Portal

Dünya Üzerinde En Çok Alınıp Satılan Para Birimleri

Dünya Üzerinde En Çok Alınıp Satılan Para Birimleri

Döviz piyasası dünya üzerindeki gelgitlere sebebiyet veren en güçlü piyasaların başında geliyor. Bu alanda iş yapmak ya da bilgi sahibi olmak için de hangi para biriminin ne şekilde alınıp satılması gerektiği hakkında fikirlere de sahip olmak gerekiyor. Dünya üzerinde en çok alınıp satılan para birimleri hakkında bilgi sahibi olmak bu alanda yapacağınız yatırımlar ve işler bakımından büyük önem taşıyor bu yüzden işte karşınızda en popüler para birimleri.

ABD DOLARI

ABD Doları, kuşkusuz dünya ticaretinin yönünü belirleyen en güçlü para birimlerinden biridir. Dolar, hemen hemen tüm merkez bankaları ve yatırımcılar tarafından resmi olmayan şekillerle de olsa rezerv para birimi olarak tutulup işlem görmektedir. Bu durum da doların piyasalar üzerindeki değerini her daim yüksek tutmaya yetmektedir.

Bunun yanı sıra doların başka ülkeler tarafından da para birimi olarak kullanılması durumu söz konusu olabiliyor. Dolarizasyon ismi verilen bu uygulama da bazı ülkelerin yerel para biriminin dolara dönüşmesini sağlıyor. Haliyle bu durum da doların en güçlü para birimlerinden biri olmasına yol açıyor.

EURO

ABD Doları’nın hemen ardından gelen ve oldukça yeni bir para birimi olmasına rağmen para piyasalarında önemli bir yere sahip olan Euro, Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu tarafından resmi para birimi olarak kullanılıyor.

Yaygın kullanımı ve yatırım bazında sağladığı güven ile en çok alım satımı yapılan para birimlerinden olan Euro, pek çok Avrupa ülkesi tarafından kullanıldığından ülkelerin politik durumları ile de alakalı olarak en politik para birimi olma özelliğini de taşıyor.

JAPON YENİ

Ekonomisi en güçlü ülkelerden biri olan Japonya’nın resmi para birimi olan Japon Yeni, özellikle Asya kıtasının en etkili para birimi olarak biliniyor. Bu para birimi özellikle Forex işlemleri sırasında sıfır faiz politikası sayesinde büyük önem arz etmektedir. Para ticareti yapan kişiler faiz götürüsü olmayan bu para birimi sayesinde başka güçlü para birimlerine yatırım yapabiliyorlar. Bu sayede Japon Yeni, en çok alım satımı yapılan dünya para birimlerinden biri haline geliyor.

STERLİN

İngiliz Sterlini, Birleşik Krallık’ın politik istikrarı doğrultusunda en çok yatırım yapılan güvenilir bir para birimidir. Bu sebepten para piyasalarındaki işlemlerde popüler bir yere sahiptir. Avrupa Birliği üyeliği boyunca Euro kullanmaya gerek duymayan İngiliz hükümeti her daim kendi istikrarında kendi resmi para birimini kullanmayı tercih etmiştir. Bu da İngiliz Sterlini açısından önemli bir gelişmedir.

KANADA DOLARI

Kanada Doları da emtia piyasaları adı verilen alanda oldukça aktif bir kullanıma sahip bir para birimidir. Özellikle ham petrol ve değerli mineraller üzerinden değer kazanan bu para birimi dünyanın en güçlü para birimlerinden biri haline gelmiştir.

Bunun yanı sıra Kanada ekonomisi ve politik yapısıyla da büyük değer kazanan Kanada Doları, para ticareti bakımından önemli bir yere sahip.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ