Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Antioksidan deposu: Krill yağı

05.04.2021
11
A+
A-

Beykent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Kısmı Arş. Gör. Eda Balcı, balık yağı ile krill yağı ortasındaki …

Antioksidan deposu: Krill yağı

Beykent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Kısmı Arş. Gör. Eda Balcı, balık yağı ile krill yağı ortasındaki farklardan bahsedip hangisinin daha yararlı olduğuna dair değerli bilgiler verdi. Balcı, balık yağının balıkların dokularından elde edilen bir yağ olduğunu ve çoklukla ton balığı, hamsi, ringa balığı ve uskumru üzere yağ oranı nispeten fazla olan balıklardan elde edildiğini belirtirken, krill yağının ise, Antarktika okyanusunda yaşayan karidese benzeyen küçük kabuklu bir deniz canlısından elde edilen yağ olduğunu söyledi. Balcı, Antarktika krilinin öteki balıklar üzere kirleticileri ve ağır metalleri tüketmediğinin altını çizdi.

RUH SIHHATİNİ OLUMLU ETKİLİYOR

Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’nın başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, enflamasyonu azaltmada, kimi psikiyatrik bozuklukların semptomlarının güzelleştirilmesinde olumlu tesirlerinin mevcut olduğu konusuna dikkat çeken Balcı, “Bu sebeple bu hastalıkları önlemek gayesiyle balık yahut balık yağı tüketimi önerilmektedir. Balık yağına alternatif olarak ise EPA ve DHA’yı içeren krill yağı, içerdiği yağ asitleri sebebiyle balık yağına emsal bir formda, başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere birçok öteki hastalık üzerinde olumlu tesire sahiptir. Lakin krill yağındaki yağ asitleri yapısal olarak balık yağındaki yağ asitlerinden farklıdır ve bu durum, bedenin bunları kullanma halini etkilemektedir.” dedi.

”KRİLL YAĞI ANTİOKSİDAN DEPOSU”

Balık yağından elde edilen Omega 3’lerin trigliserit formunda bulunduğunu söyleyen Balcı, “Bu sebeple hem ağızda beğenilen olmayan balık tadına yol açabilmekte hem de ekşime, geğirme, yanma üzere şikayetlere sebep olmaktadır. Tıpkı vakitte bedenimiz trigliserit formundaki bu takviyelerden daha az oranda yararlanabilmektedir. Lakin krill yağındaki Omega 3’ler fosfolipid biçiminde bulunmaktadır. Fosfolipid yapısındaki Omega 3’lerin biyoyararlanımları, yani beden tarafından sindirilen ve emilen ölçüleri, trigliserit formunda olanlardan çok daha yüksek olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir.” halinde konuştu.

Krill yağının antioksidan yapısında olduğunu ve balık yağına oranla 48 kat daha fazla antioksidan özelliğine sahip olduğunu söyleyen Balcı, “Aynı vakitte balık yağının süratli bir formda oksidatif bozulmaya eğilimi olduğu için raf ömrü krill yağına nazaran daha kısadır. Balık yağı sarı yahut altın rengindeyken, krill yağı içeriğindeki antioksidan özelliğini sağlayan astaksantin pigmentinden ötürü kırmızı renktedir.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Kuyruk yağı nedir, faydalı mı? Kuyruk yağı (don yağı) nerelerde kullanılır?

Krill yağının plazma EPA ve DHA konsantrasyonlarını arttırdığı, enflamasyonunu azalttığı, “kötü kolesterol” denilen LDL kolesterolünü düşürdüğü, “iyi kolesterol” denilen HDL kolesterol konsantrasyonunu ise arttırdığının da bilindiğini söyleyen Balcı, kelamlarını şu halde sonlandırdı: “Tüm bu bilgilere karşın, krill yağı ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar şimdi yetersizdir ve yan tesirleri hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Krill yağı nispeten yeni bir eser olduğundan sıhhat üzerindeki tesirlerini açıklayabilmek ve balık yağı ile yanlışsız bir halde kıyaslayabilmek için daha fazla bilimsel çalışmaya muhtaçlık vardır.”

Kaynak: ensonhaber.com

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.