Portal

CVV Kodu Nedir? Ne işe yarar?

CVV Kodu Nedir? Ne işe yarar?

CVV Kodu her kartta farklı bulunmaktadır. İnternet bankacılığının artmasını ve enflasyonla birlikte ülkemizde yükselen, kredi/banka kartı kullanımlarının yükselişini göz önünde bulundurursak, bu kısacık sayı modern Dünya’nın şeffaf güvenliği diyebiliriz.

Açılımı Card Validation Value olan CVV Kodu, banka kartlarımızın arka yüzünde bulunan ve internet bankacılığında kullanılan güvenlik kodudur. Kullanım amacı, internet alışverişlerini daha güvenilir ve kullanışlı bir hale getirmek olan bu kod, bazı kartlarda 123, bazı kartlarda 3452 2343 234, bazı kartlarda ise 3452 334 şeklinde yazılır. Önemli olansa nasıl yazılırsa yazılsın bakmamız gereken yerin daima son 3 rakam olduğunu unutmamamız gerektiğidir.

CVV KODU NEDİR?

Bankalarla çalışan, iş yapan, alışverişini kredi ve banka kartlarıyla sağlayan bir Dünya’da yaşıyoruz. Bu sebeptendir ki banka ve kredi kartlarıyla en güvenli yoldan alışverişi araştırıp, modernleşen ve teknolojikleşen koca Dünyamızda kendimizi bilgilendirmeye ve en zararsız biçimde olaylardan sıyrılmaya bakıyoruz. Kısa bir bilgilendirmeyle başlayalım. Kartımızın ön yüzünde bulunan bilgilerimiz kart numaramız, hesap numaramız, adımız ve soyadımızdır. Arka tarafında ise CVV Kodu bulunur.

CVV Kodu, banka kartlarının ön yüzünde ki, kart numarası gibi kabartma biçiminde olmaktan ziyade, baskı yöntemiyle imza bandının üstünde bulunur. Farklı kart tiplerinde, farklı şekillerde bulunmaktadır. İnternet bankacılığı için çok önemli ve kullanışlı olan bu kod, kullanıcıya şifresiz güvenilir alışveriş fırsatı sunuyor.

İnternet alışverişi yaptığınız zamanlarda, sizden bazı bilgilerinizin verilmesi istenilir. Bu bilgiler çoğunlukla kullanıcı ismi, soyismi, kart numarası, doğum tarihi, son kullanım tarihi ve CVV Kodudur. Bazı kaynaklarda CID diyede bilinir. Bunun sebebi ise kart şirketlerinin değişim göstermesidir. Bu şirketler Visa, Master Card, American Express, Discover gibi sıralanabilir.

American Express logosu bulunan kartlarda CVV kod ön yüzde ve 4 haneli bulunur. Visa, Master Card ve Discover logolu Türkiye’de ki kartlarda kod arka yüzdedir. Kullanım sıklığına bağlı olarak silinebilirlik gösterir. Bu kod silindiğinde ne yapılması gerektiği metnin devamındadır.

 

CVV KODU NE İŞE YARAR?

Card Validation Value Kodunu nerede ve nasıl bulacağımızı öğrendik. Bu kodun amacına gelecek olursak kod; uzaktan kontrol edilen internet alışverişlerinde, dolandırıcılığın önünü kesmek ve güvenliği makslmum düzeylere ulaştırmayı hedeflemiştir ki bu konuda oldukça başarılı bir yöntemdir. İnternetten yapılan bu alışverişler sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde tamamlanmış olur. Bu aşamada kartımızın şifresi yerine, kartımızın arka yüzünde ki 3 rakamı yazarak alışverişimizi tamamlıyoruz. Ancak bu kodlar kesinlikle kart şifresi değildir, kart şifresiyle karıştırılmamalıdır.

İnternet alışverişleri kredi kartından ödemeyle sonlanacağı esnada eğer ki CVV Kod doğru tuşlanmadıysa işlem iptal edilir. Kod olmadan internet alışverişi gerçekleştirilemez. CVV/CID Kod, şifresiz alışverişi desteklemesi amacıyla oluşturulmuştur. Bu sebeple yalnızca internet alışverişini etkilemektedir. Kodun kartınızdan silinmesi yalnızca uzaktan alışveriş ve ödeme yapmanızı engelleyecektir. Kart şifrenizle eş değer tutmanız ve korumanız gereken bu kodu kimseye söylemeyiniz.

CVV KODU SİLİNDİĞİNDE NELER YAPILMALI?

Bazen öyle durumlar oluyor ki kart numaramız, üstünde yazan yazılar, ismimiz hatta kartımızın logosu bile kredi kartımızın üstünden silinebiliyor. Böyle durumlarda okunması güçleşiyor, alışveriş zorlaşıyor hatta bazen mağazalar güvenlik sebeplerinden kabul etmeyebiliyor. Kartlarımızda eskiyor ve değiştirilmesi gerekiyor.

Kodlarda kullanım sıklığına, temas sertliğine veya kazınma, yıpranmaya bağlı silinebiliyor. Bu durumlarda bankayla iletişime geçilerek kartın değiştirilmesi, yeni bir kart gönderilmesi gerekmektedir. Kodun çıkartabileceği en büyük sıkıntı budur. Kart kod olmadan kullanılmaya devam edilebilir ancak internet alışverişlerine kapalı olacaktır. Eğer kodunuzu hatırlıyorsanız kullanıma ve internet alışverişinize devam edebilirsiniz.

 Bu kodu hiçbir yere kayıt için dahil yazmamalısınız ve kart numaranızı not etmemelisiniz. Gelecek olan kartınızda ki numaranın tamamen eskisinden farklı, yeni bir numara olacağını unutmamalısınız. Kartın üzerinde CVV Kod olduğunu biliyorsanız, kartınızın şifresiz alışverişe açık olduğunu unutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ