Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Ekonomistler 2020 için %2,3’lük büyüme öngördü

24.02.2021
19
A+
A-

Türkiye’de ekonomistler salgının iktisat üzerinde olumsuz tesirlerinin ağır bir halde hissedildiği ve birçok ülkede daralmanın kaydedildiği 2020 …

Ekonomistler 2020 için %2,3’lük büyüme öngördü

Türkiye’de ekonomistler salgının iktisat üzerinde olumsuz tesirlerinin ağır bir halde hissedildiği ve birçok ülkede daralmanın kaydedildiği 2020’de Türkiye’nin yüzde 2’nin üzerinde büyüme kaydedeceğini öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin hazırladığı ve 21 kurumun katıldığı ankette 2020 yılı için medyan kestirim yüzde 2,3 olarak kaydedildi. Ankette en yüksek kestirim yüzde 5,5 olurken en düşük beklenti ise yüzde 1,3 olarak açıklandı.

Ekonomistler yılın son çeyreğinde ise büyümenin evvelki çeyreklere kıyasla hızlanacağına işaret etti. Anket sonuçlarına nazaran ekonomistlerin yılın son çeyreğine ait medyan beklentisi yüzde 7,3 oldu. Bu datayla ilgili en yüksek varsayım yüzde 8,3; en düşük iddia ise yüzde 3,5 oldu.

2021’e ait beklentilerini paylaşan 19 kurumun medyan kestirimi ise bu yıl büyümenin yüzde 4,5 olacağı istikametinde oldu.

İlgili haberler

  • Bloomberg HT anketine nazaran yıllık enflasyonda yükseliş sürecek
  • Moody’s Türkiye büyüme iddiasını güncelledi
  • TCMB ekonomistlerle buluştu

Büyüme beklentilerinde revizyon

Salgının tesirleriyle Türkiye’de ekonomik aktivite öteki ülkelerde olduğu üzere birinci devirlerde sert bir formda yavaşlarken, yılın sonuna yanlışsız makroekonomik göstergelerde toparlanmalar kaydedilmişti.

Öncü göstergelerden gelen sinyaller sonrasında birçok yabancı kurum da Türkiye’ye ait büyüme beklentilerini revize etti.

Moody’s Türkiye için 2020 büyüme kestirimini yüzde 5 daralmadan yüzde 1,1 büyümeye revize ederken 2021 büyüme varsayımını yüzde 4 olarak güncelledi.

Son yayımladığı raporda Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyeceğini varsayım eden Moody’s, 2022 yılında ise Türkiye’nin yüzde 5 büyüyeceğini düşünüyor.

İlginizi Çekebilir:  Girişimlere 200 bin liralık hibe desteği

2020 yılının ikinci yarısında Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın revizede tesirli olduğunu belirtirken Moody’s, 2021 yıl sonu için enflasyon varsayımın ise yüzde 11,4 olarak belirledi.

Global ekonomik toparlanmanın 2021 yılında istikrarsız bir biçimde gerçekleşmeye devam edeceğini belirten kurum, ülkeler ortası iş birliğinin sağlanamaması yüzünden aşı tedariki sağlayamayan ülkelerin salgının tesirlerinden kurtulmakta zorlanabileceğinin altını çizdi.

TCMB’nin 2020 beklentisi %2,5

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) idaresinin Şubat ayında yaptığı ekonomist toplantısında 2020 yılına ait büyüme beklentisi yüzde 2,5 olarak açıklanmıştı. TCMB 2020 yılı son çeyreği için ise yüzde 7-8 ortasında bir büyüme gerçekleşebileceğini öngörmüştü.

Eylül ayının sonunda açıklanan 2021-2023 orta vadeli programında 2020 gerçekleşmesi yüzde 0,3 olarak öngörülürken, 2021 büyüme iddiası ise yüzde 5,8 oldu.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.