Portal

Findeks Kredi Notu Nedir? Neye Göre Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nedir? Neye Göre Hesaplanır?

Findeks Kredi notu, bireylerin bankacılık sistemi içerisinde ödeme alışkanlıkları, kredili ürünleri, mevduatları ve bunların dışındaki bireye özel kriterlere göre skorlanmasıdır. Bu skorlanma her türlü kredili ürün başvurusunda önemli bir kriter olarak yer alır.

Findeks Kredi notu ile ilgili en çok düşünülen yanlış, bankalarla hiç ilişki olmamasının kredi notunun mükemmel ve hiç bozulmamış olduğuna inanılmasıdır. Findeks Kredi notu bankalar ve bankaların sunduğu kredili ürünler üzerinden oluşturulur. Bu sebeple daha önce bankalar ile bir kredili ürün üzerinden ilişkisi olmamış kişilerin kredi notları da oluşmamıştır.

Findeks Kredi Notu Olmayan Kişiler Nasıl Findeks Kredi Notu Oluşturabilir?

Findeks Kredi notu olmayan kişiler için en yaygın tavsiye herhangi bir bankadan bir kredi kartı sahibi olmasıdır. Bu kredi kartından yapacağı harcamaları düzenli olarak ödeyerek Findeks kredi notunun başlamasını ve ödeme alışkanlıklarından dolayı artmasını sağlayabilir.

Bir diğer yöntem ise bankaların müşterilerine sunduğu ek hesap hizmetidir. Banka hesabında para olmaması durumunda kullanılan ek hesaplar, müşterilere nakit ihtiyacını karşılama imkanı verir. Bu ihtiyacın karşılanmasına müteakip bahse konu hesaptan harcanan paranın ödenmesi gerekir. Ek hesap hizmeti de kredili bir ürün olduğundan, kredi notunun ödeme alışkanlıkları üzerinden oluşması sağlanarak arttırılabilir.

Hangi Findeks Kredi Notuna Kredi Çıkar?

Hangi Findeks kredi notuna kredi çıkar sorusunun cevabı net değildir. Çünkü kredinin onaylanma süreci pek çok değişkene bağlıdır. Ancak en temelde kredi notuna göre bir grafiklendirme yapacak olursak 1- 1900 arasındaki kredi notunda:

1- 699 (dahil) arası Findeks kredi notu açısından en riskli gruptur. Kredi kullandırılma ihtimali oldukça düşüktür. Ödeme alışkanlıklarının çok kötü olduğuna işaret eden bu durum banka için geri ödemede risk oluşturacağından bankalar tarafından bu kredi notuna sahip kişilerin büyük çoğunlukla kredi kullanmasına müsaade edilmez. Ancak bazı durumlarda (ipotek, teminat, kefil vb.) kredi kullanabilmeleri de mümkündür.

700- 1099 (dahil) arası orta riskli grup olarak ifade edilebilir. Bu aralıkta Findeks kredi notu bulunan kişilerin de aynı en riskli grupta olduğu gibi kredi kullanabilme ihtimalleri düşüktür.

1100- 1499 (dahil) arası az riskli grup olarak değerlendirilir. Bu gruptaki kişiler genellikle gelir durumları yerindeyse ve yakın zamanda yaşanmış bir kredi takibi söz konusu değilse kredi kullanabilirler.

1500- 1699 (dahil) arası Findeks kredi notu iyi olan grup olarak değerlendirilir. Gelir durumunun yeterli olması durumda istedikleri krediyi alabilecek olan gruptur. Ayrıca bankada bir takım mevduatları göstermek suretiyle gelir durumunun üzerinde de kredi kullanabilirler.

1700-1900 arası çok iyi kredi notuna sahip olan gruptur. Ödeme alışkanlıkları açısından en başarılı grup olarak nitelendirilebilir. Bu sebeple gelir durumlarına göre kredi kullanabilmelerinin yanında bazı bankalar tarafından avantajlı faiz oranlarıyla kredi kullandırımı da söz konusu olabilir.

Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Findeks kredi notu, birçok değişken esas alınarak belirlenmektedir. Sadece kredili ürünlerin ödeme alışkanlıkları tek başına Findeks kredi notu için yeterli değildir. En temelde yüzde hesabına göre sıralamak istersek:

Ödeme alışkanlıkları yüzde 35,

Mevcut borç ve mevduat durumu yüzde 35,

Eski kredilerin varlığı yüzde 11,

Kredi kullanım yoğunluğu yüzde 10,

Diğer faktörler yüzde 9 olarak söylenebilir.

Ödeme alışkanlıkları

Müşterilerin, bankaların kredili ürünlerine olan borçlarını banka ve müşteri arasında sözleşmeler ile anlaşılmış şekilde ödemesi/ ödememesi durumudur. Yani bir kredi kartının ya da ek hesabın asgari ödeme yapılması gereken tutarının ödenmemesi durumunda, ödeme alışkanlıkları kötü not alır. Ödemelerin devam eden aylarda da yapılmaması durumunda Findeks kredi notu daha sert düşüş gösterir. Son olarak kredili ürünün borcunun ödenmemesinden dolayı icra takibine girmesi durumunda ödeme alışkanlıkları bölümündeki yüzde 35’lik yüzdeden sınıfta kalınmış demektir.

Bazı özel sektör bankaları icra takibinde olan kişilere belirli şartlar altında bireysel kredi kullandırabilir. Günlük hayatta kullanıdırılan çoğu kredi limiti, özel sektörde banka şubelerinin yetkisi altındadır. Ancak devlet bankalarında takibe alınmış kredili borcu olan kişiler sistem tarafından operatörün müdahalesine izin verilmeden reddedilir. Bu tip durumlarda genel merkezlerden direk onay alınması gerekir. Sadece bir defa gecikmiş bir borç, borç miktarının da durumuna bağlı olarak bankalar için çoğunlukla sorun teşkil etmez. Ama daha önce ödeme düzensizliği nedeniyle yasal takibe takılan borcu bulunan müşteriler bazı bankalardan ne şart altında olursa olsun kredi kullanamaz, bazı bankalardan ise yüksek faiz oranıyla kredi kullanmak durumunda kalabilirler.

Mevcut Borç ve Mevduat Durumu

Bankalara olan mevcut borçlar kredi notunun azalmasına sebep olur. Ayrıca bankalar tarafından hesaplara tanımlanan ek/ artı hesaplarda kullanılmasalar bile risk teşkil ettiklerinden kredi notunun düşmesine neden olur. Bunun yanında bankalarda bulunun mevduatlarınızda büyüklüğüne göre kredili ürünleri daha kolay kullanabilmenizi, onayın çok daha kolay alınabilmesini sağlar.

Eski Kredilerin Varlığı

Yakın zamanda kredi kullanmış birinin Findeks kredi notu kredisinin son taksitinde olan birine göre eksi yönde daha fazla etkilenir. Kredi ödemeleri düzenli devam ettikçe aynı düzenle Findeks kredi notu da yükseliş eğilimi gösterir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredili ürün kullanma oranı ve bu kredili ürünlerin düzenli yapılan ödemeleri kredi notuna olumlu yönde yansıyacaktır. Büyüklüklerini aynı olarak değerlendirirsek tek bir kredili ürün kullanan birinin, birden fazla kredili ürünü aktif olarak kullanan birine göre kredi notunun artışı daha yavaştır demek temel açıdan doğru sayılabilir.

Diğer Faktörler

Banka için risk oluşturabilecek her türlü durum diğer faktörler içerisinde geçer. Örneğin gelir beyanında, beyan edilen gelirin yakın zamanda açılmış bir nafaka davasıyla azalabilmesi diğer faktörler olarak sayılabilir. Bu tip durumlarda borcun yüklenicilerinin her iki aile ferdi olabilmesi için banka kredi kullanmak isteyen kişiden eş rızası talep edebilir. Çünkü mahkeme süresindeki bu durumda eş kredi kullanımından haberdar olmadığını ve bu sebeple bu borcun yüklenicisi olmak istemediğini söyleyebilir. Mevcut durumda gelir düzeyine göre ödemeleri düzenli yapılan bir kredide nafaka ve mahkeme masrafları gibi nedenlerle düzensiz ödeme şekline geçebilir.

Bir diğer faktörde kredi arama durumudur. Kredi aramak tek başına sorun teşkil etmemekle beraber, çok fazla sayıda kredi arama şüpheli duruma düşen bir müşteri portföyüne sebep olur. Bu durum da kredi notuna olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumu en iyi hayatın içinden bir örnekle özetleyebiliriz. Genelde kullanılan bir tabirdir “İhtiyacım olmadığında kredi verirler ama ihtiyacım olduğunda bin dereden su getirirler”. Kredi arayışında olmayan biri Findeks kredi notu da yeterliyse bankalar için kredi kullandırılmak istenecek müşteri profilidir. Sürekli kredi arayan birine ise bankalar çoğunlukla tekliflerle gitmezler.

Bankalar her ne kadar risk alan kuruluşlar gibi görünse de risk almayı sevmezler. İpotekten ziyade nakit karşılık ararlar. Ödeme alışkanlıkları iyi olan insanları tercih eder, özetle söylemek gerekirse minimum uğraşla maksimum kazancı sağlamaya çalışırlar.

Kredi ürünündeki borcunu ödemeyen bir kişi her ne kadar banka için avantajlı görünse de faiz getirisinin yanında iş gücü kaybı ile bankanın genel açıdan zararda olmasına sebep olabilir. Ayrıca hiçbir şekilde tahsil edilemeyecek durumdaki bir kredili ürün borcu banka için net bir zarardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ