Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Böbrek hastalıklarının 7 erken belirtisi

01.03.2021
25
A+
A-

Böbrek hastalığının erken belirtileri birçok durumda o kadar meçhuldür ki, yıllarca fark edilemeyebilirler. Tedavideki gecikmeler ölümcül …

Böbrek hastalıklarının 7 erken belirtisi

Böbrek hastalığının erken belirtileri birçok durumda o kadar meçhuldür ki, yıllarca fark edilemeyebilirler. Tedavideki gecikmeler ölümcül olabilir, bu nedenle kalıcı böbrek hasarını önlemek için belirtileri erken yakalamak kıymetlidir. Bireyler rastgele bir bariz belirti fark etmeden böbrek işlevlerinin yüzde 90’ını kaybedebilirler. Böbrek sıkıntılarının erken belirtilerini bilmek, hastalıklara vaktinde müdahale etmenize yardımcı olabilir.

BÖBREK HASTALIĞINA NE SEBEP OLUR?

Uzmanlara nazaran tip 1 ve tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon böbrek hastalığının önde gelen nedenleridir. Bu sıkıntılar kronik böbrek yetmezliği hadiselerinin yaklaşık üçte ikisine neden olur. Kalp hastalığı olan yahut ailesinde böbrek hastalığı olan şahıslar de yüksek risk altındadır. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar üzere böbrekler için toksik olan ilaçların kullanımı da böbrek hasarına neden olabilir.

Kronik böbrek hastalığıyla ilgili korkutucu olan şey, bir kişinin tipik olarak erken evrelerde hiçbir belirti yaşamamasıdır. Bir kişinin böbrek sorunları yaşayıp yaşamadığını öğrenmenin tek yolu, test için bir doktora görünmektir.

Ne yazık ki böbrek hastalıklar geçmez. Vakitle yavaş yavaş berbatlaşabilir ve birçok insan, epey şiddetli olana kadar böbrek hastalığı olduğunu fark etmez. Böbrek hasarları kalıcıdır. Kalıcı hasara neden olan böbrek hastalıklarını tedavi etmek için tek seçenek diyaliz yahut böbrek naklidir. Ne kadar erken teşhis konulursa, böbrek sıhhatini güzelleştirmek ve daha fazla hasarı önlemek için o kadar erken adımlar atılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Prof. Dr. Ceyhan: Aşıda ciddi hiçbir yan etki kabul edilemez

BÖBREK HASTALIKLARININ ERKEN BELİRTİLERİ

Böbrek hastalığına yakalanma riski altındaysanız yahut bu riskten şüpheleniyorsanız, bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren aşağıdaki belirtilere ve işaretlere dikkat edin.

1. İdrar Yapmada Değişiklikler

– Gece idrara çıkma

– Daha sık idrara çıkma

– Köpüklü yahut kabarcıklı idrar

– Daha az sıklıkta yahut koyu renkli idrarla daha az ölçüde idrar yapma

– İdrarda kan

– İdrar yaparken baskı hissi

– İdrar yapma zorluğu

2. Ödem

Sıhhatsiz böbrekler bedendeki fazla sıvıyı tesirli bir biçimde atmakta zorlanır. Sonuç olarak, bu sıvı birikerek ödem yahut şişmelere neden olur. Bedenin her yerinde şişlik meydana gelebilse de, ödem çoklukla bacaklarda, ayak bileklerinde, ayaklarda, yüz ve ellerde görülür. Yeni başlayan bir ödemini fark eden rastgele bir kişi, bir nefroloji uzmanını ziyaret etmelidir.

Hücrelerde yahut dokularda sıvı birikiminden kaynaklanan göz etrafında şişlik de oluşabilir. Bu cins şişliklere periorbital ödem denir. Böbrek bozukluğunun en erken belirtilerinden biridir. Böbrek yoluyla kıymetli ölçüde protein sızıntısı olan bireylerde bilhassa barizdir.

3. Yorgunluk

Erken yorgunluk, neredeyse her vakit böbrek hastalığının kozmik bir belirtisidir. Böbrek işlev bozukluğu ilerledikçe bu belirti giderek daha bariz hale gelir. Kişi olağan günlere nazaran daha yorgun yahut bitkin hissedebilir ve daha yorucu aktiviteler yapamaz. Bu, büyük ölçüde berbat böbrek işlevinden kaynaklanan kandaki toksinlerin birikmesinden kaynaklanmaktadır. Spesifik olmayan bir semptom olduğu için birçok insan tarafından ekseriyetle göz arkası edilir ve kapsamlı bir formda araştırılmaz. Sağlıklı böbrekler, bedene oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri üretimini sağlayan eritropoietin (EPO) ismi verilen bir hormon üretir. Böbrekler arızalandıkça daha az EPO üretirler ve bu nedenle bedende kırmızı kan hücresi eksikliği yaşanır. Bu durum anemi olarak bilinir ve kas güçsüzlüğü ve genel olarak yorgunluk hissi ile ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir:  Zayıf bağışıklık sisteminin belirtileri

4. Mide Bulantısı ve Kusma

Sabahın erken saatlerinde gelen mide bulantısı, böbrek işlevinin kötüleşmesinin en erken belirtilerinden biridir. Genelde şahsa dişlerini fırçalamak için sabah tuvalete gittiğinde gelir. Şiddetli böbrek yetmezliği hadiselerinde mide bulantısı, kusma ve tam bir iştah kaybı görülür.

5. Anemi

Hemoglobin düzeyi düşmeye başlar, rastgele bir besbelli kan kaybı olmasa da beden solgun görünebilir. Böbrek hastalığının yaygın komplikasyonlarından biridir. Bu tıpkı vakitte halsizlik ve yorgunluğa da neden olabilir. Aneminin nedeni, düşük Eritropoietin düzeyleri, düşük demir düzeyleri, kemik iliği baskılanmasına neden olan toksin birikimidir.

Anemi ayrıyeten bir kişinin sıcak bir odada bile her vakit üşümesine neden olabilir. Düşük kırmızı kan hücresi sayısı, bedendeki oksijen dolanımını tesirler. Bu nedenle anemi, bilhassa ellerde ve ayaklarda genel bir soğukluk hissine yahut daima üşüme hissine neden olabilir.

6. İştah Azalması

Üre, kreatinin ve asitler üzere toksinlerin bedende birikmesine neden olan böbrek problemleri kişinin iştahını bastırır. Ayrıyeten böbrek hastalığı ilerledikçe, hastalar tarafından çoklukla metalik olarak tanımlanan bir tat değişikliği meydana gelir. Kişi gün içinde neredeyse hiç bir şey yememesine karşın erken tokluk hissi yaşarsa, bu kişinin zihninde alarm zilleri uyandırmalı ve böbrek işlevini değerlendirmelidir.

7. Sırt Ağrısı

Böbrek sıkıntıları olan birtakım bireyler sırtlarında ağrı yahut etkilenen böbreğin yakınında tek taraflı ağrı yaşayabilir. Polikistik böbrek hastalığı ismi verilen kalıtsal bir bozukluk böbreklerde ve bazen de karaciğerde büyük, sıvı dolu kistlere neden olur ve bu da ağrıya neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Doğum esnasında kanser bulaşabilir

Sırtta, yanlarda yahut kaburgaların altında ağrı, böbrek taşı yahut piyelonefrit üzere böbrek bozukluğunun erken bir belirtisi olabilir. Emsal halde, alt karın ağrısı, mesane enfeksiyonu yahut bir üreterdeki (böbrek ve mesaneyi bağlayan tüp) taşla ilişkilendirilebilir. Bu semptomlar göz arkası edilmemeli bir görüntüleme aygıtıyla daha fazla araştırılmalıdır.

Kaynak: ensonhaber.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.