Portal

Banka Nasıl Para Kazanır?

Banka Nasıl Para Kazanır?

Gazete, haber siteleri her ay sonu x bankası %30 kar etti gibi yazılar yazmakta. Siz okuyucularda “Banka nasıl para kazanır” sorusu belirmektedir. Biz sizler için bu konuda bir yazı hazırlamak istedik.

Bankalar Para Kazanmak İçin ilk Ne Yapmalılar?

Banka para kazanma işlemine başlamak için kasasında para bulundurması lazımdır. Peki bu parayı nereden bulacak? Bankalardaki vadeli hesaplar, döviz hesapları bankanın içinde oluşan işlemlerdir. Kısacası sizin hesabınızdaki para banka içerisinde dönen bir paradır. Banka, yatırılan bu paralar ile kredi vermektedir. Kredi çeken müşteriden ise verdiği para karşılığında belli bir miktar komisyon ve faiz istemektedir.

Bankalar Hangi Yöntemlerle Para Kazanır

Bankalar, en temel şekilde komisyon ve faiz ile para kazanır.

1) Faiz

Banka vb. Kuruluşların kişiler veya şirketlerin belirli bir süre içinde kullanması nedeniyle verilen para karşılığında alınan kâra denir.

Bu kar nasıl işlemekte, ne tür işlemler ile bankalar para kazanmakta?

BANKA NASIL PARA KAZANIR

-İnternetten alışveriş yaptınız. Fakat kartınızın türüne ( Visa, American Express, Bonus) taksit yapılmadı. Bankanızın mobil şubesine girdiğinizde bir teklif göreceksiniz. Teklifte yaptığınız alışveriş için taksitlendirmeyi göreceksiniz. Karşılığında banka sizden yaptığınız ödeme üzerinden %2 faiz isteyecektir.

-Diğer bir örnek ise kredi kartından çekilen paralardır. Nakit avanstan çekilen para karşılığında bankanız size faiz uygulaması yapacaktır. Ayrıca taksitin zamanında yatırılmaması durumunda fazladan faiz ücreti alınır.

Bankadan kredi adında çekilen yüklü miktar paralarda faiz uygulaması vardır. Faiz oranları diğerlerine göre biraz fazladır. Vade süresi ne kadar uzunsa faiz oranı aynı şekilde artmaktadır. Ayrıca ödemesi gelmemiş aylarınızı erken öderseniz o ayki faiz oranlarında önemli derecede düşüş yaşanmaktadır.

 

2) Komisyon

Bankaların müşterilerinin işlerini yapmaları karşılığında aldıkları ücretlerdir.

-Komisyon denince akla ilk gelen kredi kart ücretleri olmakta. Bankalar müşterilerinin kullandıkları kredi kartlarını kullanma bedeli nedeniyle komisyon ücretleri kesmektedir.

-Kredi kartınızdan yapmış olduğunuz; doğalgaz, elektrik, telefon, su vb. fatura ödemeleri banka tarafından bir bedel karşılığında yapılmaktadır. Ödeme ekranı geldiğinde en alt kısmında bankanız sizden alacağı komisyon yazmaktadır. Bu komisyon bedeli kartınızdan alınan paranın, fatura ödenen şirkete gönderilmesidir.

-Diğer bir örnek ise işletmelerde bulunana post cihazlarıdır. İşletme bu cihazı alırken bankaya belirli miktarları geçtiğinde komisyon ödemektedir.

 

BANKA NASIL PARA KAZANIR

Burada bir bankanın pos cihazlarına uyguladığı şekli görüyorsunuz. 2.500 TL ulaştığınızda banka sizden 29 TL komisyon ücreti alıyor.  Ayrıca ik taksitte %3.15, üç taksitte %4.20 oranında alınan ücretten komisyon almaktadır. Siz aylık 2.500 pos çekimi yapmasanız bile bankanız sizden 29 TL komisyon ücretinizi almaktadır.

 

Banka Giderleri Nelerdir?

Bankalara hep kazanç yönünden baktık şimdi ise banka giderleri nelerdir ona bakalım.

Bankalara gider yönünde baktığımızda ilk başta çalışan eleman ücretleri gelir. Bu elemanları çalıştıracağı bir mekan gereklidir. Mekan ise tüm müşterilerin kolay ulaşım sağlayacağı bir yer olmalı. Bankalar bu mekanlara ciddi paralar ödemektedir. Elemanları için yiyecek içecek, temizlik vb. giderlerde mevcuttur. İşlemler daha hızlı olabilmesi için sahada görevli elemanlarına araç tahsis etmek zorundadır.

Yüklü miktar paralar taşınacağı zaman güvenlik, zırhlı araç sağlaması gerekmektedir. Para çalınabilir. Bunlarda ücret karşılığındadır.

 

Bankalar Hala Karda

Kazanca ve giderlere bakınca bankalar ciddi anlamda para kazandığını söylemeliyiz. Ne kadar ödediği ücretler az olmasa da yüksek miktarlarda verdiği faizler bankaların kara geçmesine neden oluyor.

Sizlere tavsiyemiz kredi kartı kullanımınızı azaltmanız. Bankanın aldıkları faiz oranları ve komisyon ücretleri milyonlarca kişi yaptığını düşününce yüksek meblağlara ulaştığını söylemeliyim. Harcamalarınıza dikkat etmeniz dileği ile sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ