ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Ev Kredisi Nasıl Çekilir?

04.10.2019
20
A+
A-
Ev Kredisi Nasıl Çekilir?

İlk olarak ABD’de başlayan ve Mortgage adıyla bilinen ev kredileri daha sonraları ülkemizde insanları konut sahibi yapabilmek amacıyla bankalar tarafından müşterilerine sunulmaya başlandı. Konut kredilerinden önce kooperatif şeklinde ödeme planlarıyla ev sahibi olan ülkemiz insanları, yapılmakta olan inşaat halindeki ya da yapılması planlanan evlere kooperatif üzerinden ödemeler yapmaktaydı. Ancak temelleri atılan evlerin daha sonrasında devam etmemesi, kooperatiflerin bir dolandırıcılık sektörü haline gelmesi nedeniyle oluşan boşluktan ev kredileri ortaya çıktı.

Ev kredileri 180 ay yani 15 yıla kadar uzayabilen vadelerle ve bankalara göre değişen faiz oranlarıyla müşterilerine sunulmaktadır. Elbette vade uzadıkça ödenmesi gereken toplam tutarda artmakta ve neredeyse çekilen kredinin 2 katına yaklaşan oranda faiz ödemesi yapılabilmektedir. Ancak yıllar içerisinde gelişecek enflasyon yani kaba tabirle paranın değer kaybı değerlendirildiğinde bu durum oldukça makuldür.

Ev kredisi çekebilmek için öncelikle alınmak istenen evin yüzde 20’si kadar bir peşinat tutarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü bankalar tarafından verilebilecek kredi tutarı ekspertiz sonrası belirlenen ev değerinin yüzde 80’idir. Eğer peşinat yani yüzde 20 tutarında ödeme yapılmak istenmez ise, bankaya bunun karşılığı olarak bir mal varlığı (ev, araba, arsa vb.) gösterilmesi ve bu yüzde 20 tutara karşılık mal varlığının kısmen ya da tamamının ipotek altına alınması gerekmektedir.

Ev Kredisi Çekme Aşamaları

Ev kredisi çekmek için evi almak isteyen kişi gelir belgesi, kimlik ve almak istediği eve ait yapıyı gösteren bir belge (yapı kayıt belgesi, tapu vb.) ile bankaya başvurmalıdır. Başvuru sonrası banka tarafından bir eksper görevlendirilir. Eksper tarafından satın alınmak istenen ev, çevre koşulları ve o eve ait olabilecek bütün faktörler incelenerek değer belirlenir. Eksper tarafından belirlenen tutar üzerinden kredi kullanım işlemi yapılır (peşinatlı ise yüzde 80’i, peşinatsız ise tamamı tutarında kredi verilebilir). Kredi tutarı hesaplanırken aylık taksitlerin gelirin üçte birini geçmemesi gerekmektedir.

Kredinin onaylanmasına müteakip tapu müdürlüklerinde devir işlemleri yapılır. Bu devir işlemlerine bankadan bir yetkili tarafından eşlik edilir. Devir işleminin gerçekleşmesine müteakip bu görevli banka tarafından onay verilmesini sağlayarak satıcının hesabına parayı geçirir. Yani alıcı olan taraf kredi tutarı olan parayı elinde hiç tutmaz. Her şey elektronik ortamda gerçekleştirilir.

Günümüzde evin tutarını yüksek göstererek peşinatsız ödeme yoluna gidilebileceği gibi yanlış bir anlayış söz konusudur. 2018 yılının Temmuz ayına kadar peşinat tutarının elden verilmesiyle ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktaydı. Bu durumda ekspertiz sonucunda evin tutarının yüksek gösterilip peşinatın elden verildiğinin söylenerek özünde peşinatsız olarak ev kredisi çekebilme gibi istismar edilebilecek bir durum oluşturuyordu. Ancak BDDK tarafından yapılan son düzenleme ile evin bedelinin tamamı kredi kullanılan banka üzerinde bulunmak zorunda. Yani peşinat ve banka tarafından verilen kredi tutarı tapu işlemleri esnasında banka üzerinde bulunmalıdır. Tapu işlemlerinin bitmesinden sonra hem peşinat tutarı hem de kullanılan ev kredisi, satıcının hesabına geçer. Ayrıca evin bedelinin yüksek gösterilmesi vergi olarak ekstra ödemelere neden olmaktadır. Bu sebeple 2018 yılına kadar yapılan istismar durumları büyük ölçüde azalmıştır.

Ekspertiz Ücreti Ne Kadardır?

Ekspertiz ücreti bankaların fiyat politikaları ve BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) tarafından belirlenen limitler dahilinde belirlenir. Her bankanın bu konuda farklı fiyat uygulamaları mevcuttur.

Bankalar ekspertiz ücreti belirlerken en temelde kullanılmak istenen kredi tutarını ve evin değerini esas alır. Yani bu bedeller ne kadar yüksekse ekspertiz ücreti de o oranda artış gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.