ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci Destekleri ve Kredileri

19.08.2019
188
A+
A-
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci Destekleri ve Kredileri

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yönetici şirketler için ve girişimciler için destekler vermeye devam ediyor. Yönetici şirketler için avantajlar şöyle sıralanıyor; yönetici şirketin anonim şirket olarak kurulması bölgenin yönetimi ve işletmesinden sorumlu olması gerekiyor. Teknoloji geliştirme bölgesi olarak seçilen bölgede yer alan girişimciler için çeşitli hizmetler sunuluyor. Altyapı idare binası kuluçka merkezi inşaatının yönetici şirketçe karşılanamayan kısımları, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Yönetici şirket düzenlenen kağıtlar yönünden ayrıca damga vergisinden yapılan işlem harçlarından ve bölge içinde taşınmazlar dolayısıyla ödedikleri emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar. Teknoloji geliştirme bölgesindeki atık su arıtma tesisi işletmekte iseler belediyelerce atık su bedeli alınmamaktadır.

 Bu kanun uygulaması kapsamında yönetici şirketlerin elde ettiği kazançlar nedeniyle 2023 tarihine kadar vergilerden muaftırlar, bu vergiler gelirler ve kurumlar vergisi olarak adlandırılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı girişimcilere şu kolaylığı da sağlıyor: Bölgede faaliyet gösteren mükelleflerin araştırma-geliştirme faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlardan Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi muafiyeti getiriliyor. Ayrıca bölgede çalışan araştırma-geliştirme tasarım ve destek personellerinin görevleri ile ilgili ücretler vergilerden muaf tutuluyor. Ancak bu personel sayısının bütün personellerin yüzde onunu aşmaması gerekiyor. Girişimcilerin bölgelerde üretmiş oldukları veri yönetimi sistem yönetimi iş uygulamaları internet mobil askeri Komuta Kontrol uygulama yazılımları ve bununla ilgili hizmetleri damga vergisi ve harçtan muaf tutulmaktadır. Yine bölgede yer alan işletmelerde bir yıl süreyle çalışan araştırma geliştirme ve tasarım personellerinin içerisinde yüksek lisans yapanlar için bir buçuk yıl, doktora yapanlar için iki yılı geçmemek üzere bölge dışında geçirdikleri sürelere ait ücretlerin tamamını aşmamak şartıyla gelir vergisi stopajı teşvik kapsamındadır. Ayrıca Teknoloji geliştirme bölgelerinde yabancı uyruklu araştırma geliştirme ve tasarım personellerinin istihdam edilmesi kolaylaştırmıştır. Bölgelerde araştırma geliştirme faaliyetlerini gerçekleştiren ve sundukları projeyi tamamlayan girişimci şirketler veya firmalar Teknolojik ürün deneyim belgesi almaya hak kazanırlar. Bu belge kamu ihalelerinde şirketlere büyük bir avantaj sağlar ve iş bitirme belgesi yerine geçer, bu da birine bir referans olmaktadır. Akademik personellere de bir takım avantajlar ve destekler sunulmaktadır: Örneğin bölgelerde görevlendirilen Öğretim elemanlarının bu bölgelerde elde ettikleri gelirler üniversitelerin döner sermaye kapsamı dışına alınmıştır, akademik personeller üniversitelerinden ilgili birimlerden izin alarak teknoloji geliştirme Bakanlığı firmalarında 6 ay süreyle tam zamanlı çalışma imkanına sahiptirler.

 

İlginizi Çekebilir:  Borç kapatma kredisi veren bankalar 2019

Arge projeleri destekleme programı

 TÜBİTAK Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun ülkemizin öncelikli alanlarında sonuç odaklı izlenebilir amaçları olan ve yurt içinde yapılan araştırma geliştirme projelerini desteklemek ve bu projeler arasında eşgüdüm sağlamak amacıyla destekler sunmaktadır. Bu desteğe tıpta doktora yapmış, sanatta uzmanlık yeterliliği olan üniversite personeli veya kamu kuruluşları ya da özel kuruluşlarda çalışan en az fakülte mezunu lisans eğitimi almış kimseler desteklenmektedir. Destek payı proje büyüklüğüne göre değişmekte olup 500 Bin liradan 2.5 milyon liraya kadar sunulmaktadır.

 

Kamu kurumlarının araştırma ve geliştirme projelerini destekleme programı yine TÜBİTAK tarafından gerçekleştiriliyor. Bu programın amacı kamu kurumlarının teknolojik nitelikli ürün ya da sistem tedariğinin ulusal kaynaklardan araştırma geliştirme çalışmaları yolu ile sağlanması, teknolojik nitelikli ürün ve sistemlerin ithalatı için yurt dışına aktarılan kaynakların daha az maliyetle Yurtiçi üretimine aktarılması amacıyla geliştirilmiş bir projedir. Bu projeye göre 3 farklı nitelikte prototip sistem pilot model yöntem süreç ve teknolojik birikim projeleri desteklenmektedir. Bu projelere kamu kurumları müşteri olacak şekilde üniversiteler özel kuruluşlar kamu araştırma geliştirme birimleri ve bu birimlerin oluşturduğu konsorsiyumlar başvurabilir. Destek miktarı ise bütçe üst limitleri çağrı sürecinde değerlendirilmektedir. Ödenecek destek kapsama göre belirlenmektedir.

TÜBİTAK Sanayi Ar-ge projeleri destek programı

 Bu programın amacı var olan mevcut bir ürünün geliştirilmesi ürünün kalitesinin artırılması ve standartlarının yükseltilmesi, bununla beraber ürünün maliyetini düşürücü nitelikte yeni tekniklerin yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda yürütülen araştırma geliştirme nitelikli Sanayi projelerini desteklemektir. Bir milyon TL ve üstü bütçe, üniversite-sanayi işbirliği, 10 milyon lira ve üstü bütçe üniversite-sanayi işbirliği yapan ve kuruluşlara sağlanmaktadır. Bütün sektör ve büyüklüğüne bakılmadan ülkemizde yerleşik olarak var olan sermaye şirketleri bu destekten yararlanabilir. Bütçe için herhangi bir sınır yoktur, destekleme süresi ise en fazla 3 yıl olarak programlar müşteri temel destek oranının yüzde 40 olacağı en fazla yüzde 60 olacağı belirtilmektedir. Başarıyla tamamlanan proje sahibi Eğer KOBİ ise proje fikir sahibi araştırmacıya 7.500 lira teşvik ödülü verilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir:   Mortgage Ödemeleri İçin Alternatifler

Sanayi Araştırma Geliştirme Projeleri Destek Programı

 Sektör bir şirketin büyüklüğüne bakılmadan ülkemizdeki bütün yerleşik sermaye şirketlerinin başvurabileceği bu destek programında bütçe sınırı bulunmamaktadır. Destekleme suresinin 36 ay ile sınırlı olduğu temel destek oranının yüzde 40 olarak belirlendiği en fazla temel destek oranının Yüzde 60 olarak belirlendiği ve başarı ile tamamlanan proje sahibine -firma KOBİ olması durumunda- fikir sahibine araştırmaya teşvik için 7.500 lira teşvik ödülü verilmektedir. Ayrıca araştırma geliştirme nitelikli Sanayi projelerini desteklemek amacıyla 1 milyon TL destek verilmektedir.

Proje Pazarlarını Destekleme Programı

 Ulusal proje pazarları için 30 bin lira uluslararası proje pazarları için 40 bin lira desteğin verildiği bu programda proje pazar etkinliğinde en az üniversiteler sanayi odaları ticaret ve sanayi odaları ihracatçı kuruluşlar, ticaret odaları gibi katılımcıların olması zorunludur. Bu şekildeki proje pazarı etkinlikleri desteklenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.