Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Duo Stim yöntemi düşük yumurta rezervine meydan okuyor

05.04.2021
8
A+
A-

Annelik hissini tatmak kuşkusuz her bayanın hayali. İlerleyen yaşa, geçirilen birtakım operasyonlara ya da fizikî şartlara bağlı azalan yumurta …

Duo Stim yöntemi düşük yumurta rezervine meydan okuyor

Annelik hissini tatmak kuşkusuz her bayanın hayali. İlerleyen yaşa, geçirilen birtakım operasyonlara ya da fizikî şartlara bağlı azalan yumurta rezervi bayanların bu hayalinin karşısında büyük bir mahzur oluşturabiliyor. Teknolojinin üreme tıbbına kattığı gelişmelerle birlikte tedavi protokülüne dahil edilen Duo Stim ( ikili yumurtalık uyarımı ) tekniği sayesinde birebir anda 2 sefer yumurta toplama süreci yapıp kısa müddette güzel kalite embriyolar elde etmek mümkün. Bayan Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, tüp bebek tedavisinde muvaffakiyet oranı yüksek olan uygulama ile ilgili bilgiler verdi.

BİREBİR ADET DÖNGÜSÜNDE İKİLİ YUMURTALIK UYARIMI

Düşük yumurtalık rezervinin bir bayanın yumurtalıklarında bulunan foliküllerin sayısının azalmış olması manasına geldiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, ”Yumurtalık rezervinin düşüklüğü nedenleri ortasında en değerli faktör bayanın yaşıdır. Bayan yaşı arttıkça rezerv azalmaktadır. Bilhassa 35 yaşından sonra folikül sayısı ve kalitesi süratle azalır. Kimi olaylarda bayan yaşı genç olsa da yaşıtlarına nazaran az sayıda yumurtaya rastlanır. Bu olaylarda rezerv azlığına sebep olan faktörün kaliteyi de azaltmış olabileceğinin üzerinde durulmaktadır. Yumurta rezervinin azlığı, üreme sorunuyla doktora başvuran bayanların yüzde 10 ile 30’unda görülmektedir. Yumurtalık rezervi az olan bayanlara yönelik ülkü prosedürü bulmak için teknolojinin tüm imkanları bedellendiriliyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, kelamlarına şöyle devam etti:

”TEDAVİYE İSTİKAMET VERİP MUVAFFAKİYET TALİHİNİ ARTIRIYOR”

Klasik tekniklerde yumurtalık uyarımına, adet döngüsünün erken periyotlarında başlandığını hatırlatan Prof. Dr. Bahçeci, ”Onkolojik tedavi gören hastalarda doğurganlığın korunması gayesiyle uygulanan tedaviler yahut düşük yumurta rezervi olan bayanlarla yapılan aktüel kimi çalışmalar yumurtalık döngüsünün ikinci yarısında başlanan yumurtalık uyarımlarında da kâfi sayıda ve kalitede yumurta elde edilebildiğini ortaya koymuştur. Duo Stim ( ikili yumurtalık uyarımı ) metodunda standart bir yumurta toplama sürecini takip eden birkaç gün içinde bir ultrason taraması yapılarak görülebilen yumurtalar mevcut ise birinci fazda yapılan ihtarıma benzeri bir protokol ile bu yumurtalar büyütülmeye çalışılır. Bu süreçte bir embriyo transferi süreci gerçekleştirilemeyeceği için elde edilen tüm yumurtalar için ‘tamamını-dondur’ stratejisi benimsenmekte ve takip eden devirde donmuş embriyo transferi planlanmaktadır. Evvelki çalışmalar düşük yumurta yanıtı veren bayanlarda üç kereye kadar tekrarlanan klasik yumurtalık uyarımı protokollerinin toplam canlı doğum oranlarını artırabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte bu bayanların üç tedaviye kadar devamlılık göstermesi bedensel, ruhsal ve ekonomik taraflardan hayli zordur. Aslında tekrarlanan tedavi döngüleri ortasındaki müddetlerde, hastaların tedaviyi bırakma oranı çok kıymetli bir bahistir. Çalışma sonuçları Duo Stim (çifte yumurtalık uyarımı)yönteminin zayıf yumurta karşılığı veren bayanlarda, tedavinin bırakılmasını azaltabileceğini göstermektedir. Bu durum tıpkı vakitte hastaların kısa bir vakit diliminde âlâ kalitede bir embriyo ve böylece de canlı doğum elde etme talihini arttırmaktadır.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul’da üniversite öğrencisi çenesindeki tümörden ameliyatla kurtuldu

”Duo Stim metodunun uygulanmasında rastgele bir yaş kısıtlaması bulunmamakla birlikte temel uygulama alanını üç küme hasta profili oluşturmaktadır.’‘ diyen Prof. Dr. Bahçeci, bu metodun bilhassa şu durumlarda önerildiğini belirtti: ‘‘İleri bayan yaşı (genellikle 40 yaş ve üzeri kabul edilmektedir). Düşük yumurtalık rezervi belirteçleri (serum AMH yahut antral folikül sayımı, AFC) kabul edilen eşik pahaların altında olan bayanlar. Geçmişteki tüp bebek denemelerinde yumurtalık uyarımına düşük yumurta cevabı veren bayanlar (sıklıkla kabul edilen 3 ve altında sayıda yumurta toplanabilmesidir)”

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.