Portal

Çalışanlara Yönelik Yıllık İzinler Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Çalışanlara Yönelik Yıllık İzinler Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havaların ısınması insanları yavaş yavaş tatil havasına sokmaktadır. Hatta birçok ailede tatil planları yapılmaya başlandı. Bundan dolayıdır ki, tüm çalışan insanların yıllık izinleri bir haktır. Peki, çalışan insanlar yıllık izinlerini nasıl kullanacaklar. Kullanılmayan senelik izinler yanıyor mu? Kimler yıllık izin kullanabiliyor? Ve daha çok sorunun cevabını bu makalemizde bulabileceksiniz. İşte, size yıllık izinler hakkında tüm bilmeniz gereken detayları sunuyoruz.

 

Yıllık İzin Nedir ve Nasıl Kazanılır?

Yıllık izin veya yasalardaki ismi ile senelik ücretli izin, çalışanın en temel hakkıdır.  Bu hak ne işveren tarafından ne de işçi tarafından vazgeçilmesi mümkün olmayan bir izin türüdür.

4857 sayılı İş Kanunun 53. Maddesine istinaden bir çalışan bir işyerinde işe başladığı günden itibaren en az bir sene çalışan kişilere yıllık izin kullandırılması koşulu getirmiştir. Yalnız bir yıldan az süren ve kampanya niteliği taşıyan işyerlerinde yıllık izin hükümleri uygulanmamaktadır.

 

Kimler İzin Kullanabilir?

Çalışan insanların yıllık izine çıkabilmeleri için çalışmış oldukları işyerinde minimum bir yıl çalışmış olmaları gerekiyor. Bunun altında olan çalışma süreleri maalesef yıllık izin kullanmak için yeterli olmuyor. Öte yandan bir işyerinde 1 – 5 yıl (5 yıl dahil) çalışan kişiler 14 gün izin, 5 – 15 yıl arası çalışan işçiler 20 gün izin, 15 yıl daha fazla işyerinde çalışmış işçiler ise 26 gün yıllık izin kullanabiliyor. Ayrıca 50 yaşın üstünde olanlar ile 18 yaş altı çalışan işçilerin senelik izinleri 20 günden az olamaz hükmünün de yasalarda geçtiğini belirtelim. 

 

İşyerinde Bir Yılı Doldurmayan İşçi İzin Yapabilir mi?

Kanunlar, bir işçinin yıllık iznini kullanabilmesi için bir işyerinde en az bir sene çalışmış olmasını koşul getirmiştir. Bunun aksi bir durumda işçi yıllık iznini hak edemiyor. Öte yandan işveren isterse çalışanlarına 1 sene dolduktan sonra hak edeceği izin zamanlarını avans bir şekilde kullandırabilir. Ayrıca burada iznin bir kısmı ya da tamamı kullandırabilir.

 

Bir Yıllık İzin Süresi Nasıl Hesaplanır?

Senelik izni hak etmek için bir hesaplama yapılır. Bu hesaplamada bir yılın içine tüm zamanlar dâhil edilir. Üstelik, çalışanın ilk işe girdiği ve 2 aylık deneme süreleri de buna dâhil edilmektedir. Buna ilaveten işçinin almış olduğu, evlilik, doğum ve buna benzer izinlerde bir yıllık süreye eklenir.

 

Saatlik Çalışanların (Part-Tıme) İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır?

Bir işyerinde part-time yani saatlik çalışan kişilerin yıllık izin zamanları da işe başlamış oldukları günden itibaren hesaplanır. Çalışmadıkları zamanlarda bu hesabın içine dâhil edilir.

 

İzin Süresine Resmi Ve Hafta Tatili Rastlarsa Ne Olur?

Bir işçi yıllık izne çıkmış ise ve bu izin zamanlarına resmi tatiller denk gelirse yıllık izne bir gün daha eklenir. Örneğin, işçi 25 ağustos ayında 14 günlüğüne yıllık izne çıkmış ise bu kişiye bir gün daha izin eklemesi yapılır. Çünkü işçinin yıllık iznine 30 ağustos zafer bayramı denk gelmiştir. Bundan dolayı izin süresi bir gün daha uzamıştır. Ayrıca haftalık izinleri de buna ilave edilir. Yani bu işçi 14 günde iki gün haftalık izni ve bir gün de resmi tatil olduğundan dolayı 14 günlük yıllık izni 17 gün olarak kullanacaktır.

 

Çalışanlar Yıllık İznini İstediği Zaman Kullanabilir mi?

Çalışan kişiler yıllık izinleri istediği zaman kullanamamaktadır. Böyle bir hak kendisine verilmemiştir. Burada takdir hakkı tamamen işverene aittir.

Kullanılmayan Yıllık İzin Hakları Ölür mü?

Kazanılan hiçbir yıllık iznin yanması ya da ölmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Farklı nedenlere bağlı olarak kullanılmayan senelik izinler bir sonraki dönemde kullandırabilir. Fakat işçinin işyerinde çıkması ya da iş akdinin son ermesi gibi durumlarda kullanılmayan kalan izin haklarına karşılık gelen parası, maaşında işçiye ödenir.

 

Yıllık İzinler Bölünebilir mi?

Yasalardaki son düzenlemeye göre yıllık izinler bölünebilir. Ancak bu süre10 günden az olmamak şartı vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ