ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

5 Milyon ₺ KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı

19.08.2019
228
A+
A-
5 Milyon ₺ KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı

Girişimciler için büyük oranda mali destekler veren KOSGEB istihdamı artırmak amacıyla destekler vermeye devam ediyor; KOSGEB stratejik ürün destek programı kapsamında hazırlanan bu programda hizmet alım desteği yüzde 70 oranında destekleniyor. Personel gider desteği yüzde 70 oranında KOSGEB den sağlanıyor. Ayrıca makine- test analiz teçhizat kalibrasyon transfer desteği yazılım gider desteği için KOSGEB den yüzde yetmiş oranında mali destek alabilirsiniz. Ayrıca geri ödemeli olarak makine-teçhizat donanım sarf malzemeleri yazılım ve tasarım gider desteğini yüzde yetmiş oranında karşılamaktadır. KOSGEB den alınacak bu destekler için destek kapsamında makine teçhizatının yerli üretim olması gerekmektedir, yatırımın gerçekleşmesi için alınacak olan teçhizat ve makinelerin yazılım giderlerinin yerli malı belgesi kapsamında olması durumunda geri ödemesiz destek oranına ek olarak maliyet tutarlarının yüzde 15’i oranında ilave destek verilmektedir. Yatırım projelerinin desteklenmesi süresi 3 yıl- 36 ay olup program kapsamında sunulan bu desteklerin toplam üst limiti 5 milyon TL olmaktadır. KOSGEB projelerinde hibe ve destekler KDV’siz fiyat üzerinden sağlanmaktadır.

 KOSGEB teknoyatırım destek programı

KOSGEB tarafından yatırım sonrası üretime başlanması itibarıyla 1 yıl süre verilen destekler enerji giderleri ve personel giderleri adı altında toplanmıştır. Üretime konu olan Yüksek Teknoloji alanında yer alan ürün ise yüzde 5 oranında ek destek almaktadır. KOSGEB Den destek alabilmek için alınacak olan techizat ve makinelerin yerli üretim olması önem arz etmektedir. Yatırımı gerçekleştirmek için teçhizatların ve makinelerin yazılım giderlerinin yerli malı belgesi kapsamında alınması durumunda ek olarak destek oranına yüzde 15 daha eklenmektedir. yatırım projeleri için süre 36 ay olup program kapsamında verilen desteklerin üst limitleri 5 milyon TL’dir. Bu kapsamda KOSGEB tekno yatırım destek programı kira desteği olarak mikro işletmeler için yüzde yetmiş oranında, küçük orta ölçekli işletmeler için yüzde 60 oranında destek vermektedir. Ayrıca bu program kapsamında personel gider desteği mikro işletmeler için yüzde yetmiş küçük ve orta ölçekli işletmeler için yüzde altmış oranındadır. KOSGEB tekno yatırım destek programı kapsamında makine teçhizat kalıp giderleri makine techizat sigorta taşıma ve montaj giderleri yazılı ve üretim hattı tasarım giderleri için mikro işletmelere yüzde yetmiş, küçük ve orta ölçekli işletmelere yüzde altmış destek verilmektedir. KOSGEB tekno yatırım destek programı çerçevesinde eğitim ve danışmanlık desteği mikro işletmeler için yüzde yetmiş küçük ve orta ölçekli işletmeler için yüzde 60 oranında verilmektedir. yatırım sonrası üretimine başlanması itibarıyla 1 yıl süreyle destekler verilmektedir Bu destekler enerji giderleri elektrik su ısıtma soğutma giderleri ve personel giderleri içindir.

Ayrıca KOSGEB küçük ve orta ölçekteki işletmeler için bu işletmeleri geliştirme amacıyla, destekler sunmaktadır. Firmaların yurt içi fuar destekleri 45.000 Liradır. Yurt dışı geziler için verilen destek 20.000 Liradır. Firmaların reklam-tanıtım için verilen destek 25.000 Liradır. Yine KOSGEB küçük ve orta ölçekteki işletmeler için nitelikli elemanları istihdam edebilmeleri için 50.000 TL destek sunmaktadır. Bu firmalar için enerji verimliliği desteği ise 75.000 TL olmaktadır. Firmalara tasarım desteği adı altında 22.500 Lira destek verilmektedir. Belgelendirme desteği olarak KOSGEB firmalara 30.000 TL nakit desteği sağlamaktadır.  Firmaların bünyesinde çalışmalar için yapılan test analiz ve kalibrasyon işlemlerindeki harcamalar için 30.000 Lira KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.  Bu firmalar için sağlanan Lojistik destek tutarı ise 40.000 Lira olmaktadır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği

KOSGEB yeni girişimcilere geri ödemesiz işletme kuruluş desteği olarak 2.000 Lira destek veriyor. Ayrıca kuruluş dönemi makine ve diğer araç gereç ihtiyacı için geri ödemesiz 18.000 Lira destek vermektedir. İşletmeler için kuruluş aşamasında gider desteği ise tam 30.000 Lira olup geri ödemesizdir.  Ek olarak KOSGEB geri ödemeli 100.000 Lira kredi vermektedir. Destek oranı engelli veya kadın girişimciler için özel imkanlarla sunuluyor. Kadınlara destek oranı yüzde 60, engellilere destek oranı yüzde 80 olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Ev alırken nelere dikkat edilmeli?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.