok fazla terlemektir. Başkaları ortasında kas gerginliği, süratli kalp atışı, nefes darlığı, mide bulantısı ve ishal üzere mide sıkıntıları ve daha fazlası bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Salgın, çocuklarda metabolik sendromu tetikledi

Anksiyete bozuklukları ve panik bozuklukları genel olarak geceleri de dahil olmak üzere çok terlemeye neden olabilir. Gece terlemeleri üzere semptomlar yaşamak, kaygınızın olması gerektiği kadar denetim altında olmayabileceğinin bir işareti olabilir. Çeşitli terapiler, anti-anksiyete ilaçları, ömür stili değişiklikleri yahut bu seçeneklerin birtakım kombinasyonları, gece terlemelerinizin önüne geçebilir.

HİPERHİDROZ

Hiperhidroz, bedeninizin doğal olarak kendi başına gereksinim duyduğundan daha fazla terlediği manasına gelen bir tabirdir. Hiperhidroz, ısı yahut antrenman üzere tipik tetikleyiciler olmadan çok terlemeye neden olur. Birincil ve ikincil olmak üzere iki biçimde gelir. Birincil hiperhidroz, altta yatan neden tam olarak belirlenemediğinde ortaya çıkar. İkincil hiperhidroz ise, çok terlemenizin muhakkak bir tıbbi sorun nedeniyle meydana gelmesidir, bu bir sıhhat sorunu yahut aldığınız bir ilaç olabilir.

Birincil ve ikincil hiperhidrozun birkaç farklılığı vardır. Birincil tipik olarak, alnınız, koltuk altlarınız ve avuç içi ve ayak tabanlarınız üzere birkaç kıymetli alanda ortaya çıkar. İkincisi ise ekseriyetle bedeninizin çok daha büyük kısımlarında yahut hatta hepsinde ter görülmesidir. Bir öteki kıymetli fark, birincil hiperhidrozun ekseriyetle yalnızca uyanık olduğunuzda meydana gelmesine rağmen, ikincil hiperhidrozun bedeninizi gece terlemelerine neden olabilmesidir.

Gece terlemenizin hiperhidrozdan kaynaklanabileceğinin birincil göstergelerinden biri, uyanıkken kendinizi zorlamadan ekseriyetle görünebilir derecede terlemenizdir. Hiperhidroz nedeniyle gece terlemeleri yaşıyorsanız, hekiminiz sizi büyük olasılıkla cilt tipinize uygun bir terleme önleyiciyi bulmak için sizi bir dermatoloğa yönlendirebilir.

HİPERTİROİDİZM

Tiroid, boynunuzda bulunan ve bedeninizin enerjiyi nasıl kullandığını esasen yöneten kelebek halindeki bir bezdir. Hipertiroidizm ise tiroksin hormonunun çok fazla salınması manasına gelir. Bu, bedeninizin bir ekip süreçlerini çok süratte çalıştırarak gece terlemeleri, istenmeyen kilo kaybı, iştah artışı, kalp çarpıntısı ve anksiyete üzere semptomlara yol açabilir.

Tiroid bezi, bedeninizdeki çabucak hemen her organı etkileyen hormonların üretilmesinden sorumludur ve metabolizmanızı denetim altında tutmanıza yardımcı olur. Hipertiroidizm yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, sıhhat uzmanınız tiroid hormon düzeyinizi denetim etmek için bir kan testi yapabilir. Yüksek tiroid ömür usulü değişiklikleri ile, ilaçlarla, tiroid bezindeki hormon üreten hücreleri yok eden radyoiyot tedavisiyle yahut gerekirse tiroid bezinin bir kısmının yahut tamamının alınmasıyla tedabi edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Günde 10 milyon ekmek çöpe gidiyor

UYKU APNESİ

Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS), siz uyurken nefes alıp vermenizin kısa bir mühlet durup başlamasına neden olan bir uyku bozukluğudur. OSAS durumunda, uyurken boğaz kaslarınız gevşememesi gerektiği vakit gevşer, bu da teneffüs yollarınızın havayı akciğerlerinize ve akciğerlerinizden taşıma işini yapmasına pürüz olur.

OSAS semptomları ortasında gece terlemeleri, yüksek horlama, gün içinde çok yorgunluk, gece boyunca apansız uyanma ve siz uyurken öbür insanların bazen nefes almayı bıraktığınızı fark etmesi bulunur. OSAS önemli olabilir ve acil tedavi gerektirir.

Tedavi seçenekleri ortasında, uyumadan evvel burun tıkanıklığı giderici kullanmak yahut sırt üstü uyumaktan kaçınmak, teneffüs yollarınızı açık tutmak için hava yolu basıncı makinesi ile uyumak, ağız esirgeyici kullanmak üzere ömür şekli değişiklikleri ve daha ağır seçenekler yer alır.

ENFEKSİYONLAR

Ateş, bedeninizin soğuk algınlığı ve grip üzere enfeksiyonlarla savaşmasının doğal yoludur. Geceleri çok ısınmanıza neden olabilecek birçok farklı enfeksiyon bulunur. Beyninizin beden ısısını yöneten kısmı (hipotalamusunuz) iç sıcaklığınızın yükselmesine neden olduğunda ateş tetiklenir. Sonuç olarak titreme, baş ağrısı ve evet, gece terlemeleri yaşayabilirsiniz. Bedeniniz ısındığında, yorgunluk ve ağrıyan kaslar üzere başka semptomların yanında gece terlemelerinin ortaya çıkması olağandır. Enfeksiyonla uğraş etmenin tek vücuda uygun bir yolu yoktur, bu nedenle, bir enfeksiyona sahip olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, hekiminize ulaşmanız çok değerlidir.

TÜBERKÜLOZ

Mycobacterium tuberculosis isimli bakteriler bedeninize (çoğunlukla akciğerlerinize, fakat potansiyel olarak böbrek, omurga ve beyin üzere bölümlere) saldırdığında tüberküloz meydana gelir ve bir enfeksiyona neden olur. Tüberküloz belirtileri, bakterilerin bedeninize tam olarak nereye saldırdığına bağlı olarak değişir, lakin en yaygın belirtiler ortasında gece terlemeleri ve üşüme, kilo kaybı, iştah kaybı ve üç hafta yahut daha uzun süren öksürük ve ateş yer alır.

Bakteriler, havadaki mikroskobik parçacıklar yoluyla beşerden beşere geçtiği için, tüberküloz, temas yoluyla bulaşabilir. Tüberküloza yakalanmak kulağa epey korkutucu gelse de, âlâ haber, tedavi edilebilir olmasıdır. Hastalığı büsbütün atlatmak için tipik olarak en az altı ila dokuz ay antibiyotik almanız gerekebilir, lakin bu bireye nazaran değişebilir.

İlginizi Çekebilir:  Balıkesir'de fırtına asırlık sedir ağacını devirdi

BRUSELLOZ

Bruselloz, insanların hayvanlardan alabildiği bakteriyel bir enfeksiyondur. Tipik olarak pastörize edilmemiş süt eserleri yoluyla geçer, lakin hava yoluyla yahut enfekte bir hayvanla direkt temas yoluyla da geçebilir. Bruselloz belirtileri ortasında ateş, titreme, terleme, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, baş ağrısı ve eklem, kas ve sırt ağrıları bulunur.

Bruselloz, bakterileri sisteminizden temizlemek için en az altı hafta antibiyotikle tedavi edilir.

ROMATOİD ARTRİT ÜZERE MAKUL OTOİMMÜN DURUMLAR

Tüberküloz ve bruselloz ortasında bir benzerlik fark ettiniz mi? İkisi de ateşe yol açabilen bakteriyel enfeksiyonlardır ve bu nedenle gece terlemelerinin altında yatan nedenlerden biri olabilir. Ateşin yükselmesine neden olabilecek rastgele bir şeyin gece terlemelerine yol açabileceği mantıklıdır.

Romatoid artrit, bedeninizin bağışıklık sistemi ezkaza eklemlerinizi kaplayan zarların astarı olan sinovyumunuzla savaşmaya gittiğinde ortaya çıkar. Bilhassa sabahları yahut bir mühlet hareketsiz kaldıktan sonra sertleşen ağrılı, şişmiş eklemlere sahip olmak üzere romatoid artritin eklemle bağlı semptomlarına çok aşina olabilirsiniz. Lakin bu iltihaplanma, ateş üzere gece terlemelerine neden olan meselelere da neden olabilir.

GECE TERLEMELERİ NASIL DURDURULUR?

Gece terlemelerinin tedavisi, altta yatan sıhhat durumuna bağlıdır. Örneğin, hiperhidrozun neden olduğu gece terlemeleri tedavisi, anksiyetenin neden olduğu gece terlemeleri tedavisinden büsbütün farklı olacaktır. Hakikat bir teşhis koymak ve sizin için işe yarayan bir tedavi planı bulmak için hekiminizle birlikte çalışmak gece terlemelerinizi durdurmanın en uygun yoludur. Bu, çok kapsamlı bir teşhis planı gerektirebilir, zira ekarte edilecek çok fazla potansiyel neden vardır. Lakin kaliteli uyku çok değerlidir ve şayet gece terlemeleri dinlenmenizi bozuyorsa, tedavi sistemleri için vakit ayırmak buna paha.

Gece terlemeleri yaygın bir şikayettir. Nitekim can sıkıyorlarsa ve hayata müdahale ediyorlarsa, bir doktora görünme vakti gelmiş demektir Ayrıyeten gece terlemesine bilhassa ateş, istenmeyen kilo kaybı, ağrı, ishal yahut öksürük eşlik ediyorsa kesinlikle bir doktora başvurun.

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.