ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Parçalı Bulutlu

Engelli Maaşı Nasıl Bağlanır?

04.09.2019
66
A+
A-
Engelli Maaşı Nasıl Bağlanır?

Engelli maaşının bağlanabilmesi için, engellinin şahsen kendisi, ikametgah nüfus kayıt sisteminde bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat gitmesi gerekir. Ya da mahkemece tayin edilmiş bir vekil, mahkemeden alınan karar örneği ile birlikte engelli adına başvuruda bulunabilir. Engelli maaşı engellinin Sosyal Güvenlik kurumlarından bir gelir elde etmesi durumunda bağlanamaz. Herhangi bir şekilde isteğe bağlı sigorta primi ödeyen, hali vakti yerinde engelliler de engelli maaşı alamaz. Genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı olarak bir yerde çalışan insanlar engelli maaşı alamaz. Engelli maaşının alınabilmesi için;  kişinin belirlenen muhtaçlık sınırına eşit veya o sınırdan daha düşük seviyede olması gerekir. Muhtaçlık sınırı her yıl güncellenmektedir. Asgari ücretin üçte birinden daha az olması gerekir. Engellinin içinde yaşadığı hanede kaç kişi yaşıyorsa kişi başı düşen gelirin muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor.

 

Engelli Maaşı için Hane Geliri Nasıl Hesaplanıyor?

Hanede herhangi birisi sigortalı olarak çalışıyor olsun. 3.000 TL maaş aldığını varsayalım Bu hanede 6 kişinin yaşadığını ve bunlardan birisinin engelli olduğunu varsayalım. Bu hanenin başka hiçbir gelirinin olmadığını da kabul edelim. Bu durumda 3.000 lirayı 6 kişiye böldüğümüzde kişi başı düşen gelir 500 TL olacağı için ve bu da bugün itibarıyla muhtaçlık sınırının altında olduğu için engelli kişiye engelli maaşı bağlanabilir. Engelli maaşının alınabilmesi için engelli kişinin önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması ve engelli maaşı almak istediğini belirtmesi gerekir. Daha sonra tam teşekküllü bir devlet hastanesine sevk edilen engelli devlet hastanesine giderek rapor çıkartmak istediğini beyan eder. Prosedür işlemeye başlar ve kişi listede belirtilen poliklinikleri ve doktorları randevu verilen günde gezer ve ilgili polikliniğe giderek belli bir oran alır.  Engelli maaşının bağlanabilmesi için engelli raporunun yüzde 40 ve üzeri olması birinci şarttır. Fakat doktorlar gezilerek elde edilen raporun ayrıca heyet kurulu tarafından değerlendirilmesi gerekir. Net oran heyet tarafından belirlenir ve raporun bir nüshası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı raporun yüzde 40 ve üzeri olması durumunda engelli kimseyi arar ve bazı belgeleri imzalanmasını ister. Bu aşamadan sonra maaş bağlanması için engellinin yapabileceği başka bir şey yoktur. Sadece En yakın postaneye giderek e-devlet şifresini alabilir ve internette güncel olarak e-devlet sitesinin takip ederek engelli maaşının bağlanıp bağlanmadığını kontrol edebilir. Ya da en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek durum hakkında bilgi alabilir.  Engelli maaşı bağlandığı zaman e-devlet sitesinde,  sosyal yardım menüsü altında O güne kadar yapılmış sosyal yardımların hepsi belirtilir. Engelli maaşı tablosu da o sayfaya yerleştirilir,  engelli maaşı satırında “başvuru aşamasında” yazıyorsa henüz bağlanmamış demektir. “Devam ediyor” yazıyorsa maaş bağlanmış demektir. Bu durumda resmi doğum tarihinin son hanesi  dikkate alınarak bir sonraki ayın 5, 6, 7, 8 ve dokuzunda ödenir. Doğum tarihinin son hanesi 0 ile 5 arasında olanlar her dönemin 5. gününde maaş alırlar, doğum tarihinin son rakamı 4 ile 9 arasında olanlar dönemin 9. gününde ödemelerini alırlar. Son hane 1 ile 6 arasında olanlar da dönemin 6. gününde maaş alırlar. 2 ile 7 arasında olanlar dönemin 7. günü alırlar. Bütün maaş bağlanan engellilerin maaşları her ayın 5 ile 9. günü arasında ödenir. PTT önünde maaş kuyrukları oluşmasını engellemek için Halk Bank ve Ziraat Bankası da komisyon almadan maaşları ödemektedir. ATM makinelerine giderek belirlenen tarihlerde maaş alınabilir.

 

İlginizi Çekebilir:  200 ₺ banknot güvenlik özellikleri nelerdir?

Engelli maaşı ne zaman kesilir?

Engelli maaşının kesilebilmesi için engelli kişinin sigortalı bir işe başlaması ya da hane gelirinin muhtaçlık sınırını geçmesi gerekir süreli olan raporların 2 yıl süresi olduğu için 2 yıl sonrasında yeniden rapor çıkarmak gerekir. Bu raporda engellilik durumu  yüzde 40’ın altına düşerse engelli maaşı kesilir. Engelli kişinin yaşadığı hane geliri değişmezse, engelli kişi herhangi sigortalı bir işte çalışmazsa yani maddi durum değişmezse, raporda belirtilen süre içerisinde maaşını almaya devam eder. Engelli kimsenin adres değişikliği yapması ve bunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmemesi durumunda da engelli maaşı kesilir. Ayrıca rutin olarak yapılan sosyal incelemelerde kişinin muhtaç olmama durumu tespit edilirse yine engelli maaşı kesilir.

 

Engelli maaşı ne kadardır?

 Her yıl güncellenen bu tutar eskiden üç ayda bir ödeniyordu, yeni güncelleme ile her ay engelli maaşı ödenmektedir. Yüzde 40 ile 69 arasında olan engellilik durumunda 509 TL olarak ödenmektedir.  Raporu yüzde 70 ve üzeri olanlar için 720 TL maaş verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.