ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

2020 Asgari ücret ve AGİ Ne Kadar? Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

12.11.2019
7
A+
A-
2020 Asgari ücret ve AGİ Ne Kadar? Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari Ücret Nedir?

İsminden de anlaşıldığı gibi Asgari Ücret bireylerin temel yaşama ihtiyaçlarını karşılayacak en düşük ücret tutarıdır. Bu ihtiyaçların içine beslenme, barınma, giyim, ısınma ve ulaşım gibi temel yaşam unsurları girmektedir. Çalışan haklarının korunması ile ilgili kanunla Asgari ücret bedelinin altında işçi çalıştırılmaz ve kişilerin bu hakkı devlet eliyle güvence altında tutulmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşam şartları daha zor olduğu için kumanya (erzak yardımı), ekstra yol yardımı, prim ve ya giyecek yardımı gibi iyileştirmeler verilerek çalışanlara destek verilmektedir.

Agi Nedir?

AGİ kelime açılımı olarak asgari geçim indirimi anlamına gelmektedir. AGİ hesaplama kriterlerini kişinin evli veya bekar olması, evliyse eşinin çalışıp çalışmaması ve ailede bakmakla yükümlü olunan çocuk sayısı belirlemektedir. AGİ uygulamasından devlet tarafından gerçek  ücretle çalışan herkes faydalanmaktadır. AGİ uygulaması Gelir Vergisi kanuna göre ücretlerinden vergi kesilen çalışanlar için ayda bir defa düzenlenir. Yani AGİ işverenin çalışanına düzenli olarak ödemek zorunda olduğu bir tutardır ve bu tıpkı asgari ücret bedeli gibi devlet tarafından güvence altına alınmıştır. AGİ sadece çalışana değil  işverene de kolaylık sağlamaktadır. İşverenler tarafından işçilere ödenen bu tutar, iş sahibinin devlete ödediği gelir vergisinden düşürülerek iki yönlü iyileştirme sağlanmış olur.

Asgari Ücret Hesaplanırken AGİ Dahil Ediliyor Mu?

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan ve uygulamada en son karar olan 1 Ocak 2019 asgari ücret bedeli içine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi AGİ dahil edilmiştir.  AGİ tutarlarını liste halinde belirtmek gerekirse;

Bekar bir işçi 1828,15 TL. aylık net gelirine artı olarak 191,85 TL. AGİ alarak toplamda 2020,90 TL.  gelir elde etmiş oluyor.

 Bu tutar evli ve eşi çalışmayanlar için 230,22 TL.,

Evli ve 1 çocuklu bir işçi için 259,00 TL.,

İki çocuklu için 287,78 TL.,

Üç çocuklu için 326,15 TL. olarak belirlenmektedir. Bu hesaplama gösteriyor ki AGİ kişilerin çalışma durumları ve ailede bulunan çocuk sayısına göre artış ya da azalış göstermektedir.

2020    Yılında Asgari Ücret Beklentisi Ne Kadardır?

Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da Asgari ücret tutarının etkileyen unsurların başında enflasyon oranı gelmektedir. Asgari ücret bu yıl olduğu gibi 2020 yılında da SKK prim ödemesi, işsizlik fonu kesintisi gelir ve damga vergileri ve bu doğrultuda verilecek zam ile doğru orantılı olacak beklenmektedir. Enflasyon oranı ile ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar ve bu oranın % .5’leri gördüğün yönündedir. Bu durumda 2020 yılında asgari ücretli işçilere verilecek aylık miktarına enflasyon farkı dahil edilecektir. 2020 Asgari Ücret bedeli, Asgari Ücret Belirleme Komisyonu işçi ve işveren temsilcileri ve devlet temsilcilerinin bir araya gelerek yapacağı toplantıların akabinde nihai karar verilecektir.

2020 Yılı Asgari Ücret Ne Kadardır?

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın yanında işverenlerin de gözlerini çevirdiği 2020 Yılı Asgari Ücret tutarının Aralık ayı sonunda açıklanması beklenmektedir. 2019 başında uygulanan %26,05 lik zam ile brüt aylığı 2.558,40 TL. olarak hesaplanmıştır. 2020 yılında yapılacak zamla ilgili işçilerin beklentisi geçim şartlarını iyileştirmesi yönündedir. Her ne kadar işçiler tarafından Asgari Ücret bedelinin alım gücü, kira, zorunlu ihtiyaç ürünleri ve ekonomik dalgalanmalara karşı yüksek bir tutarda olması beklense de Maliye Bakanlığının bu iş için ayıracağı bütçe önemlidir. Devlet, çalışan ve işverenlerin oybirliği ile vereceği karar sonrası 2020 yılında asgari ücret bedeli netlik kazanacaktır.

 

İlginizi Çekebilir:  ABD - ÇİN Tİcaret Savaşları, Yuanın Düşüşü
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.