ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

EFT Nedir, Bankaların EFT Saatleri Nelerdir?

14.10.2019
22
A+
A-
EFT Nedir, Bankaların EFT Saatleri Nelerdir?

Elektronik Fon Transferi kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşan EFT sıklıkla kullanılan bankacılık işlemlerinden biridir. Günlük yaşamdaki fon akışının daha rahat yapılabilmesini sağlayan bu tarz işlemler için belli bir saat aralığına uymak gerekir. Bankaların EFT saatleri farklılık göstermekte olup bu saatler arasında işlem yapmak daha uygun olacaktır. Bu durum havale, virman gibi işlemler için de geçerlidir.

 

EFT, Havale Ve Virman Nedir?

EFT bir tür para transferi olup bu işlem kapsamında bir banka hesabından başka bir banka hesabına para aktarımı yapılır. Bu işlem içerisinde alıcı banka, gönderen, alıcı ve banka olmak üzere dört taraf bulunur. Farklı bankalar arasında yapılan EFT işlemi yurtdışına olacak şekilde de yapılabilir. Bunların yapılabilmesi için belli bir saat aralığında olması gerekir ve elektronik fon transferi için belli miktarda ücret ödenir. Bu ücretin miktarı işlemin yapıldığı bankaya ve saate göre farklılık gösterebilir.

Havale ise aynı bankada yer alan hesaplar arasında gerçekleşen para transferi işlemidir. Aktarım aynı banka hesapları arasında olduğu için havalede ekstra bir ücret ödemeye gerek yoktur. Havale işlemleri için herhangi bir saat sınırı da bulunmayıp haftanın yedi günü yirmi dört saat boyunca yapılabilir. Bu işlem için önemli olan nokta mevduat sahibinin işlem için bankaya talimat vermesidir.

Virman işlemlerinin özü de para transferi olup bunda mevduat sahibinin aynı bankada birden fazla sayıda hesabı vardır ve transfer bu hesaplar arasında gerçekleşir. Virman yapılırken tek bir işlem ile bir hesaptan para çekilip diğerine yatırılabilir. Burada önemli olan nokta mevduat sahibinin bankaya talimat vermesidir. Talimatsız yapılan her bir işlemden banka sorumludur.

 

Bankaların EFT saatleri (EFT Açılış ve Kapanış saati)

Bankaların EFT saatleri çalışma sistemlerine ve prosedürlerine göre farklılık göstermektedir. Genel olarak bakıldığında EFT işlem saatleri sabah 08.00’da başlayıp bankada mesai bitişi olan 17.00 ile son bulmaktadır.

EFT gönderim saati 09.00 ile 17.00 arasında olan bankalar Akbank, Alternatif Bank, Albaraka, QNB Finansbank, HSBC, Türkiye İş Bankası olarak belirtilir.

Vakıfbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Şekerbank, Kuveyt Türk, Garanti Bankası EFT işlem saatleri 09.00 ile 17.15 arasındadır.

Bazı bankalarda EFT işlemleri saat 16.30 ile sona ermekte olup bu saatten sonra yapılan elektronik fon transferleri geç EFT kapsamına girmektedir ve bunlar için alınan ücretler normal EFT işlemlerine göre biraz daha yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir:  Havale,EFT,Virman Nedir?

Resmi Tatillerde Ve Hafta Sonları EFT Yapılabilir Mi?

1 Nisan 1992 yılından itibaren yapılmaya başlanan EFT için Merkez Bankası’nın açık olduğu günler tercih edilmelidir. Hafta sonları ya da resmi tatil günlerinde Merkez Bankası kapalı olduğundan dolayı bu vakitlerde elektronik fon transferi yapılmamaktadır. Bu tarz transfer işlemleri bir sonraki ilk iş gününde gerçekleşir. Yani Cumartesi günü yapılan EFT tatil olmayan pazartesi günü hesaba ulaşmış olacaktır. Ya da resmi tatil olan 29 Ekim’de yapılmak istenen EFT 30 Ekim tarihinde yapılacaktır. Bu durum tüm bankalar için geçerlidir.

Resmi tatillerde ya da hafta sonu EFT talimatı verildiğinde bu tutar hesaptan düşmekte ve işlem gününde karşı hesaba geçmektedir. Bu gibi durumlar için ileri tarihli EFT talimatı da verilebilir.

 

Bayram Tatillerinde ve Arefe Günlerinde EFT İşlemi Yapılır mı?

Bayram tatillerinde ya da arefe günlerinde EFT yapılır mı sorunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bayramlar resmi tatil kapsamına girdiğinden dolayı bu tarihlerde elektronik fon transferi yapılmamakta olup verilen tüm EFT talimatları sıradaki ilk iş günü gerçekleşmektedir.

Arefe günleri için ise durum biraz daha farklıdır. Bayramlarda tam gün tatil olmasına karşın arefe günleri yarım gün tatil vardır yani bankalar öğlene kadar açıktır. Dolayısıyla bu yarım günlük çalışma saatleri arasında yapılmak istenen EFT işlemleri sorunsuz şekilde tamamlanır. Ancak öğle mesaisinin bitiminden itibaren yapılacak EFT bir sonraki ilk iş gününe kalacaktır. Dolayısıyla EFT yapmadan önce bu saat aralıklarına dikkat etmek gerekir.

 

İlginizi Çekebilir:  Vakıfbank EFT Ücreti Ne Kadar, EFT Saatleri Nedir?

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapmak için iki seçenek vardır. Bunlar banka şubesinden EFT ve mobil uygulamadan EFT olarak ifade edilir.

Banka şubesinden EFT yaparken öncelikle ilgili bankanın herhangi bir şubesine gitmek gerekir. Burada bankanın müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmelerde EFT işlemini hangi hesaba ve ne tutarda yapılacağı belirtilir, gerekli tüm onaylar alınarak işlem saati içerisinde para transferi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem bankanın ATM’leri üzerinden de yapılabilir.

Mobil uygulama üzerinden EFT zamandan kazandırması yönünden daha çok tercih edilmektedir. Örneğin Akbank mobil üzerinden EFT yapılmak istendiğinde ilk olarak kullanıcı adı ve şifre ile birlikte mobil uygulamaya giriş yapılır. Ardından transfer yap kısmına girilerek EFT ve paranın gönderilmek istendiği hesap seçilir. Alıcı hesaba ait şube kodu, hesap numarası, adı soyadı ve telefon numarası bilgileri girilir. Bu işlemi isim ya da IBAN numarasıyla da yapmak mümkündür. Genellikle IBAN ile EFT daha çok tercih edilmektedir.

 

EFT İle Para Transferinde Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT ile para transferi yapıldığında paranın hesaba geçme vakti işlemin yapıldığı saat ile alakalıdır. Eğer o bankanın EFT saatleri arasında transfer yapıldıysa istenen tutar en geç birkaç dakika içerisinde karşı hesaba geçmektedir. İşlem yoğunluğuna göre farklılık gösteren bu durum genellikle anında olacak şekilde de tamamlanır.

Eğer EFT için resmi tatil ya da hafta sonu günleri tercih edildiyse paranın ilgili banka hesabına geçmesi için ilk iş gününün gelmiş olması gerekir. İş gününde bankanın EFT saatinin başlamasıyla birlikte para karşı hesaba geçer.

 

İlginizi Çekebilir:  Havale,EFT,Virman Nedir?

EFT Masrafı Ne Kadardır? EFT Masrafı Ödememek İçin Ne Yapılmalı?

EFT masrafı bankadan bankaya ve kullanılacak EFT şekline göre farklılık göstermektedir. Genelde en yüksek masraf şubeden yapılan transfer işlemlerine aittir. Her bankanın EFT ücretlerine ilişkin detaylı bilgiler internet sitesi içerisinde yer almaktadır. Bu masrafları ödememek için bankalar tarafından düzenlenen para transferi kampanyalarına göz atılabilir.

 

Akbank şubede hesaptan EFT ücreti 70 TL, direkt internet 7,5 TL, çağrı merkezi üzerinden EFT 60 TL

Denizbank şubede hesaptan EFT 55 TL, internet şubesinden EFT 5.50 TL, çağrı merkezi EFT 40 TL

Garanti Bankası şubede hesaptan EFT 75 TL, internet şubesinden 6,75 TL, Alo Garanti 70 TL

İş Bankası şubede hesaptan ve gişeden EFT 70 TL, çağrı merkezi 70 TL, internet şubesi 6,5 TL

Ziraat Bankası şubede hesaptan ve gişeden EFT 55 TL, internet şubesinden 4,50 TL, ATM EFT 10 TL

Vakıfbank şubeden EFT 55 TL, ATM EFT 15 TL, internet hesaptan EFT 5,50 TL

QNB Finansbank şubeden EFT 60 TL, internet şubesinden 4,90 TL, ATM EFT 15 TL

 

EFT Masrafı Almayan Bankalar Ve Bankacılık Uygulamaları Hangileridir?

EFT masrafı almayan bankalar günden güne artmakta olup bunlar Enpara(QNB Finansbank), Kuveyt Türk, seninbankan.com.tr(Kuveyt Türk), Albaraka Türk, Fibabanka ve CepteTEB şeklinde belirtilir. Bunlar içerisinde yer alan Enpara hem EFT ücreti almaması hem de kart aidatı olmaması gibi nedenlerle pek çok kişi tarafından öncelikli olarak tercih edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.