Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Çocuklarda idrar kaçırmanın nedenleri ve tedavi yöntemleri

06.04.2021
11
A+
A-

Nörolojik olarak 5 yaş zekâsına sahip sağlıklı bir çocuğun idrar kaçırma sorunu yaşamaması gerektiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları …

Çocuklarda idrar kaçırmanın nedenleri ve tedavi yöntemleri

Nörolojik olarak 5 yaş zekâsına sahip sağlıklı bir çocuğun idrar kaçırma sorunu yaşamaması gerektiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Naim Ay, 2 ile 4 yaş ortasında çocuklara tuvalet eğitiminin verilmesi gerektiğini söyledi.

İdrar kaçırma probleminin 2 tıp olduğunu belirten Uzm. Dr. Ay, birinci kümenin gece altına kaçıranlar olduğunu ve idrar kaçırma problemlerinin yüzde 75’lik kısmını oluşturduğunu, ikinci kümesi ise; hem gece hem gündüz altına kaçıranların oluşturduğunu aktardı.

Gece ve gündüz idrar kaçırma sorununda mesane disfonksiyonundan da kelam edilebileceğini söz eden Dr. Ay, kimi insanların mesanesinin çok hassas olup, çok az bir idrar varsa dahi çabucak tuvalete gitme ihtiyacı duyabileceğini (çok faal mesane) belirterek ailelere kıymetli ikaz ve tavsiyelerde bulundu.


ÇOCUKLARDA İDRAR KAÇIRMANIN NEDENLERİ

İdrar kaçırma sorunu; 5-15 yaşları ortasında daha çok görülür. İdrar kaçıran çocuklarda vakitle özgüven kaybı, dikkat eksikliği ve toplumsal pek çok sorun görülebilir. İdrar kaçırma sıkıntısında çocukların yüzde 97’sinde hiçbir fizikî sorun görünmez, yüzde 3’ünde ise idrar yolu enfeksiyonu, şeker sorunu, kabızlık sorunu, çok az epilepsi atakları, kıl kurdu, geniz eti üzere altta yatan ikincil nedenler olabilir.

Yüzde 97’lik sebebi bilinmeyen idrar kaçırma sıkıntılarında genelde genetik altyapı tesirli olabilir, anne ve babanın çocukluğunda bu çeşit bir sorun varsa yüzde 50 oranlarında çocuklarda da görülebilir. Obezite de idrar kaçırma nedeni olabilr. Ayrıyeten idrar kaçırma sorunlarının altında ağır ruhsal problemler, bir travma da yatabilir.

AİLELERE TAVSİYELER

İlginizi Çekebilir:  Konuşma gecikmesi otizmle karıştırılıyor

İdrar kaçırma sorunu olan çocuk mutlaka bezlenmemeli, çocuğa ceza değil ödül ile yaklaşılmalı, gündüz su kısıtlaması yapılmamalı, çocuğun saatlerce bilgisayar yahut televizyon başında oturmasına müsaade verilmemeli, 2-3 saatte bir uyarılarak, tuvaletin var mı diye sorulabilir.

Gün içinde su alımı katiyetle kısıtlanmamalı, lakin gece uyku saatine yakın asitli içecekler verilmemeli ve sıvı alımı azaltılmalıdır. Altını ıslatan çocuğa katiyetle sert reaksiyonlar verilmemeli, çocuklara anlayışlı ve ilgili davranılmalı, ceza verilmemeli, yatmadan evvel çocuk tuvalete götürülmeli, yattıktan 2 saat sonra tuvalete gitmesi için uyandırılmalıdır. Bu esnada çocuk kesinlikle uyanık olmalı ve tuvalete gittiğini bilmelidir, böylelikle bu durum çocuğun bilinçaltına yerleşir. Öbür türlü çocuk uykusunda tuvalete gittiğini anlayamaz. Çocuklar için bir tuvalete gitme takvimi yapılabilir, çocuğun altına yaptığı günlere yağmur, yapmadığı günlere güneş çizilerek yapmadığı günler için küçük ödüllendirmeler yapılabilir.

8 yaşını geçen çocuklarda tedavi zorlaşır. Bu sorunun çocuk okula başlamadan çözülmesi gerekir. Bu sorun ruhsal meselelere da neden olabilir.

Gece idrar kaçıran çocukların kesinlikle uykudan uyandırılması gerekir. Çocuk bilinçaltında bu işeme durumundan ziyan gördüğünü, uykusunun bölündüğünü sonra yatağını birlikte temizlemesi gerektiğini öğrenmelidir, kısaca çocuğun bu işemenin sonuçlarını yaşaması gerekir. Neden yaptın niçin yaptın demenin yararı yoktur, durumu idrak etmesi için onu uyandıracağız, iç çamaşırını değiştirmesini isteyeceğiz, yatağını onunla birlikte değiştireceğiz, bu zorlukları görmesi onun için yararlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Antalyalı aile, burnu olmadan dünyaya gelen çocukları için destek bekliyor

ÇOCUKLARDA İDRAR KAÇIRMANIN TEDAVİSİ

Evvel çocuğun genital muayenesi yapılmalıdır, idrar deliğinde bir sorun var mı bakılmalı, karın ve bel bölgesi muayenesi yapılmalıdır. Sonra idrar ve idrar kültürüne bakılır, bulgulara nazaran tedavi belirlenir. Genelde birkaç ayda sonuç alınır lakin tedavinin 6 aydan evvel bırakılmaması gerekir. Ailelerin de uyumlu olması tedavinin başarısı için kaidedir. Bu sorun sırf medikal tedavilerle değil ailenin de ilgisi ve dikkati ile çözülür, en zararsız tedavilerle başlanır, gerekli görülürse ilaç tedavisi verilir, bu ilaçların kısırlığa neden olması üzere bir durum kelam konusu değildir.

En zararsız tedavilerden biri alarm tedavisidir, medikallerde bulunur, çocuğun iç çamaşırına yerleştirilen alarm ile çocuk altını ıslattığı vakit zil çalar böylelikle çocuk uyarılır, çiş alarmı çocuk işediği anda çocuğu uyandırır, uykusu derin olan çocuklarda işe fayda.

Kaynak: ensonhaber.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.