Portal

Altın Katılma Hesabı Nedir ? Ne Kadar Kazandırır ?

Altın Katılma Hesabı Nedir ? Ne Kadar Kazandırır ?

Dini veya herhangi bir sebepten dolayı faizsiz yatırım tercih etmek isteyen tasarruf sahiplerinin genelde uğradığı ilk durak altın oluyor. Ancak bazı tasarruf sahipleri altını tek başına olarak değil daha çok altın katılma hesapları ile kar payı geliri elde ederek değerlendirmek istiyorlar. Altın zaten başlı başına uzun vadede çok iyi getiri sağlayan hatta çoğu zaman enflasyonun iki katı kadar getiri elde eden bir yatırım aracı olmasına rağmen altından kar payı getiri elde etmek isteyerek de bir taşla iki kuş vurmuş oluyorlar. Altın kar payları altın olarak ödendiği için doğal olarak, kişinin altın varlığı artmış oluyor. Örneğin kar payı hesabına 1000 gram altın yatırırsanız vade sonunda 10-30 gram arası altın kar payı getirisi elde edebiliyorsunuz.

Hemen her katılım bankası altın katılma hesabı açabilmektedir. Ancak açılan hesaplara ödenen kar payları eşit olmadığı için tüm bankalar ayrı ayrı incelenmeli ve getirisi yüksek olan bir bankaya yatırılmalıdır. Peki hangi bankalar altına kar payı veriyor ?

Vakıfbank Altın Katılma Hesabı

Devlet bankası olan Vakıfbank, altına kar payı veren bankalardan birisidir. Açılacak olan altın katılma hesabı sayesinde hem tasarruf etmiş hem de elde ettiğiniz tasarrufları getiri ile değerlendirmiş olursunuz.  Vakıfbank altın katılma hesabı açabilmek için bazı şartlar ve özellikler sunmaktadır.

1- En  az 50 gram altınla katılma hesabı açabilirsiniz.
2-  Altın Katılma Hesapları en az 91 gün vadeli açılabilmektedir.
3- Altnlar 995/1000 saflıkta işlem görür.
4- Hesaptaki altın miktarı 50 gr altına düşerse, katılma hesabı kapatılır ve bakiye kar payı getirisi olarak değerlendirilir.
5- Altınlarınız banka başı  100 bin TL’ye kadar devlet güvencesi altındadır.

Ne Kadar Getiri Elde Edersiniz ?

Altın katılma hesaplarının 12 ay vade ile açılması durumunda yapılacak 100 gram altın yatırımı yıl sonunda 100,85 gr’a yükselir.

Kuveyt Türk Katılma Hesabı

Altın bankacılığında Türkiye öncülerinden olan Kuveyt Türk Katılım bankası altın katılma hesaplarına büyük önem vermekte ve kasasında en çok altın tevdiatı bulunduran bankalardan birisidir. Kuveyt Türk altın katılma hesabının özellikleri ve şartları şu şekilde sıralanabilir

– Hesaba yatırılacak altınlar özel sektör faaliyetlerinde kullanılacaktır. Elde edilen karın büyük kısmı yatırımcıya küçük kısmı bankaya kalacaktır. 

– 1 ay vade ile açılacak altın katılma hesapları için en az 100 gr sınırı vardır.
– 3 ay ve 1 yıl arası vadelerde açılacak hesaplar için minimum 10 gr yatırılabilir.

Ziraat Bankası Altın Katılma Hesabı 
Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası, geçtiğimiz yıllarda en fazla kar payı dağıtan bankalardan birisi olmuştur.  Ziraat bankası pek çok kişi tarafından tercih edilmekte ve her 4 banka hesabından birisi Ziraat Bankasında açılmıştır. 

– En az 50 gr altın ile hesap açılabilmektedir.
–  Gram altın hesapları en az 3 ay vade ile açılabilmektedir.
– Stopaj vergisi kesildikten sonra hesaba net altın yatırılacaktır. 

100 gr’lık bir altın yatırımı 12 ay vade sonunda 2 gr brüt kar payı getirisi elde edecek ve hesaptaki altın brüt 102 gr yükselecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ