Portal

Banka Kara Liste Nedir?

Banka Kara Liste Nedir?

Banka Kara Liste Nedir?
Kredi başvuru aşamalarında ya da kredi çekme gibi işlemlerde ekonomik ilişkileri düzene sokmak için uzun süredir uygulanan ve uygulanmaya devam eden sistem olan kara liste hakkında bilgi vereceğiz. Kara liste, birçok kişi tarafından kulak aşinası bir kelime olsa da ne anlama geldiği herkes tarafından bilinmemektedir.

Kara Liste Nedir?
Kara liste, Merkez Bankası uygulaması olan bir liste türüdür. Kredi sicili gibi olaylardan tamamen farklı olan bu uygulama, kişilerin isimleri belirli bir süre kadar merkez bankasının veri tabanlarında saklanmaktadır. Kredi kartı borçlarının 3 ay boyunca ödenmemiş olması durumunda banka tarafından borçlu kişiye idari takip süreci başlatılır. Bu aşamada tüketiciler kara listeye girmez ve borcun ödenmesi ya da yapılandırılması beklenir. Bu durumda kredi borcunu kapatan ya da yapılandıran kişiler en fazla kredi sicilinde birkaç bozuklukla atlatır. Kredi sicili de bir yıl gibi düzenli bir ödeme ile eski haline dönebilir. Kara liste denilen kavram ise borcunu ödememiş veya yapılandırmamış kişilere belirli bir zaman geçtikten sonra yasal takip aşamasıyla beraber uygulamaya koyulan bir durumdur. Kara liste denilen olayda kişinin borcunu düzenli bir şekilde ödemediğini gösterdiğinden belirli bir süre birçok bankada kredi işlemlerinde bulunamazlar. Kişinin bankaya kredi başvurusuna gittiği takdirde adli sicil kaydına bakıldığında kara listeye alındığı, banka verileri tarafından gözükür. Böylece kredi alamaz veya alma işlemi daha da zorlaşır.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?
Kara listeye girmiş olmanız için kredi borcunuzun icraya verilmiş olması, mahkemeye verilmiş olması gerekir. Sadece idari takip aşamasında olan borçlar için henüz kara listeye verilmez. Yasal takibe alındığınız takdirde direk olarak kara listeye alınacaksınızdır. Kara listeye bir kere giren bir kişi için kalma süresi daha kısadır. Kara listeden çıkmak için belirli bir zamanın geçmiş olması gerekir. Bu süre merkez bankası tarafından belirlenir. Merkez bankası tarafından bu süre beş yıldır. Ancak alınan bir karar ile borcunu yapılandırmış olan veya ödeyen kişiler, kara listeden üç senede çıkma imkanına sahiptir. Sizde bu bilgiler ile bankada kara listeden çıkmak için gerekli bilgiyi öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ