Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Çocuklarda geniz eti belirtilerine dikkat

07.04.2021
7
A+
A-

Annenin, bebeğinin horlayarak uyuması, burnundan rahat nefes alamaması yahut uyku apnesi gibisi semptomlarla doktora başvurulması sonucunda …

Çocuklarda geniz eti belirtilerine dikkat

Annenin, bebeğinin horlayarak uyuması, burnundan rahat nefes alamaması yahut uyku apnesi gibisi semptomlarla doktora başvurulması sonucunda teşhis konulmaktadır. Beykent Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çelik, halk ortasında ‘’geniz eti’’ olarak bilinen adenoid vejetasyon, burnun art kısmında yerleşik, nazofarenks denilen anatomik bölgede yer alan lenfoid dokudan güçlü bir patoloji olduğuna dikkat çekerek doğumdan itibaren nazofarenks denilen anatomik bölgede, geniz eti oluşumu görülmemekte olduğunu tabir etti.

ENDOSKOPİK İNCELEME YAPILMALI

Dr. Çelik, “Geniz eti büyümesinin klinik bulguları ortasında horlama, rahat nefes alamama, uyku apnesi, geniz akıntısı, kulaklarda sıvı birikmesi yer almaktadır. Çocuklarda sık kulakta sıvı birikimi görüldüğünde doktorlar olarak geniz eti büyümesinden kuşku duyup, gerekli tetkikleri yapmaktayız. Geniz eti büyümesinin tanısı kulak burun boğaz uzmanları tarafından konulmaktadır. Yukarda bahsedilen şikayetler nedeniyle kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına getirilen çocuğun dikkatli muayenesi ve nazofarenks dediğimiz burun ardındaki anatomik bölgenin endoskopik olarak görüntülenmesi ile teşhis konulmaktadır.” dedi.

Dr. Çelik, “Çocuklarda çoklukla fiberoptik nazofaringoskop ile geniz eti teşhisi koymaktayız. Geniz etinin endoskopik olarak görülmesinden sonra tabibin yaptığı iş ameliyat için kâfi büyüklükte olup olmadığına karar vermektir. Koana dediğimiz bölgenin (burun ile nazofarenks geçiş bölgesi) tıkanma durumuna ve çocuğun kliniğine uygun olarak geniz eti ameliyat olup olmadığına karar veriyoruz. Çocuklarda geniz eti ameliyatı (adenoidektomi), çocuğun hayat kalitesini etkileyecek seviyede büyük geniz etinin alınmasıdır.” formunda konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Kulak çınlaması olanlar sigara ve kahveden uzak durmalı

“İKİ YAŞINDAN SONRA AMELİYAT YAPILABİLİR”

Genel olarak çocuklarda horlama, uyku apnesi, yüzde asimetriler gelişimi, kulakta sıvı birikimi üzere nedenlerle ameliyat kararı uzman doktorlar tarafından verilmekte olduğunu belirten Dr. Çelik, “Genellikle yaş sınırlaması olmasa da, iki yaşından sonra şikayetleri olan çocuklarda bu ameliyat inançla yapılabilmektedir. Adenoidektomi ameliyatı, yaklaşık olarak yarım saat süren, genel anestezi altında yapılan, 24 saat sonra çocuğun olağan hayatına döndüğü kolay bir ameliyattır. Lakin her ameliyat üzere adenoidektomi ameliyatında birtakım riskleri bulunmaktadır. Ameliyat sonrası gördüğümüz en sık komplikasyon kanama ve geniz etinin tekrar büyümesidir.”

Dr. Çelik, ameliyat sonrası çocukların şikayetlerinde düzelme olması bilhassa annelerin anksiyete seviyelerini düşürmekte olduğunu ve çocuğunun her uykuda yaşadığı meseleleri yüzünden ruhsal olarak yıpranan annelerin, ameliyat sonrası rahatladıkları yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya koyulduğunu aktardı.

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.