ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Faizsiz Ev Alma Projeleri

13.11.2019
8
A+
A-
Faizsiz Ev Alma Projeleri

Türkiye ve diğer İslam ülkelerinde faizin haram sayılması sebebi ile kişiler tasarruflarını faizsiz kazançlardan yana değerlendirmektedirler. Herhangi bir gayrimenkulün alımında kullanacakları yöntem, mutlaka tasarruf  ya da yardımlaşmaya dayalı modellerden birisi olacaktır.

Faizsiz ev alma projeleri kapsamında vatandaş, tamamen tasarrufa dayalı bir teknikle ev sahibi olabilmektedir. Özellikle son birkaç yıldır yükselen ev kredileri faiz oranları sebebi ile de insanların ev almaya yönelik değişik arayışlar içerisinde olduğu bir gerçektir. Ekonomik dengelerin ince bir çizgi üzerinde hareket ettiği bu dönemde, vatandaş zarar etmeden kiradan kurtulmanın da yolunu aramaktadır. Her ne kadar faizsiz yatırım kaynakları muhafazakar kesimin ilk tercihi olsa da, günümüzde ev almayı düşünen herkesin ilk başvurduğu yatırım yöntemlerinde ilk sırayı faizsiz ev edinme projeleri almıştır. Faizsiz ev almaya yönelik birden fazla çalışma söz konusudur. Faizsiz şekilde ev almak isteyenlerin ihtiyacına binaen hazırlanan çalışmaları sırasıyla inceleyelim:

Faizsiz Ev Almak Mümkün Müdür?

Ev almak günümüzde sadece faizli kredilerin çekilmesi ile yapılan bir işlem değildir. Özellikle muhafazakar kesimin faizden uzak yatırım yapma isteği, faizsiz ev alma projeleri kapsamında gündeme getirilmiştir ve oldukça gözde seçeneklerle piyasada yerlerini almışlardır.

Faizsiz Ev Almak İçin Kurulmuş Sistemler Nelerdir ?

1.      Birevim Nedir? Birevim’den Nasıl Ev Alınır?

Birevim; faizsiz, vade farkı ödemeden ve Türkiye’nin herhangi bir yerinden ev almanızı sağlayacak başarılı bir sistemdir. Bu sistem, çok eski olmamasına rağmen Türkiye’nin yanı sıra Dünya genelinde de takipçisi olan bir sistemdir. Tamamen kendisine has teknikleri ile herkesi faizsiz projeleri sayesinde ev sahibi yapabilmektedir.

Birevim Sistemi sayesinde, kişiler aylık bütçelerine uygun ödemeler ile 480 kişiye varan gruplara dahil olurlar. Her ay belirlenen tutarda taksidinizi ödersiniz ve bu sistemde yer alan herkes aynı koşullarda ev sahibi olurlar.

Birevim aracılığı ile ev alırken yer sınırı yoktur. Dilediğiniz yerden istediğiniz büyüklükte ev seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra vade farkı ya da kira bedeli gibi rakamlarla karşılaşmayacaksınız.

Özellikle son dönemde hayata geçirilen yeni projesi “Sıra Tespitli Yöntem Versiyon 2” ile dar gelirli vatandaşların da ev sahibi olması sağlanmaktadır. Bu yeni sistemde 240 aya kadar vade farksız taksit ödeme imkanı sağlanmaktadır. Ancak projenin en büyük farkı 240 ay vade yapılsa dahi asla 240 ay vadede ödeme yapılmamasıdır. Burada esas amaç  evin bedeli vade farksız 240 ay taksit yapılarak aylık ödemelerin düşük fiyatta sabitlenmesidir. Ödemeler düşük olur ancak her şartta evin ödemesi 102 ayda biter. Yani bu sistem ile ev alan herkes 240 ay vadelik bir projeye katılı ancak peşinat vermediği takdirde 102 ayda bütün borcunu kapatır. Bu da dar gelirli vatandaş için ev sahibi olmanın günümüzdeki en popüler ve kazançlı yolu olmuştur.

2.      Emin Evim Nedir? Emin Evim İle Nasıl Ev Alınır?

Eminevim, Türkiye’nin imece ve yardımlaşma temelli oluşturulan ilk faizsiz ev alma sistemidir. Emin Evim Projeleri’nde esas olan kişilerin ödeme durumlarıdır. Her katılımcı kendi bütçesine uygun aylık ödeme belirler ve aynı tutarlarda ödeme yapanlar bir gruba alınır. Bu gruplarda kura sistemi kurulur. Kurada ilk aylarda evi çıkan kişiler sondan gelenlere kira yardımında bulunur. Ancak bu kira yardımı düşündüğünüz şekilde bir yardım değildir. Tamamen katılımcılar arasında bir adalet düzeni kurulmaya çalışılmıştır. Daha iyi ifade ile; 100 kişilik gruptan yola çıkarak konuyu ele alalım. Noter huzurunda yapılan bu isim kurasında, ismi önce çıkan kişiler evine hemen yerleşme imkanına sahipken sonradan evini alacak kişiler taksit öderken aynı zamanda kira da ödemektedirler. Bu durumda, evine önce taşınan ve kira ödemeyen kişiler evini sonra teslim alacakların ödeyeceği taksitten fazla tutarda taksit öderler. Bu şekilde grup içerisinde adalet sağlanmış ve herkes eşit düzende ev sahibi olma hakkını kazanmıştır.

Emin Evim Sistemi sayesinde herkes çok kısa sürede, faizsiz ve vade farksız ev sahibi olabilmektedir. Sistem 3’e ayrılmaktadır. Bazı katılımcıların çekiliş yöntemine katılmak istememesine karşılık, “vade ortalı sistem” ve “peşinatlı erken teslim sistemi” de seçenekler arasındadır. Dilerseniz peşinatsız girdiğiniz projede ara ödeme yapabilir, dilerseniz de peşinat ödeyerek evinizi erkenden teslim alabilirsiniz.

3.      Katılım Evim Nedir?Sistem Nasıl Çalışır?

Faizsiz ev alma projeleri kapsamında Türkiye genelinde en çok tercih edilen bir diğer sistem de Katılım Evim’dir.

Katılım Evim proje temelinde birikim esastır. Sistem; kira öder gibi aylık ödemeler ile bütçenizi zora sokmadan ev sahibi olabilme imkanı sunmaktadır. Birden farklı modele sahip olan Katılım Evim; her kesimden her bütçeden kişiye bir katılım projesi niteliğindedir. Peki sistem dahilinde kaç model vardır, inceleyelim:

Ø  Rahat model

Rahat model kapsamında hayalinizdeki evi faizsiz ve vade farksız alabilme imkanına sahipsiniz. Bu şartlarda Katılım Evim sizler için birden fazla kampanya seçeneği de sunmaktadır.

Ø  Hızlı model

Hızlı model ile ev almayı planlayan kişiler finansman  tutarı ile ödeme tutarını kendisi belirler. Katılım Evim kampanyalarla daha kısa sürede ev sahibi olma imkanını da sunmaktadır.

Ø  Sabit model

Sabit model kapsamında herkes sabit tutarlarda ödeme yaparlar. Toplamda ödenecek rakamın yarısına gelindiğinde, istediği evini almış oluyor. Tabi sistemde herhangi bir çekiliş kura olayı da yok. Tamamen sıralı ödeme sistemi ile faizsiz ev alma hakkına sahipsiniz.

Ø  Esnek model

Esnek model ile bütün katılımcılar kendi bütçelerine uygun ödeme yaparlar. Aylık ödemleri ister sabit tutarlar isterlerse  her ay sağladıkları gelirlerine göre daha da yüksek rakamlarla ödeme yaparlar. İster maddi durumları ölçüsünde ara ödeme yaparak ödenecek rakamı daha da azaltma imkanına sahiptirler.

4.      Fuzul Ev Nedir? Fuzulev’den Nasıl Ev Alınır?

Türkiye’de ekonomik şartlar sebebi ile ev sahibi olamayan birçok insan vardır. Bu kişiler kira öderken her ay havaya uçan parasını yatırım haline getirmek, hayallerindeki eve kavuşmak adına bir birikime girmek isterler. Ancak ülke ekonomisi ve banka kredi faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda ev sahibi olmayı istemek bile hayal gibi duruyor. Oysa; Fuzul ev sizler için aylık ödemeler ile vade farkı olmaksızın, faizsiz şekilde sizi ev sahibi yapacak çalışmalara imza atmıştır.

Fuzulev faizsiz ev alma projeleri kapsamında 4 ayrı sistem ortaya konulmuştur. Çekiliş, vade ortası, peşinatlı erken teslim ve ara ödemeli erken teslim sistemleri ile sizleri uygun ödeme koşullarında ev sahibi yapmaktadır. Seçtiğiniz paketin özelliğe göre peşinatlı ya da peşinatsız ödeme gruplarında yerinizi alarak çekilişe katılım sağlanmaktadır. Bu ödeme grupları 40-60-80-100-120 kişilik gruplardan oluşan yardımlaşma gruplarıdır. Çekiliş çekilir ve ismi çıkanlar evine yerleşir. Çekilişte ismi çıkmayanlar da isimleri bir sonraki kurada çıkana kadar gruptaki diğer kişilerden kira yardımı alırlar. Bu sayede yardımlaşma usulü aktif şekilde sistemi canlı tutmaktadır.

5.      Katılım Bankalarından Nasıl Ev Alınır?

Yukarıda sıraladığımız kuruluşlarında tamamında sistem yardımlaşma ve dayanışmaya dayalıdır. Peki bu şekilde faizsiz şekilde ev alabilmek mümkün iken katılım bankalarında sistem ne şekilde ilerlemektedir birlikte inceleyelim.

Bir katılım bankasını tercih eden kişinin ilk dikkat edeceği şey elbette parasına faizin karışıp karışmayacağıdır. Faizin dinen haram olması sebebi ile faizsiz işlemler yürüten katılım bankaları bu konuda hassasiyet yaşayan herkesin gözdesidir. Peki faizsiz çalışan bir bankada faizsiz ev alma işlemi nasıl gerçekleşir?

Bir malı faizle almamak için öncelikle gerçek fiyatı ile satın almak gereklidir. Mal satın alınır ve üstüne kar konularak istenilen tutardan tekrar satılır. Bu durum ticarettir. Tacir istediği kar oranında satış yapar ve alan kişi de buradaki kara razıdır. Bu mantık ile yola çıkacak olursak; katılım bankaları istediğiniz evi almanız için sizi kredi yükünün altında ezilmekten kurtarır. Sizin adınıza o evi gerçek değerinde satın alır. Daha sonra evi istediğiniz vadedeki değerden hesab ederek o değerde size satışa sunar ve bu işlem tamamen usulen hesaplanır. Buraya kadar görüldüğü üzere işe faiz karışmamıştır. Banka ipotekli şekilde gayrimenkulü şahsın adına geçirir ve aylık ödemelere bağlar. Anlaşma yapılan sürede taksitlendirme yapılır ve ödemenin sonunda ev üzerindeki banka ipoteği kaldırılır. Bu sayede katılım bankaları sizlerin faizsiz şekilde ev sahibi olabilmenize imkan sağlamaktadır.  Kısacası, katılım bankalarının faizsiz ev alma projeleri kapsamında borç ilişkisi söz konusudur. Dinen faizli para nasıl uygun değilse, borç ilişkisi olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

İlginizi Çekebilir:  20 ₺ banknot güvenlik özellikleri nelerdir?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.